Page 3 - I&UR II kw. 2023
P. 3

Redakcja
Redaktor naczelny
Michael Majchrzak michael.majchrzak@trademedia.pl
Redaktor internetowa
Weronika Bazydło weronika.bazydlo@trademedia.pl
Zespół redakcyjny
Aleksandra Salarewicz, Tomasz Haber,
Maciej Babecki
Reklama
Piotr Wojciechowski p.wojciechowski@trademedia.pl
Beata Kaczmarska b.kaczmarska@trademedia.pl
Prenumerata
pren@trademedia.pl www.utrzymanieruchu.pl/zamow-prenumerate/
Wydawnictwo
Trade Media International
ul. Rzymowskiego 30 02-697 Warszawa tel. 501 092 102 www.trademedia.pl
Wydawca
Michael J. Majchrzak michael.majchrzak@trademedia.pl
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam i ogłoszeń oraz nie zwraca materiałów niezamówionych. Redakcja zastrzega sobie prawo do adiustacji i skracania tekstów oraz zmiany ich formy gra cznej i tytułów.
Czasopismo wydawane na licencji CFE Media LLC, oparte na amerykańskim magazynie
Control Engineering. Wszystkie prawa zastrzeżone. Powielanie lub rozpowszechnianie zamieszczonego materiału redakcyjnego w jakiejkolwiek postaci,
w jakimkolwiek języku, w całości lub jego części, bez uprzedniej pisemnej zgody CFE Media LLC jest zabronione. Control Engineering jest zastrzeżonym znakiem towarowym CFE Media LLC.
Od wydawcy
Michael Majchrzak,
Inżynieria & Utrzymanie Ruchu
WDrodzy Czytelnicy
itam Państwa w letnim wydaniu I&UR! Przy ładnej pogodzie, jaką do tej pory mieliśmy w Polsce tej wiosny, łatwo jest zapomnieć, jak ważne jest dbanie o nasze środowisko i przyszłość naszej planety dla następnych pokoleń. Dlatego w tym nu- merze ponownie poruszamy kwestię czystej energii dla naszych fabryk i tego, jak najlepiej osiągnąć cele zarządzania energią w zakresie niskiej emisji.
Jak to zrobić? Jedną z pierwszych rzeczy, których musimy być pewni, jest to, że cała energia, któ- rą kupujemy lub sami wytwarzamy, jest faktycznie dostępna do wykorzystania przez cały czas i nie jest marnowana. Możemy to osiągnąć dzięki wydajnym i niezawodnym systemom magazynowania energii. Magazyny energii stają się coraz bardziej popularne jako skuteczne rozwiązanie w dobie rosnących cen energii i problemów na rynku energetycznym. Te urządzenia umożliwiają przechowywanie nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne, co pozwala na zarządzanie energią i oszczędności. Magazyny energii zapewniają stabilność i niezależność energetyczną, szczególnie w przy- padku przerw w dostawie prądu i zmian geopolitycznych wpływających na rynki energetyczne. Istnieją trzy główne rodzaje magazynów energii: instalacje on-grid, instalacje o -grid i systemy hybrydowe, które łączą zalety obu poprzednich rozwiązań. W naszym artykule przewodnim w tym miesiącu omawiamy te trzy opcje w kontekście paneli słonecznych dla fabryk oraz kosztów i korzyści każdego z nich. W miarę jak świat coraz agresywniej zmierza w kierunku przyszłości wolnej od emisji dwutlenku węgla, konieczne jest, aby być na bieżąco z dostępnymi obecnie i w przyszłości opcjami transformacji energetycznej we własnych fabrykach, dużych lub małych.
Pozostając w temacie energii, w artykule zatytułowanym "Inteligentny monitoring i usługi inspek- cyjne przychodzą na ratunek polskim sieciom ciepłowniczym",  rma Xylem Water Solutions omawia in- nowacyjne technologie izolacyjne wykorzystujące niestandardowe rozwiązania Smart Monitoring. Smart Monitoring i usługi inspekcyjne stają się kluczowe dla polskich sieci ciepłowniczych, które zmierzają się z wyzwaniami związanymi z polityką klimatyczną i rosnącymi cenami emisji CO2. Przedsiębiorstwa cie- płownicze poszukują rozwiązań, które pomogą utrzymać efektywność sieci, a technologie takie jak cy- frowe bliźniaki i usługi inspekcyjne stają się coraz bardziej popularne. Digital Twin i inne rozwiązania umożliwiają optymalizację sieci i redukcję kosztów operacyjnych, podczas gdy usługi inspekcyjne identy-  kują wycieki i usterki w sieci ciepłowniczej. Wraz z rozwojem analityki danych i technologii cyfrowych, polskie przedsiębiorstwa ciepłownicze mają możliwość świadczenia niezawodnych, zrównoważonych i ekonomicznych usług.
Nasz raport w tym kwartale dotyczy jednego z najważniejszych systemów oprogramowania do zarzą- dzania UR, które każdy producent musi mieć w swojej fabryce, a jest nim oprogramowanie i metodologia prewencyjnego utrzymania ruchu.
Konserwacja prewencyjna (ang: Preventive Maintenance), znana również jako konserwacja zaplano- wana, to metoda regularnego wykonywania czynności konserwacyjnych na maszynach w celu zapobiega- nia nieoczekiwanym awariom w przyszłości. Polega na naprawie sprzętu przed wystąpieniem awarii, aby uniknąć kosztownych przerw w produkcji. Skuteczne strategie konserwacji wymagają planowania przed wystąpieniem problemów i zazwyczaj obejmują kombinację podejść reaktywnych, zapobiegawczych i co- raz bardziej przewidywalnych. W tym numerze przeprowadzamy wywiady z dostawcami tego ważnego systemu z polskiego rynku i omawiamy ich oferty, a także sposób, w jaki różne moduły mogą być wdraża- ne w sposób dostosowany do potrzeb każdej indywidualnej fabryki.
Życzę Państwu wspaniałego lata i miłej lektury!
Michael Majchrzak, wydawca michael.majchrzak@trademedia.pl
II kwartał 2023 1


































































































   1   2   3   4   5