Page 20 - ITReseller_kwiecien2017
P. 20

» TEMAT NUMERU | RYNEK DRUKU
Laser versus atrament
Marcin Złoch
Nie ma rzeczy niezastąpionych – to stwierdzenie doskonale obrazuje zmianę w podejściu producentów do pokutującego od lat podziału: atrament do domu, laser do biura.
Rynek urządzeń drukujących w Polsce – ilościowo – nieznacz- nie wzrósł w 2016 r. Udało się to osiągnąć dzięki ok. 10-proc. wzro-
stowi sprzedaży urządzeń laserowych. W tym samym czasie sprzedaż urzą- dzeń atramentowych spadła nieznacz- nie, o około 2 proc. W dalszym ciągu sprzedaje się jednak więcej produktów atramentowych niż laserowych, ale ta różnica maleje rokrocznie.
– Wartościowo jest zupełnie inaczej. Aktualnie rynek produktów lasero- wych jest ponad 4 razy większy od ryn- ku urządzeń atramentowych i jest skut- kiem sprzedaży najtańszych atramen- tówek, które są skierowane do domów. W biznesie niepodzielnie królują pro- dukty laserowe i nic nie wskazuje na zmianę tego trendu – przekonuje Miro- sław Kaźmierowski, Lexmark Channel & Supplies Manager.
– Wzrosty i trendy rozwoju rynku urzą- dzeń laserowych powinniśmy rozpa- trywać w odniesieniu do konkretnych segmentów. Patrząc ogólnie na rynek laserówek, możemy zaobserwować 10-proc. wzrost sprzedaży rok do roku (2015/2016), co jest trochę sprzeczne z ogólnymi prognozami zakładającymi stabilność rynku. Tak jak to miało miej- sce w latach 2014/2015, sprzedaż sza- cowana jest na około 400 tys. urządzeń – dodaje Adam Weremijewicz, Product Business Developer, Canon Polska.
Trendy rozwoju
Trendy w konstruowaniu nowych urzą- dzeń są przede wszystkim odzwier- ciedleniem zmieniających się potrzeb rynku i klientów. W ostatnich latach kluczowe poszukiwanie oszczędności, od zawsze istotne w biznesie, spowo- dowało zwrócenie się w stronę rozwią- zań kładących nacisk na ekologię. Przy czym termin ten w nowych technolo-
giach przekłada się nie tylko na przy- jazność względem środowiska, lecz przede wszystkim na widoczne ob- niżenie TCO, dzięki niższym kosztom eksploatacji. Drukowanie laserowe jest niezastąpione w przypadku drukowa- nia materiałów w większych ilościach, na zwykłym papierze oraz gra ki. Tego typu drukarki sprawdzą się szczególnie w biurach, m.in. ze względu na swoją wydajność oraz poziom oszczędności, jakie mogą wygenerować przy odpo- wiednim zarządzaniu – a może być to nawet 14 proc. dochodów  rmy. Urządzenia laserowe są coraz bardziej wydajne. Nowe tonery w laserowych produktach wystarczają na wydruk na- wet do 55 tys. stron, co zdecydowanie obniża przerwy w pracy maszyny. Szybkość oraz ulepszona i nowocze- sna obsługa papieru: większe grama- tury, większe zakresy papieru oraz róż- ne typy nośników. Te wszystkie właści- wości wprowadzono ze względu na funkcjonalność tworzonych produk- tów. W tej chwili z panelu urządze- nia mamy możliwość inicjacji obiegu dokumentów w firmie przy jedno- czesnym zachowaniu wysokich stan- dardów bezpieczeństwa. Bardzo wy- raźnie widać rozwój funkcjonalności i coraz lepsze wyposażenie modeli ze średniej i niższej półki. Nowe produk- ty oferują w standardzie rozwiązania, które jeszcze jakiś czas temu były zare- zerwowane dla urządzeń przeznaczo- nych dla biznesu. Obecnie takie funk- cjonalności, jak Wi-Fi, DADF, dupleks, LAN, a nawet NFC, pojawiają się w urządzeniach już za kilkaset złotych. Dodatkowo popularność rozwiązań mobilnych i chmury wymogła na pro- ducentach wprowadzenie możliwości skanowania i drukowania ze smartfo- nów i tabletów oraz bezpieczną pracę z aplikacjami mobilnymi.
20 iT Reseller nr 3–4 (301-302) • marzec 2017
– Nowym trendem jest instalowa- nie dużych (5–7”) paneli dotykowych w drukarkach. Dotychczas ten element był zarezerwowany dla urządzeń wie- lofunkcyjnych. Dzięki niemu możemy bezpiecznie i wygodnie logować się do urządzenia, aby odebrać wydruki i korzystać z wielu aplikacji pozwala- jących np. drukować dokumenty prze- chowywane w zasobach Google Drive czy Dropbox – informuje Leszek Bareja, Product Manager Xerox Polska.
Renesans atramentówek
Trendy, które wpływają na urządze- nia laserowe nowej generacji, skutku- ją większą wydajnością sprzętu. Ważną rolę odgrywają wydajne tonery – użyt- kownicy zyskują dzięki nim szansę ob- niżenia kosztów druku oraz osiągnięcia niskiego wskaźnika TCO. Jednak rozwój laserowych technologii drukujących z pewnością nie jest już tak dynamiczny jak jeszcze kilka lat temu. Ma to związek z renesansem, który od przeszło dwóch lat obserwujemy w segmencie urzą- dzeń atramentowych.
– Oczywiście producenci wprowadza- ją do oferty nowe urządzenia laserowe, jednak zasada ich działania jest wciąż podobna, dlatego nie ma tu raczej mo- wy o technologicznej rewolucji – za- uważa Adam Weremijewicz.
Piotr Baca, Country Manager, Brother Polska, twierdzi, że polski rynek jest zdominowany przez urządzenia atra- mentowe. Od wielu stanowią one naj- większą część sprzedaży i są chętniej kupowane niż laserowe, szczególnie do pracy w domach czy małych biu- rach. Te drukują zdecydowanie mniej niż duże firmy, ale podobnie jak one stawiają na wysoką wydajność sprzę- tu. Zauważamy jednak stopniowe od- chodzenie od tego trendu. Technolo- gia laserowa coraz częściej jest przy-


































































































   18   19   20   21   22