Page 54 - I&UR IIkw. 2023
P. 54

Case studies – temat z okładki
MAGAZYNOWANIE ENERGII
Michał Marona, SolarEdge Poland
Magazyn energii – dobra
inwestycja w dobie rosnących cen energii
i sposób na niezależność energetyczną
Wysokie ceny prądu, brak stabilizacji na rynku energetycznym oraz zmiana systemu rozliczeń fotowoltaiki sprzyjają poszukiwaniu efektywnych pomysłów na jeszcze skuteczniejsze wykorzystywanie energii z mikroinstalacji fotowoltaicznej – zarówno przydomowej, jak i tej znajdującej się w niewielkich przedsiębiorstwach. Jednym z takich rozwiązań są magazyny energii. Co warto o nich wiedzieć?
Więcej niż magazyn
Magazyn energii to urządzenie służące do „przechowywa- nia” energii. Coraz częściej jest to niezbędny element in- stalacji fotowoltaicznej, pozwala zmagazynować nadwyżki energii elektrycznej, kiedy produkcja z instalacji PV jest większa od bieżącego zużycia. Ten dodatkowy komponent instalacji fotowoltaicznej pozwala swobodnie zarządzać własnym prądem, dzięki czemu gospodarowanie energią jest znacznie wygodniejsze i może przynosić dodatkowe oszczędności. Obecne zjawiska geopolityczne wpływające na utrudnienia pracy krajowych systemów energetycznych
odbijają się na stabilności cen prądu oraz zwiększają ryzyko blackoutów. Dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, które nie mogą sobie pozwolić na przerwy w dostawie prą- du, magazynowanie energii oferuje dodatkową stabilność i bezpieczeństwo poprzez zwiększenie niezależności ener- getycznej.
Poznaj swoje potrzeby i wybierz najlepsze rozwiązanie
Najtańsza energia, to energia zaoszczędzona lub taka, któ- rą sami wytworzymy, np. we własnej elektrowni słonecznej.
Rysunek 1. Produktywność instalacji PV vs zużycie energii elektrycznej w ciągu roku, opracowanie własne na podstawie danych z książki Bogdana Szymanowskiego "Instalacje fotowoltaiczne" oraz na podstawie danych z SE Designer, przykładowy profil dla "Jedno lub dwuosobowego gospodarstwa domowego"
52 II kwartał 2023 INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl


































































































   52   53   54   55   56