Page 39 - ITReseller_kwiecien2017
P. 39
mobilnego
Aby minimalizować ryzyko i stwo- rzyć bezpieczne środowisko pra- cy zdalnej, przedsiębiorstwa po- trzebują odpowiednio wykwa- li kowanych specjalistów, którzy bę- dą potra li dobrać najlepsze narzędzia i metody zabezpieczania zasobów or- ganizacji.
Według szacunków IDC 37 proc. pra- cowników na świecie jest mobilnych. Forrester Research szacuje, że 61 proc. pracowników wykorzystuje urządze- nia mobilne zarówno do celów pry- watnych, jak i służbowych. Zabezpie- czanie danych i informacji w przypad- ku pracy zdalnej jest szczególnie ważne w kontekście rosnącej liczby zagrożeń, a także nowych wymogów regulacyj- nych. Wszechobecne urządzenia mobil- ne stanowią kolejne punkty końcowe w sieci, wymagając szczególnej ochro- ny, a mimo to część rm nadal nie po- tra zarządzać nimi w ramach komplek- sowej strategii bezpieczeństwa.
Mobilne bezpieczeństwo 2017
Większą wagę będzie się przywiązywać do ochrony danych, a mniejszą niż do- tychczas do zarządzania urządzeniami – to pierwszy z trendów na rok 2017 w zakresie mobilnego bezpieczeństwa, wskazywany przez specjalistów rmy Avast. Za zmniejszeniem zaangażowa-
nia w zarządzanie urządzeniami i aplika- cjami przemawiają względy strategicz- ne: to zbyt skomplikowane (np. BYOD – różne urządzenia, różne aplikacje, silosy przyprawiające o ból głowy), zbyt dro- gie, a dostępna jest technologia chmu- rowa. Kiedyś dane były przypisywane do konkretnego urządzenia, co obecnie przestało być normą. Dane swobodnie są przenoszone między urządzeniami, co otwiera nowe strategie. Samo urzą- dzenie nie ma już takiego znaczenia jak kiedyś. Liczy się to, w jaki sposób dane są udostępniane i jak są chronione, za- równo w trakcie użytkowania, jak i prze- chowywania.
Proces zwiększania mobilności pra- cowników przyspiesza. Potwierdzają to statystyki: około 61 proc. pracowników twierdzi, że przynajmniej część obo- wiązków służbowych wykonuje po- za biurem (w domu, w mieście). W la- tach 2014 i 2015 liczba urządzeń mo- bilnych zarządzanych w przedsiębior- stwach wzrosła o 72 proc. Coraz sze- rzej w przedsiębiorstwach stosowana jest polityka korzystania z własnych urządzeń mobilnych BYOD (bring your own device). Do kontroli bezpieczeń- stwa mobilnych urządzeń i zarządzania aplikacjami używane są kody dostępu i tym podobne środki, które nie zawsze okazują się wystarczające.
PROGNOZY IDC DOTYCZĄCE SEGMENTU MOBILE:
r Wydatki na rozwiązania mobilne w 2018 r. będą stanowić połowę budżetów IT
w przedsiębiorstwach.
r Liczba mobilnych aplikacji klasy enterprise podwoi się do 2018 r.
r W 2017 r. przedsiębiorstwa będą poważniej traktować bezpieczeństwo mobilne, wdrażając narzędzia bezpieczeństwa na urządzeniach rmowych (wzrost o 40 proc. w ciągu
36 miesięcy).
r W 2019 r. jedna na 25 płatności detalicznych
będzie dokonywana za pomocą telefonów
komórkowych. rW2017r.jednaczwartaprzedsiębiorstw
będzie testować zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality) w aplikacjach biznesowych wykorzystywanych w smartfonach.
r Do 2019 r. ładowanie bezprzewodowe zacznie pojawiać się w biurach i salach konferencyjnych.
r Do 2019 r. 85 proc. organizacji będzie oferować uprawnionym pracownikom model CYOD (choose-your-own-device) – wybierz własne urządzenie.
r W 2019 r. 40 proc. przedsiębiorstw zaoszczędzi czas i pieniądze dzięki wdrażaniu zintegrowanych narzędzi do zarządzania i polityk kontroli obejmujących różne urządzenia, co umożliwi zarządzanie wszystkimi punktami końcowymi przez jeden system.
nr 3–4 (301-302) • marzec 2017 iT Reseller 39