Page 42 - ITReseller_lipiec 2015
P. 42

Cyfryzacja
jest nieunikniona
Z Krzysztofem Helbingiem, prezesem zarządu Telecom Consulting, rozmawia Krzysztof Polak
Cyfryzacja medycyny to nowe, szybsze sposoby komunikacji, które mogą odegrać kluczową rolę w sytuacjach, gdy o życiu decydują sekundy.
Co wynika z doświadczeń cyfryzacji szpitali dla dalszego postępu tego procesu?
– Wniosek zasadniczy – tego się nie da zatrzymać. Cyfryzacja umożliwia nowe, szybsze sposoby komunikacji, także w medy- cynie. Przykładów jest dużo. Jednym z nich mogą być badania laboratoryjne, które mimo że często są wykonywane w labora- toriach zewnętrznych, wracają do lekarza zlecającego je dro- gą cyfrową, i to w czasie znacznie szybszym, niż to ma miejsce w postaci papierowej.
Jakie są w tym procesie główne wyzwania technologiczne?
– Przede wszystkim dostęp online i zarządzanie danymi w bar- dzo krótkim czasie. Nie chodzi tu tylko o możliwość natych- miastowego odszukania właściwego badania i przekazania pacjentowi płyty z zapisem jego wyników. Chodzi również o możliwości wyszukiwania badań będących rzadkimi przy- padkami, w celu porównania z aktualnie wykonanym bada- niem. I to wszystko często pod presją czasu, gdy sekundy de- cydują o życiu. Systemy informatyczne dostarczane przez róż- nych producentów, wyspecjalizowane w procesie diagnostyki i leczenia, zazwyczaj odgrywają istotną rolę. Wyzwaniem jest więc też integracja tych systemów w zakresie wzajemnej ko- munikacji, tak by zapewnić personelowi medycznemu szybki i bezpieczny dostęp do niezbędnych danych.
A jaką rolę w procesie cyfryzacji szpitali odgrywa archiwi- zacja i backup danych?
– Rola ta jest nie do przecenienia. Mało jest rozwiązań, które z jednej strony zabezpieczałyby dane biznesowe, a z drugiej integrowały się ze specjalistycznymi dla medycyny systema- mi obrazów medycznych DICOM/PACS. Dobrym przykładem są systemy firmy Commvault, które pozwalają na wykonywa- nie backupu i archiwizacji tych danych, odtwarzanie ich z po- ziomu urządzenia mobilnego, automatyczne zarządzanie ni- mi oraz monitorowanie w razie potrzeby. Gdy do systemów monitorowania i diagnozowania dodamy, pojawiające się już na rynku, systemy skanowania i digitalizacji dokumenta-
cji medycznej pacjenta, z automatycznym podpinaniem pod właściwy elektroniczny rekord, okazuje się, że stanowi to nie- banalne wyzwanie. I to wszystko w warunkach bezpieczeń- stwa i ochrony danych osobowych zarówno w zakresie prze- chowywania danych, jak i ich przesyłania. Pacjent musi czuć się bezpiecznie nie tylko w sferze samych badań i kontaktów z lekarzem. Musi być przekonany, że jego dane są dobrze za- rządzane i bezpiecznie przechowywane. I że wszystkie dane zgromadzone w procesie leczenia są uwzględniane przy dia- gnozowaniu i zaleceniach w leczeniu. Archiwizacja i backup danych niosą za sobą konieczność stałego rozwoju infrastruk- tury informatycznej. Poza rosnącym zapotrzebowaniem na przestrzeń dyskową maszyny przetwarzające dane muszą ce- chować się niezawodnością, ciągłością pracy i dużą wydajno- ścią. Poza rozbudową własnych zasobów sprzętowych coraz więcej placówek medycznych decyduje się na outsourcing, korzystając z zewnętrznych usług typu data center czy cloud computing.
Czy cyfryzacja szpitali oznacza nawiązanie przez nie sta- łej outsourcingowej współpracy z zewnętrznymi specja- listami?
– To już jest zauważalna tendencja. Szczególnie w placówkach zdrowia, w których wykorzystuje się systemy umożliwiające szybkie zasilanie bazy danych w dokumenty z bieżącej „pro- dukcji” medycznej szpitala, a także archiwalne i zewnętrzne dokumenty związane z procesem leczenia czy bieżące doku- menty wytworzone w zinformatyzowanym systemie medycz- nym, wymagającym podpisu pacjenta i ponownej archiwiza- cji. Takie systemy są oferowane np. przez S4E i Ricoh. Do tego wspomniane systemy zdalnego monitorowania i diagnostyki pacjenta. Tylko nieliczne szpitale będą w stanie sprostać opisy- wanym informatycznym obowiązkom w warunkach pełnego bezpieczeństwa danych pacjenta. Firmy outsourcingowe, spe- cjalizujące się w archiwizacji danych medycznych, podkreślam – medycznych, będą odgrywać coraz większą rolę. Jest to pro- ces nieunikniony. w
42 iT Reseller • Cyfrowa Polska
nr 11-12 (269–270) • lipiec–sierpień 2015
» CYFROWA POLSKA


































































































   40   41   42   43   44