Page 19 - iTReseller-grudzień_2015
P. 19
v MALEJĄCE TCO – koszty utrzymania
centrów danych (Total Cost of Ownership)
będą maleć m.in. dzięki stosowaniu systemów
do zarządzania infrastrukturą (DCIM – Data Center Infrastructure Management), inteligentnych maszyn oraz dzięki możliwości korzystania
z modelu usług zarządzanych (managed services). Jak podaje Pike Research, do końca br. globalne inwestycje w energooszczędne centra danych będą stanowiły 28 proc. całego rynku infrastruktury data center, wartego 150 mld dolarów.
v KONSOLIDACJA – łączenie się, przejęcia i za- mykanie firm ograniczy liczbę graczy rynkowych, szczególnie w segmencie chmurowych centrów danych. Analitycy IDC przewidują, że do 2017
r. pozostanie tylko 6–8 dużych globalnych do- stawców usług IaaS (Infrastructure as a Service), a może nawet mniej.
v UPRZEMYSŁOWIONE DATA CENTER – modularyzacja przy projektowaniu nowych centrów danych, możliwość budowania ich
z prefabrykowanych komponentów i zintegrowa-
nych zestawów, które można elastycznie łączyć
i szybko wdrażać – wszystko to razem sprawia, że będą one coraz wydajniejsze, energooszczędne i ustandaryzowane.
Choć wydaje się, że generalnie budżety na centra danych rosną, to większy nacisk jest kładziony na wydatki operacyjne niż kapitałowe (które też rosną). Poprawa wydajności energetycznej może trochę wyhamowywać wzrost kosztów. Ogólny obraz i perspektywy rynkowe pozostają jednak pozytywne.
wyzwania i prognozy na kolejne lata
Architektura określana jako web-sca- le IT, stosowana przez dużych opera- torów usług chmurowych, takich jak Google czy Amazon, pozwala im na oferowanie ogromnych mocy oblicze- niowych i pojemności pamięci maso- wych. Używanie systemów opartych na modelu web-scale IT pozwoli osią- gnąć wyższy poziom automatyzacji infrastruktury, na którym system sam rozpoznaje wymagania aplikacji i od- powiada na nie w czasie rzeczywistym, dzięki funkcjonowaniu w środowisku definiowanym za pomocą oprogramo- wania. W takich warunkach centra da- nych będą musiały umieć proporcjo- nalnie skalować wydajność z uwzględ- nieniem dostępnych zasobów, do- stosowywać się do zmieniających się potrzeb biznesowych, być elastyczne w obliczu słabości infrastruktury i po- zostawać operacyjnie wydajne w mia- rę rozbudowy systemu.
Systemy komputerowe zmieniają się wraz z coraz pojemniejszymi i szybszy- mi pamięciami masowymi, procesora- mi wielordzeniowymi, upowszechnia- niem portów Gigabit Ethernet w sie- ciach oraz wprowadzaniem dysków SSD o dużych pojemnościach. Dzięki temu rośnie szybkość przetwarzania danych i zwiększa się moc obliczenio- wa w centrach danych, które wskutek zagęszczenia sprzętu stają się mniej- sze, a ich wydajność rośnie. Podejmowanie dobrych decyzji bizne- sowych obecnie w dużej mierze zale-
ży od dokładnych i dostarczanych na czas danych. To stwarza wyzwanie dla centrów przetwarzania danych, któ- re będą musiały być optymalizowane pod kątem obsługi narzędzi do anali- zy dużych zbiorów danych (big data). W konsekwencji zwiększają się potrze- by obliczeniowe oraz w zakresie pa- mięci masowych, co będzie stanowi- ło siłę napędową rozwoju urządzeń pamięci masowych oraz infrastruktury sieciowej.
Przemysłowy internet rzeczy
a centra danych
Przełomowe zmiany w branży IT wią- żą się z wprowadzaniem koncepcji in- ternetu rzeczy. Upowszechnianie urzą- dzeń z czujnikami w ciągu sekund wy- syłającymi dane do chmury, gdzie są poddawane analizie w czasie rzeczy- wistym za pomocą narzędzi big data, wywołuje kolejne gwałtowne zmiany w centrach przetwarzania danych.
Do 2020 r. od 18 do 50 mld urządzeń będzie podłączonych do sieci – szacuje się w raportach różnych firm analitycz- nych. Oznacza to konieczność wdraża- nia innowacyjnych rozwiązań w cen- trach danych oraz rewolucyjne zmiany w zakresie ich struktury, funkcjonalno- ści i realizowanych zadań.
Cyfryzacja i podłączanie do sieci róż- nych przedmiotów daje nowe możli- wości biznesowe w zakresie zarządza- nia danymi, co z kolei kreuje poten- cjalne źródła przychodów, pozwala na
lepsze kontrolowanie działań operacyj- nych oraz rozszerzanie biznesu na no- we rynki i technologie. Tylko niewielki procent danych (ok. 2 proc.) genero- wanych lokalnie przez internet rzeczy w rzeczywistości będzie trafiać do cen- trów danych, co dla segmentu pamięci masowych stwarza wiele dodatkowych możliwości przychodów, uważają nie- którzy eksperci. Technologie i usłu- gi związane z internetem rzeczy będą stopniowo zyskiwać na znaczeniu. Kon- solidacja branży jest kluczowa dla upo- wszechniania IoT, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że uczestnicy rynku (m.in. poprzez partnerstwa strategiczne) mu- szą wypracować standardy w całym łańcuchu wartości.
Przewiduje się, że stałe łącza będą ob- sługiwać ponad 90 proc. ruchu tzw. przemysłowego internetu rzeczy (IIoT
– Industrial Internet of Things). Ponad- to wbudowane systemy inteligentne obejmą 65 proc. wszystkich przedmio- tów wpiętych do sieci. Skorzystają na tym firmy telekomunikacyjne, oferując tzw. IoT-managed services.
Przemysłowy internet rzeczy stanowi część IoT, koncentrującą się na tym, jak inteligentne maszyny, sieciowe czuj- niki i analiza danych mogą doskona- lić procesy B2B (business-to-business)
w różnych branżach, a szczególnie
w produkcji. IIoT ma pomóc w lepszym wykorzystaniu danych generowanych przez sensory, pochodzących z komu- nikacji M2M, uczenia maszynowego v
nr 19–20 (277–278) • grudzień 2015
iT Reseller 19