Page 37 - iTReseller-grudzień_2015
P. 37

powiedniego osprzętu. Samo posia- danie urządzenia obsługującego ten standard nie gwarantuje, że użytkow- nik będzie mógł efektywnie z niego korzystać.
Obsługa sygnału
Aby przesłać sygnał 4K o częstotliwo- ści 60 Hz, konieczny jest nowy inter- fejs DisplayPort lub HDMI. Dla sygna- łu 4K 60 Hz dostępne są dwie meto- dy transmisji: MST (Multi-Stream Trans- port) i SST (Single-Stream Transport). W przypadku metody MST system operacyjny widzi monitor jako dwa ekrany z rozdzielczością 1920 × 2160. Konieczne jest więc połączenie ich za pomocą funkcji sterownika graficz- nego, np. AMD EyeFinity. Natomiast w przypadku metody SST widzi go ja- ko jeden ekran w rozdzielczości 4K. Ta- kie wyjście – mniej problematyczne – jest stosowane w najnowszych mode- lach EIZO.
Tak więc już samo podłączenie moni- tora do źródła sygnału może nastrę- czać problemów, na przykład przy korzystaniu z wersji DisplayPort 1.1 częstotliwość odświeżania spada do 30 Hz z powodu niewystarczającej szybkości transmisji. W takiej sytuacji konieczne jest zapewnienie złącza w standardzie 1.2.
Nie mniej ważną sprawą jest karta gra- ficzna obsługująca sygnał 4K. Na ryn- ku oczywiście są dostępne karty tego typu, jednak nie są one montowane w standardowych konstrukcjach.
Oprogramowanie
Rozdzielczość jest jednym z głównych czynników branych pod uwagę przy wyborze monitora. Do tej pory logicz- ne było, że im większy jest ekran, tym
większa jego rozdzielczość. Technolo- gia 4K zmienia podejście do tego pro- blemu – pojawił się nowy parametr: „gęstość obrazu”.
Użytkownicy, którzy mieli szansę oglą- dać obraz na monitorach 4K, z pew- nością są zachwyceni jego jakością i wyrazistością detali. Z drugiej strony często narzekają na zbyt mały rozmiar czcionki.
Wydajność sprzętu biurowego za- zwyczaj jest niska, dlatego systemy operacyjne i oprogramowanie by- ły dotąd projektowane w taki spo- sób, że gęstość wyświetlanych pik- seli była stała, co skutkowało zmniej- szeniem czcionki. Wraz z rozwojem technologii wyświetlania zmieni- ło się podejście producentów opro- gramowania. Obecnie są tworzone tak, że wyświetlana gęstość pikseli jest elastyczna. Systemy operacyjne mogą płynnie skalować rozmiar wy- świetlanego obrazu w zależności od gęstości pikseli urządzenia, czyli ob- sługi HiDPI.
Zasoby sprzętowe
Większości użytkowników technologia 4K kojarzy się z lepszą jakością obrazu. Tymczasem tylko nieliczni zdają so- bie sprawę z tego, jakie konsekwencje niesie ze sobą wdrożenie tego stan- dardu. Jedna klatka nieskompresowa- nego materiału 4K to nawet 90 MB danych. Łatwo policzyć, ile przestrze- ni dyskowej zajmie godzinny materiał, skoro jedna sekunda, to 60 klatek. Wy- nika stąd, że oprócz odpowiedniego oprogramowania i obsługi sygnału ko- nieczne jest zapewnienie przepusto- wości i przestrzeni dyskowej, które bę- dą zdolne podołać wymaganiom no- wego standardu.
CZCIONKA WIELKOŚCI 10 PT WYŚWIETLANA W RÓŻNEJ ROZDZIELCZOŚCI
Zalet więcej niż wad
Znawcy technologii wyświetlania mo- gą jednym tchem wymieniać zalety technologii 4K. Są to: jakość obrazu, szczegółowość, większe możliwości w aranżacji przestrzeni roboczej. Od lat przyjęło się, że duże ekrany i duże rozdzielczości to domena inżynierów pracujących w programach CAD/CAM, gdzie wielkość plamki, a co za tym idzie szerokość linii, ma kluczowe zna- czenie. Jednak prawdą jest, że monito- ry 4K sprawdzą się również wszędzie tam, gdzie ważny jest detal, np. w foto- grafii czy w zastosowaniach, w których liczy się płynność obrazu, czyli w edycji i postprodukcji materiałów filmowych, ale również wśród użytkowników, któ- rzy cenią sobie wygodę.
Większy monitor daje możliwość ogar- nięcia wzrokiem większej ilości danych jednocześnie wyświetlanych na ekra- nie 4K. Tę cechę docenią z pewnością programiści, pracownicy instytucji fi- nansowych, centrów decyzyjnych czy dyspozytorni przemysłowych.
Nawet mniej wprawne oko jest zdolne dojrzeć ułomności aktualnie stosowa- nych technologii wyświetlania obra- zów w mniejszych rozdzielczościach, np. efekt tzw. pikselowania. W porów- naniu z nimi obraz 4K wygląda bar- dziej naturalnie. Wykorzystanie więk- szej rozdzielczości o znacznie zmniej- szonych rozmiarach pikseli obrazu, z zachowaniem fizycznych rozmiarów ekranu, pozwala na pełne wykorzy- stanie zwiększonych parametrów DPI (gęstości). W efekcie końcowym daje to klarowność obrazu i jego bardziej naturalne wyświetlanie – m.in. gładkie czcionki, cienkie linie itp. w
96 dpi 192 dpi 384 dpi
CG248-4K
nr 19–20 (277–278) • grudzień 2015
iT Reseller 37
Więcej informacji na temat technologii 4K:
• http://www.eizo.pl/baza-wiedzy/wyswietlacze-hidpi-i- retina-wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-gestosci-pikseli- w-epoce-monitorow-4k/ (kod QR)
• www.eizo.pl


































































































   35   36   37   38   39