Page 23 - Lilly's Fresh Pasta Catalog
P. 23
Fresh vs. Precooked Pasta
Is precooked pasta costing you dough?
Lilly’s Fresh Pasta is committed to providing always fresh, never precooked pasta.
Is precooked pasta costing you dough?
Is precooked pasta costing you dough?
Is precooked pasta costing you dough?
Is precooked pasta costing you dough?
While fresh, raw pasta may seem to cost more per pound — it’s not that simple.
Is precooked pasta costing you dough?
Is precooked pasta costing you dough?
Here’s what you’re NOT getting in your PC case.
Here’s what you’re NOT getting in your PC case.
Here’s what you’re NOT getting in your PC case.
Fresh pasta increases in yield 30% to 50% when cooked. When you buy precooked pasta,
Here’s what you’re NOT getting in your PC case.
Here’s what you’re NOT getting in your PC case.
Here’s what you’re NOT getting in your PC case.
this water weight is already added (and you pay for that water in your cost per pound).
Fresh, raw pasta (like Lilly’s) may seem to cost more per pound, but it’s not that simple. Fresh
Fresh, raw pasta (like Lilly’s) may seem to cost more per pound, but it’s not that simple. Fresh
Fresh, raw pasta (like Lilly’s) may seem to cost more per pound, but it’s not that simple. Fresh
Fresh, raw pasta (like Lilly’s) may seem to cost more per pound, but it’s not that simple. Fresh
Fresh, raw pasta (like Lilly’s) may seem to cost more per pound, but it’s not that simple. Fresh
Fresh, raw pasta (like Lilly’s) may seem to cost more per pound, but it’s not that simple. Fresh
Let’s take a closer look...
pasta increases in yield 30 to 50% when cooked; when you buy precooked pasta, this water
pasta increases in yield 30 to 50% when cooked; when you buy precooked pasta, this water
pasta increases in yield 30 to 50% when cooked; when you buy precooked pasta, this water
pasta increases in yield 30 to 50% when cooked; when you buy precooked pasta, this water
pasta increases in yield 30 to 50% when cooked; when you buy precooked pasta, this water
pasta increases in yield 30 to 50% when cooked; when you buy precooked pasta, this water
weight is already added (and you pay for that water in your cost per pound).
weight is already added (and you pay for that water in your cost per pound).
weight is already added (and you pay for that water in your cost per pound).
weight is already added (and you pay for that water in your cost per pound).
weight is already added (and you pay for that water in your cost per pound).
weight is already added (and you pay for that water in your cost per pound).
One pound of fresh pasta, when
cooked, yields 1.5 pounds pasta
Consider one pound of fresh pasta:
Consider one pound of fresh pasta:
Consider one pound of fresh pasta:
(50% increase).
Consider one pound of fresh pasta:
Consider one pound of fresh pasta:
Consider one pound of fresh pasta:
when cooked, it yields 1.5 pounds
when cooked, it yields 1.5 pounds
when cooked, it yields 1.5 pounds
when cooked, it yields 1.5 pounds
when cooked, it yields 1.5 pounds
when cooked, it yields 1.5 pounds
(50% increase):
(50% increase):
(50% increase):
(50% increase):
(50% increase):
(50% increase):
15.9 oz 1.5 LB
Let’s see that again... 5 ounces of
raw fusilli yields 7 ounces cooked
Let’s see that again: 5 ounces of
Let’s see that again: 5 ounces of
Let’s see that again: 5 ounces of
(40% increase).
Let’s see that again: 5 ounces of
Let’s see that again: 5 ounces of
Let’s see that again: 5 ounces of
raw fusilli yields 7 ounces cooked
raw fusilli yields 7 ounces cooked
raw fusilli yields 7 ounces cooked
raw fusilli yields 7 ounces cooked
raw fusilli yields 7 ounces cooked
raw fusilli yields 7 ounces cooked
(40% increase):
(40% increase):
(40% increase):
(40% increase):
(40% increase):
(40% increase):
5 oz 7 oz
8.09 LB 11.97 LB
Now let’s go big! An 8 pound case
of tortellini yields 12 pounds when
Now let’s go big: an 8LB case of
Now let’s go big: an 8LB case of
Now let’s go big: an 8LB case of
Now let’s go big: an 8LB case of
cooked (50% increase).
Now let’s go big: an 8LB case of
Now let’s go big: an 8LB case of
tortellini yields 12 POUNDS when
tortellini yields 12 POUNDS when
tortellini yields 12 POUNDS when
tortellini yields 12 POUNDS when
tortellini yields 12 POUNDS when
tortellini yields 12 POUNDS when
cooked (50% increase):
cooked (50% increase):
cooked (50% increase):
cooked (50% increase):
cooked (50% increase):
cooked (50% increase):
Smart chefs know it’s not just about case price - when balancing food costs, it’s important to think
Smart chefs know it’s not just about case price - when balancing food costs, it’s important to thi
Smart chefs know it’s not just about case price - when balancing food costs, it’s important to thi
Smart chefs know it’s not just about case price - when balancing food costs, it’s important to think
Smart chefs know it’s not just about case price - when balancing food costs, it’s important to think
Smart chefs know it’s not just about case price - when balancing food costs, it’s important to th
in terms of portions. After all, you don’t serve pounds of pasta - you sell plates!
