Page 116 - Countrysmart Q3-2025
P. 116
COUNTRYSMART • BOKTIPS Yoko Ono har ofta stått i
John Lennons skugga, men i den här boken är det hon som står i cen- trum. Den följer hennes livshistoria, från födseln
till hennes inträde på den avantgardistiska konstscenen. Boken fördjupar sig i hennes skapande, relationen till John Lennon och aktivismen och skapandet efter hans död.
Miljoner är de fans som haft popgrup- pen The Beatles som storfavorit
inom den moderna musiken.
Många är även de som följt gruppens mer eller mindre spek-
kallt och helt i frånvaro av det som ett barn behöver i form av närhet och trygghet. Föräldrarna ägnande sig mest åt sina respektive karriä- rer och Yoko lämnades åt sig själv. Hon skapade andliga väsen som kom att följa henne genom hela li- vet och med tillägg av tarotkort rådgjorde med dem även som vux- en. Hon sökte sig till den avantgar- distiska konstvärlden och skapade
härrörde från Beatles och fortsatte så livet ut. Efter en tveksam inställning kom även de andra medlemmarna i Beatles att uppskatta Yoko för den hon var och hennes kunskaper och de blev hennes vänner för livet. Och i alla viktiga fall rådgjorde hon med sina egna an- deväsen och tarotkort. ”Man kan bli tokig på henne”, men låt henne hålla på, hon har näs- tan alltid rätt” säger en medarbetare. Det ex- klusiva bostadshuset ”The Dakota building” vid Central Park i New York, blev världskänt i samband med mordet på John Lennon. Där hade Yoko och John från början en lägenhet, men så småningom blev det ett helt affärshus för alla projekt.
Yoko, nu fyllda nittio år – världsberömd och beundrad för sin banbrytande konst, bor fortfarande kvar, ständigt aktiv.
Boken innehåller även ett 40-tal fotografi- er från Yoko Onos privata samling.
www.forum.se www.bokus.com
takulära privatliv. Som med konstnären, musikern och artis- ten japanska Yoko Onos inträde i Beatles i allmänhet och i John Lennons liv i synnerhet. Det har sagts att det var hon som splittrade gruppen och att hon tvingade sig in i deras studio och lade sig i deras arbete. Men är sannolikt en sanning med mo- difikation. Det kan inte ha varit lätt för Yoko och för att citera boken: ”Under en tid kändes det som om jag var världens mest hatade kvinna”.
David Sheff
Foto Bas Bogaerts
Boken Yoko är den första auk- toriserade biografin om den iko-
niska Yoko Ono. Den följer hela hennes fascinerande och osannolika livshistoria, från födseln till hennes plats på den avant- gardistiska konstscenen. Boken fördjupar sig i hennes banbrytande konst, musik, fe- minism och aktivism, hennes relation till John Lennon och hur hon byggde upp sitt konstnärskap och sin aktivism igen efter hans död 1980.
Journalisten David Sheff träffade Yoko Ono för första gången strax innan mordet på John Lennon och har följt henne sedan dess. Biografin bygger på nästan ett halvt sekels intervjuer med hennes vänner, när- maste familj och Yoko själv. Boken skild- rar personen Yoko på ett föredömligt ob- jektivt sätt, utan att spekulera i rykten och spektakulära detaljer.
Yoko föddes och växte upp i Japan till ett mycket privilegierat liv med materiellt överflöd. Hon beskriver dock förhållan- det till föräldrarna som mycket känslo-
verk som för många kunde vara svåra att riktigt förstå men ändå fascinerande. Det
tog tid även i avantgarde- kretsar att få uppskattning för hennes sällsynta sätt att hantera sin värld. Hon ville arbeta med alla konstformer, gärna samtidigt, och gav inte någonsin upp. Hon blev bland annat uppmanad att lägga sin ”skrikiga” sångröst åt sidan, något som hon kon- sekvent vägrade. Under sitt äktenskap med John Lennon jobbade hon idogt med både sitt eget konstnärskap och pro- jekt tillsammans med John och hon visade sig också ha en stor fallenhet för affärer. Hon blev Lennons rådgivare och hante- rade skickligt alla de bolag som
116
COUNTRY SMART

