Page 21 - I&UR II kw. 2023
P. 21

cyfrowa umieszcza właściwe informacje przed właściwym eks- pertem we właściwym czasie. Eliminuje to potrzebę zgadywa- nia parametrów procesu lub czekania na awarię sprzętu.
Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) jest jednym z mecha- nizmów transformacji cyfrowej, umożliwiającym użytkowni- kom wykorzystanie istniejących danych poprzez integrację i łą- czenie inteligentnych czujników i przyrządów, które pozwalają procesom działać inteligentniej i wydajniej niż kiedykolwiek wcześniej.
W przypadku systemów sprężonego powietrza może to być tak proste, jak dodanie czujnika mierzącego zużycie czynnika lub tak skomplikowane, jak podłączenie całej nowej linii. Oba przypadki otwierają wcześniej niedostępne poziomy danych o sprężonym powietrzu i stanie zasobów, zapewniając operato- rom lepsze zrozumienie obecnego i możliwego przyszłego stanu ich systemu pneumatycznego. Wiedza ta umożliwia im podej- mowanie świadomych decyzji i wykonywanie szybkich działań.
Wykorzystując technologię do automatyzacji i optymaliza- cji procesów operacyjnych w ten sposób, przedsiębiorstwa uru- chamiają ciągły cykl optymalizacji. Cykl ten musi składać się z trzech etapów: Patrz, Zdecyduj i Działaj. W zastosowaniach związanych ze sprężonym powietrzem różne inteligentne roz- wiązania automatyzują każdy etap.
Etap patrz:
Ten etap uruchamia cykl, zaczynając od czujnika, który tworzy odpowiednie dane w sposób ciągły, powtarzalny i nie- zawodny. W systemach pneumatycznych proces ten obejmuje rejestrowanie przyspieszeń i cykli zaworów pneumatycznych
oraz siłowników, a także pomiar objętościowego natężenia przepływu, ciśnienia, temperatury, masowego natężenia prze- pływu i prędkości przepływu sprężonego powietrza. Takie dane w czasie rzeczywistym dostarczają całodobowych infor- macji o faktycznym stanie zasobów obiektu i zużyciu energii oraz stanowią podstawę do podejmowania świadomych decy- zji w odpowiednim czasie.
Etap zdecyduj:
Na tym etapie czujnik dostarcza zebrane dane do sterow- nika lub urządzenia bramy, które w sposób ciągły agreguje te informacje w czasie rzeczywistym i przedstawia trendy za pomocą łatwego do interpretacji narzędzia wizualizacyjnego. Taka wiedza specjalistyczna umożliwia operatorom podejmo- wanie szybkich i prawidłowych decyzji.
Etap działaj:
Narzędzia mobilne wykorzystywane na tym etapie wysy- łają powiadomienia do konkretnego personelu, które okre- ślają jasne, niezbędne działania do podjęcia w oparciu o ak- tualny stan operacji. Może to obejmować informacje o tym, które siłowniki zbliżają się do końca okresu eksploatacji, mają zwiększone przyspieszenie w czasie lub przekroczyły już do- celowy czas cyklu. Dyrektywy te umożliwiają personelowi rozwiązywanie problemów, zanim spowolnią lub zatrzymają daną operacje.
Łącznie etapy te oferują cenną analizę; ich niekończący się cykl generuje pętlę technologiczną, która umożliwia konser- wację predykcyjną przy jednoczesnym ciągłym doskonaleniu wiedzy specjalistycznej i efektywności energetycznej.
Ilustracja 1: Kompleksowe portfolio urządzeń, narzędzi łączności i możliwości analitycznych umożliwia cyfrową transformację maszyny, systemu lub całego zakładu.
Dzięki uprzejmości Emerson
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl
II kwartał 2023 19


































































































   19   20   21   22   23