Page 50 - ITReseller_lipiec 2015
P. 50
Bezpieczny pacjent
Marcin Złoch
Zastosowanie automatycznej identyfikacji, w tym rozwiązań mobilnych, w służbie zdrowia umożliwia przede wszystkim właściwą identyfikację chorego, kontrolę zlecanych mu badań i lekarstw oraz zarządzanie zasobami szpitalnymi.
Polski rynek systemów do automatycznej identyfikacji rośnie od lat w kilku-, a nawet kilkunastoprocentowym tempie. Według Rafała Leszczyńskiego, Central Europe Territory Managera, Zebra Technologies, określenie wiel-
kości rynku Auto ID zależy od przyjętych kryteriów. Uwzględ- niając drukarki działające w technologii termicznej i termo- transferowej, komputery przeznaczone do pracy w trudnych warunkach oraz czytniki kodów kreskowych, wielkość tego rynku w Polsce można oszacować na poziomie 100–120 mln dolarów.
– Rynek Auto ID w Polsce jest wart kilkadziesiąt milionów dola- rów rocznie. Główne obszary zapewniające przychody to urzą- dzenia do odczytu danych – typu kody kreskowe, RFiD, karty plastikowe, a także rozwiązania do przenoszenia danych i za- rządzania nimi – wylicza Paweł Jabłoński z RRC, firmy zajmu- jącej się doradztwem i sprzedażą rozwiązań automatycznej identyfikacji.
Sterylne otoczenie
Automatyczna identyfikacja za pomocą kodów kresko- wych znalazła zastosowanie w usprawnianiu procesów logi- stycznych wielu branż. Coraz szerzej stosowana jest również w branży farmaceutycznej i w służbie zdrowia. Celem każdego wdrożenia technologii informatycznej jest uzyskanie szybkie- go dostępu do danych i minimalizacja błędów ludzkich, za- tem automatyczna identyfikacja idealnie wpisuje się w dzia- łalność służby zdrowia. Zaletami automatycznej identyfikacji są: szybkość, pewność, powtarzalność i zwiększenie wydajno- ści. Zoptymalizowanie sposobu prowadzenia opieki zdrowot- nej oraz organizacji placówek przekłada się na minimalizację ilości błędów, wzrost efektywności pracowników oraz wydaj- ność procesów.
Dzięki nowoczesnej technologii opartej na kodach kresko- wych czy RFID służba zdrowia zyskuje narzędzia do identyfi- kacji danych pacjenta np. za pomocą opasek na nadgarstek z kodem kreskowym, oznaczania próbek, kartotek czy kart pa- cjenta. Poprzez system informatyczny zintegrowany z czytni- kami kodów kreskowych lub tagów RFID możemy identyfiko- wać, przypisywać i rejestrować niezbędne elementy badań,
diagnozy czy historii choroby. Przeniesienie numeru identy- fikacyjnego w postaci kodu kreskowego na opaskę i umiesz- czenie jej na ręce pacjenta umożliwia bezbłędne rozpozna- nie pacjenta, także znajdującego się poza swoim łóżkiem, od- działem czy nieprzytomnego. Odczytanie kodu pacjenta po- zwala na uzyskanie wszystkich jego danych, oddziału, na któ- rym przebywa, i historii choroby oraz lekarza prowadzącego. W miejscach identyfikacji pacjenta, takich jak: recepcja, izba przyjęć, gabinet lekarski, sala operacyjna, laboratorium, apte- ka, stosuje się czytniki kodów kreskowych, za pomocą których sprawnie odczytujemy informacje zawarte w karcie identyfi- kacyjnej. Istnieje cała gama urządzeń do odczytu kodów kre- skowych, zróżnicowanych w zależności od ich zastosowań. W służbie zdrowia wykorzystywane są czytniki diodowe i lase- rowe. Dodatkowo system informatyczny porządkuje pracę le- karzy oraz personelu pomocniczego na oddziale. Lekarz, który odpowiada za leczenie pacjenta, zleca przeprowadzenie kon- kretnych badań lub podawanie leków pacjentowi o danym numerze identyfikacyjnym, zostaje wyposażony w urządzenie mobilne będące w stałej łączności z systemem za pomocą fal radiowych.
Rozwiązania informatyczne stały się nieodłącznym elemen- tem sprawnie funkcjonującego szpitala, przychodni, gabine- tu lekarskiego, stacji krwiodawstwa czy laboratorium. Auto ID w służbie zdrowia to nie tylko identyfikacja pacjentów. Za po- mocą sprawnego systemu informatycznego oraz urządzeń do automatycznej identyfikacji mamy możliwość optymalnego zarządzania zasobami. Nadanie unikalnych kodów towarom, środkom trwałym, badaniom i materiałom do badań – i ich dokładna ewidencja w takich miejscach, jak punkt dostaw to- warów, punkt pobrania krwi, laboratorium, bank krwi, apteka, pralnia, kuchnia – przyczynia się zarówno do obniżenia kosz- tów funkcjonowania szpitala czy przychodni, jak i do zwiększe- nia bezpieczeństwa pacjenta.
Nieodzowne wyposażenie
Wachlarz rozwiązań dla służby zdrowia i farmacji, na któ- ry składają się urządzenia do automatycznej identyfikacji, to m.in.: czytniki kodów kreskowych, czytniki kart, czytniki do-
50 iT Reseller • Cyfrowa Polska
nr 11-12 (269–270) • lipiec–sierpień 2015
» CYFROWA POLSKA