Page 46 - I&UR IIkw. 2023
P. 46

Elektryczność i zasilanie
SZAFY STEROWNICZE
Weidmueller
Jak zoptymalizować budowę
szaf sterowniczych
Zautomatyzowane procesy cyfrowe, które są wsparciem dla producentów szaf sterowniczych, zapewniają prostotę, szybkość i niezawodność, przynoszą korzyści oraz konkretną wartość dodaną dla przedsiębiorstw.
Budowa szaf sterowniczych stanowi ważną część inżynierii mechanicznej w przemyśle. W cza- sach rosnącej międzynarodowej konkurencji i rosnącej presji kosztowej, producenci szaf ste- rowniczych muszą koordynować swoje procesy
w sposób całościowy i zoptymalizowany. Tylko wtedy mogą elastycznie reagować na zapytania i zapewnić szybką pro- dukcję nawet w przypadku partii o wolumenie jednej sztuki.
Firmy, które chcą zapewnić sobie międzynarodową konkurencyjność, muszą zaprojektować wszystkie procesy związane z budową szaf sterowniczych tak dobrze, jak to tyl- ko możliwe. Badanie "Budowa szaf sterowniczych 4.0" opu- blikowane przez Instytut Inżynierii Sterowania Obrabiarek i Jednostek Produkcyjnych ISW Uniwersytetu w Stuttgar- cie1 podkreśla znaczenie optymalnego projektu.
Według badania, planowanie projektu i budowa sche- matu obwodu zajmują ponad 50% czasu pracy związane- go z fazą planowania konwencjonalnej konstrukcji szafy sterowniczej. Innymi głównymi pochłaniaczami czasu są okablowanie i montaż mechaniczny. Łącznie stanowią one ponad 70% całkowitego czasu pracy.
Obecnie producenci szaf sterowniczych stoją przed ogromnymi wyzwaniami. Rosnące wymagania dotyczące jakości, a także presja kosztowa w połączeniu z brakiem wy- kwali kowanego personelu, zwiększonymi wymaganiami dotyczącymi dokumentacji, małymi wolumenami i coraz krótszymi terminami dostaw stwarzają dodatkową presję.
Do tych wyzwań dochodzi pewien stopień niepewności planowania. Jeśli, na przykład, mody kacje struktury sza- fy sterowniczej muszą zostać przeprowadzone w krótkim czasie, czas potrzebny na zaprojektowanie nowych schema- tów obwodów może się wydłużyć, chyba że środki zostaną podzielone na jednostki funkcjonalne. Jeśli wymagania dotyczące szafy sterowniczej zmienią się po zakończeniu etapu planowania, proces inżynieryjny utknie w martwym punkcie, ponieważ system musi zostać zmieniony podczas budowy. W związku z tym konieczne jest opracowanie roz- wiązań, które sprawią, że proces budowy szaf sterowniczych będzie bardziej opłacalny i przyniesie wymierne korzyści.
Kluczem do konkurencyjności jest zwiększenie wydaj- ności budowy szaf sterowniczych.
Typowa scena z codziennej pracy producenta szaf sterowniczych. Dzięki uprzejmości: Weidmueller Interface GmbH & Co. KG
44 II kwartał 2023
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl


































































































   44   45   46   47   48