Page 26 - iTReseller-grudzień_2015
P. 26
» DEBATA
Nowe fronty w cyberwojnie
W debacie uczestniczą: Arthur Kilian – Distribution Sales Manager Eastern Europe w firmie Sophos, Paweł Mączka – CTO w firmie Storware, Ryszard Regucki – Channel Sales Director East Europe w firmie Commvault, a ze strony „IT Resellera” Wojciech Urbanek
WOJCIECH URBANEK – Na ile roz- wój usług publicznej chmury po- maga w sprzedaży produktów bez- pieczeństwa, a w jakim stopniu przeszkadza?
RYSZARD REGUCKI – Przed do-
oferujemy licencje dostawcom usług, resellerom, klientom, bazując na wła- snej usłudze Security as a Service. So- phos Cloud jest tym bardziej interesu- jąca, że my oferujemy bezpieczeństwo w taki sposób, aby nie mieć styczno- ści z wrażliwymi danymi klientów, tzn.
26 iT Reseller
nr 19–20 (277–278) • grudzień 2015
stawcami systemów bezpieczeństwa, zwłaszcza aplikacji, otwiera się duża szansa. Zmiana sposobu dostarcza- nia usług jest naturalną transformacją, następującą równolegle ze zmianami na rynku. Dostawcy usług starają się wprowadzać nową wartość zarówno w zakresie technologii i katalogu usług, jak i zyskowności. Backup, archiwiza- cja czy disaster recovery oferowane są w modelu cloud. Commvault dostar- cza tego typu rozwiązania dla dostaw- ców usług. Nasza technologia pozwa- la im zwiększać przychody i wyróżniać się wśród innych providerów.
To rynek coraz bardziej konkuren- cyjny, czego nie widać jeszcze aż tak bardzo w Polsce. Niemniej pozosta- je kwestią czasu, kiedy cloud na do- bre zadomowi się w naszym kraju. Aczkolwiek warto już dziś zbudować ofertę, a także pozyskać odpowiednie kompetencje.
ARTHUR KILIAN – Jako producent aplikacji nic nie tracimy na rozwoju chmury, ponieważ w dalszym ciągu
dane klienta znajdują się w jego zaso- bach, a my zdalnie obejmujemy je na- szą ochroną, bazując przy tym na na- szej infrastrukturze znajdującej się na terenie Unii Europejskiej. To otwiera nam drogę do oferowania tego typu usług, tym bardziej że niedawno we- szła w życie ustawa unijna mówiąca o tym, że zasoby cyfrowe mieszkań- ców UE mogą być zabezpieczane wy- łącznie na serwerach znajdujących się w obrębie Europy. Mimo to w dalszym ciągu wiele firm obawia się korzystać z usług publicznej chmury w trosce o bezpieczeństwo cyfrowych zaso- bów czy losy providera. Pod wzglę- dem wielkości przychodów uzyska- nych ze sprzedaży oprogramowania niewiele się zmienia, gdyż następu- je ich przesunięcie z rozwiązań insta- lowanych na końcówkach na korzyść oferowanego serwisu Sophos Cloud – dotyczy to przede wszystkim rynku klientów z segmentu MŚP. W przyszło- ści trochę inaczej może to wyglądać w przypadku rozwiązań sprzętowych