Page 111 - Countrysmart Q3-2025
P. 111

sällskapets hantverksmedalj 2023.
Med tiden kom Arnes arbete att sy- nas även utanför dockteaterns scener. Hans skapelser har figurerat i många välkända produktioner, från SVT:s jul- kalender ”Jul i Mumindalen” (1973) till Ingmar Bergmans ”Trollflöjten” (1974) och ”Fanny och Alexander” (1982). De har även synts på några av Sveriges största scener, som Dramaten och Stock- holms Stadsteater. Under åren har han samarbetat med profiler som Michael Meschke, Allan Edwall och Staffan Wes- terberg, och hans masker har burits av både skådespelare och musiker – kanske mest oväntat i form av björnmaskerna hos gruppen Teddybears. Utställningen anordnas med stöd från Region Örebro Län och visas till och med den sista ok-
tober.
Klara G
Fotografen och Art Directorn Klara G är känd för sitt färgstarka, dramatiska bildspråk och har i över två decennier fotograferat skådespelare och skapat af- fischbilder för några av Sveriges främsta kulturinstitutioner. I utställningen visas hennes porträtt av Arne – tagna hemma i hans ateljé. Fotografierna togs för bok- en ”Handkraft”, utgiven av Stockholms hantverksförening.
Eva Högsander
Under de senaste 35 åren har Eva fo- tograferat Arne och de är gifta sedan år 2000. Många av bilderna, bland annat de bilder som tidigare vistades hos Stockholms stadsmuseum, finns samlade i den nyutkomna boken ”Arne Högsander – glimtar från ett liv som dockmakare”. Boken finns att köpa hos Frövifors Pap- perbruksmuseum eller klicka hem från www.konstigbooks.com och den finns också hos Sven Harrys Konstmuseum i Stockholm.
www.konstigbooks.com www.froviforsmuseet.com
COUNTRYSMART • ARNE HÖGSANDER
      COUNTRY
SMART
111
  






















































































   109   110   111   112   113