The right choice is Lilly’s Fresh Pasta!in terms of portions. After all, you don’t serve pounds of pasta - you sell plates!
in terms of portions. After all, you don’t serve pounds of pasta - you sell plates!
in terms of portions. After all, you don’t serve pounds of pasta - you sell plates!
in terms of portions. After all, you don’t serve pounds of pasta - you sell plates!
in terms of portions. After all, you don’t serve pounds of pasta - you sell plates!
Let’s say you menu an 8-ounce portion of cooked tortellini at about $12.99; consider the portions
Let’s say you menu an 8-ounce portion of cooked tortellini at about $12.99; consider the portion
Let’s say you menu an 8-ounce portion of cooked tortellini at about $12.99; consider the portions
Let’s say you menu an 8-ounce portion of cooked tortellini at about $12.99; consider the portion
Smart chefs know it’s not just about case price. When balancing food costs, it’s important to think in terms of
Let’s say you menu an 8-ounce portion of cooked tortellini at about $12.99; consider the portions
Let’s say you menu an 8-ounce portion of cooked tortellini at about $12.99; consider the portio
yielded by that 8LB case of fresh-frozen tortellini versus a PC case:
yielded by that 8LB case of fresh-frozen tortellini versus a PC case:
portions. After all, you don’t serve pounds of pasta — you sell plates! Let’s say you menu an 8 ounce portion
yielded by that 8LB case of fresh-frozen tortellini versus a PC case:
yielded by that 8LB case of fresh-frozen tortellini versus a PC case:
yielded by that 8LB case of fresh-frozen tortellini versus a PC case:
yielded by that 8LB case of fresh-frozen tortellini versus a PC case:
of cooked tortellini at $12.99. Consider the portions yielded by that 8LB case of fresh-frozen tortellini versus a
Raw Cost
Raw Cost
Yield
Yield
# of 8-oz
# of 8-oz
Raw Cost
Raw Cost
Yield
Yield
# of 8-oz
# of 8-oz
Revenue ($12.99
Revenue ($12.99
Revenue ($12.99
precooked case. Would you pay $12 more now to have almost $100 more in your pocket later, while also serving
Raw Cost
Raw Cost
Yield
Yield
# of 8-oz
# of 8-oz
Revenue ($12.99
(8LB Case)
(8LB Case)
(Cooked)
(Cooked)
cooked servings
cooked servings
Revenue ($12.99
(8LB Case)
(8LB Case)
(Cooked)
(Cooked)
cooked servings
cooked servings
menu price) Profit
Revenue ($12.99
a better-tasting product? The right choice is easy! Choose Lilly’s Fresh Pasta for always fresh, never precooked,
menu price) Profit
menu price) Profit
menu price) Profit
premium pasta, gnocchi, ravioli, tortellini, and more!
Precooked Tortellini
Precooked Tortellini
(8LB Case)
(8LB Case)
(Cooked)
(Cooked)
cooked servings
cooked servings
menu price) Profit
menu price) Profit
Precooked Tortellini
Precooked Tortellini
Precooked Tortellini
Precooked Tortellini
@ $2.50 / LB $20.00 8 LBs 16 $208 $188
@ $2.50 / LB $20.00 8 LBs 16 $208 $188
@ $2.50 / LB $20.00 8 LBs 16 $208 $188
@ $2.50 / LB $20.00 8 LBs 16 $208 $188
@ $2.50 / LB $20.00 8 LBs 16 $208 $188
@ $2.50 / LB $20.00 8 LBs 16 $208 $188
Lilly’s Fresh-Frozen Tortellini
Lilly’s Fresh-Frozen Tortellini
Lilly’s Fresh-Frozen Tortellini
Lilly’s Fresh-Frozen Tortellini
Lilly’s Fresh-Frozen Tortellini
@ $4.00 / LB $32.00 12 LBs 24 $312 $280
@ $4.00 / LB $32.00 12 LBs 24 $312 $280
Lilly’s Fresh-Frozen Tortellini
Scan QR for complete list of pasta types, flavors, and item codes.
@ $4.00 / LB $32.00 12 LBs 24 $312 $280
23
@ $4.00 / LB $32.00 12 LBs 24 $312 $280
@ $4.00 / LB $32.00 12 LBs 24 $312 $280
@ $4.00 / LB $32.00 12 LBs 24 $312 $280