Page 35 - ITReseller_kwiecien2017
P. 35
Elastyczność
– Kilkadziesiąt lat temu, gdy w ramach automatyzacji pracy w handlu pojawiły się w sklepach czytniki kodów kresko- wych, rozpoczęła się i do dziś dynamicz- nie rozwija złota era drukarek etykiet za- wierających elementy cyfrowej identy- kacji – podkreśla Grzegorz Moch, Bu- siness Solution Account Manager w r- mie Epson. – Początkowo oznaczenia drukowane były metodami tradycyjny- mi (o set) w dużych nakładach lub na drukarkach igłowych.
Jednak w miarę rozwoju druku cyfro- wego stało się możliwe wprowadzenie sprzętu stosunkowo niewielkich roz- miarów pozwalającego na druk krót- szych serii na monochromatycznych urządzeniach termotransferowych. Rozwiązaniem są na przykład kompak- towe drukarki atramentowe klasy Ep- son ColorWorks C3500 i C7500, które umożliwiają tworzenie w bardzo krót- kim czasie nawet pojedynczych koloro- wych etykiet i oznaczeń bezpośrednio w siedzibie klienta. Poza możliwością błyskawicznego reagowania – czy to w celach marketingowych, czy związa- nych z wymogami prawnymi lub orga- nizacyjnymi (np. w placówkach służby zdrowia) – ważna jest też doskonała ja- kość i trwałość kolorowych wydruków. Stają się one dodatkowym czynnikiem skłaniającym do zakupów w myśl zasa- dy, że klient kupuje wzrokiem i odbiera intuicyjne bodźce w przypadku ozna- czeń niehandlowych.
Rynek urządzeń do tworzenia ozna- czeń kodowych i etykiet w zachod- niej Europie dojrzał i jest nasycony. Na- tomiast w Polsce wciąż istnieje spora przestrzeń rozwoju. Potencjał widocz- ny jest przede wszystkim w sferze edu- kacji klientów, między innymi w uświa-
damianiu rozwiązań prawnych w za- kresie oznakowania produktów che- micznych, energetycznych itp. Już nie- długo, po przyjęciu nowych rozwiązań legislacyjnych, każdy podmiot w Polsce wprowadzający na rynek tego rodzaju asortyment stanie w obliczu koniecz- ności wyboru drukarki etykiet i kodów. Jednak już dziś coraz więcej producen- tów i dystrybutorów różnego rodzaju artykułów decyduje się na wdrożenie systemu znakowania i etykietowania produktów.
– W Polsce, inaczej niż na przykład w zachodniej Europie, istnieje potrzeba budowy świadomości klientów co do zalet technologii atramentowej – uwa- ża Grzegorz Moch. – Są nimi, poza jako- ścią i trwałością, również brak zagrożeń w przypadku nadruku na nośnikach z klejem, które mogą być uszkadzane przez wysoką temperaturę generowa- ną podczas procesu druku w techno- logii laserowej. Niuanse tego rodzaju nie zawsze są oczywiste dla polskich odbiorców, ale zalety naszych druka- rek konsekwentnie zdobywają sobie uznanie, co w praktyce przekłada się na wzrosty sprzedaży urządzeń tej klasy rzędu 50 proc. rocznie.
Różnorodność
Etykiety to także, powtórzmy, sektor me- dyczny. Szybki nadruk oznaczeń przy- daje się między innymi w postaci opa-
sek identy kujących pacjentów, nadru- ków stosowanych w systemach kolejko- wych i całej palety zastosowań w pracy laboratoryjnej. Coraz głośniej mówi się o wdrożeniu sprawdzonej na Zacho- dzie metody personalizacji recept i me- dykamentów wydawanych w aptece. Taki identy kator lekarstw zawiera nie tylko dane placówki i pacjenta, ale ko- lorem jednoznacznie identy kuje klasę leku (antybiotyk, suplement, steryd itd.), a także określa wskazania co do indywi- dualnego dawkowania.
– Obecnie sposoby użytkowania dru- karek etykiet potwierdzają potencjał wykorzystania tych rozwiązań dla bar- dzo szerokiej grupy odbiorców – przy- pomina Grzegorz Moch. – Na przy- kład z pozoru trudno powiązać cyfro- wy druk atramentowych ColorWorks C7500 z rolnictwem.
Ale udane wdrożenie tej drukarki przez indywidualnego plantatora borów- ki amerykańskiej zadaje kłam stereo- typom. Mazowiecki rolnik samodziel- nie wprowadza na rynek swoje plony, oznaczając pojemniki drukowanymi we własnym zakresie kolorowymi, es- tetycznymi nalepkami, które poza pod- stawowymi danymi, jak nazwa handlo- wa i adres producenta, zawierają też informację o miejscu i czasie zbiorów konkretnej partii.
Na drugim biegunie plasuje się olbrzy- mi zakład z branży motoryzacyjnej dostarczający produkty wyposażenia wnętrza samochodów (stelaże do sie- dzeń, deski rozdzielcze itd.) dla czoło- wych europejskich producentów. Wy- korzystuje on grupę pracujących rów- nocześnie 16 drukarek do etykiet słu- żących do oznaczania modułów. Ma to znaczenie nie tylko handlowe, ale jest również kluczowe z punktu widzenia logistyki podczas późniejszego monta- żu w miejscu docelowym. w
Gdy w ramach automatyzacji pracy
w handlu pojawiły się w sklepach czytniki kodów kreskowych, rozpoczęła się złota era drukarek etykiet.
Grzegorz Moch, Epson
Przedsiębiorstwa chętnie inwestują w przenośne drukarki kodów kreskowych, które umożliwiają druk kodów w dowolnym miejscu i czasie. Piotr Miszczak, Zebra
iT Reseller 35
nr 3–4 (301-302) • marzec 2017