Page 27 - I&UR II kw. 2023
P. 27

i mody kować na różne sposoby tak, aby realizować nie tylko cele utrzymania ruchu, ale także cele produkcyjne całej  rmy.
• Listy kontrolne i instrukcje przeglądów – zwane tak- że checklistami konserwacji: pomagają pracownikom szybko i sprawnie przeprowadzać przeglądy oraz dają gwarancję, że żaden istotny punkt przeglądu nie zo- stanie przypadkowo pominięty. Listy kontrolne prze- glądów przyjmują dzisiaj wygodną postać checklisty w aplikacji mobilnej systemu CMMS, dzięki czemu praca z nimi jest wydajna i wygodna.
• Zarządzanie magazynem części zamiennych – opty- malizacja poziomu zapasów oraz ich bieżące monitoro- wanie pomagają obniżyć ogólne koszty utrzymania ru- chu, a jednocześnie gwarantują dostępność wszystkich części niezbędnych do przeprowadzania konserwacji czy ewentualnych napraw.
• Raporty i analiza danych – w prewencji, podobnie jak w predykcji, bardzo ważne jest umiejętne wyciąganie wniosków, obserwacja zmian i reagowanie na pojawia- jące się odchylenia od wypracowanych norm. Bez rze- telnych raportów takie działania są niemożliwe, dlatego współczesne działy UR korzystają z rozbudowanych funkcjonalności analiz i raportów, które otrzymują wraz z profesjonalnymi systemami CMMS.
• Podnoszenie kwali kacji personelu – w całym rozwa- żaniu o prewencyjnym utrzymaniu ruchu nie można
zapomnieć o pracownikach, bez których nawet najno- wocześniejsze narzędzia nie przyniosą żadnych efek- tów, dlatego bardzo ważne jest, aby działy techniczne nie żałowały czasu ani środków na rozwój kompetencji zatrudnionych ludzi. To oni tworzą kulturę pracy, a ich umiejętności bezpośrednio przekładają się na poziom wykorzystania dostępnych dzisiaj technologii i genero- wane wyniki.
– Standardowo w większości  rm używane są skompli- kowane arkusze Excel – zauważa Dominik Lubera z Profesal. – Nie przypominają jednak one technikom o konieczności wykonania działań konkretnego dnia, nie pomagają w reje- strowaniu wykrytych zdarzeń oraz wymagają ciągłej pracy (najczęściej jednej osoby, co generuje dodatkowe problemy). W obecnych czasach częściej używane są systemy CMMS. Dla przykładu CMMS Profesal Maintenance ze względu na połą- czenie z całą bazą informacji o parku maszynowym pozwalają na planowanie działań prewencyjnych opartych o czasookresy lub motogodziny maszyn (wpisywane przez pracowników lub pobierane bezpośrednio z maszyn).
Moduły CMMS analizują i gromadzą dane dotyczące pra- cy maszyn, urządzeń, linii i instalacji produkcyjnych. – Słu- żą temu, aby wyznaczyć termin przeglądu nie dlatego, że od ostatniego przeglądu upłynęły 3 miesiące – tłumaczy Paweł Komorek, kierownik Zespołu Kompetencyjnego Komtech Sp. z o.o. – ale dlatego, że dana linia produkcyjna wyprodukowa- ła 150 000 elementów lub dane urządzenie przepracowało 1
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl
II kwartał 2023 25
Źródło: VIMS


































































































   25   26   27   28   29