Page 162 - 23_LiryDram_2019
P. 162
Muzeum Domków
dla Lalek
Magdalena Molak-Szmidt, Zo a Jusiak
Na wewnętrznym dziedzińcu Pałacu Kultury i Nauki, w niedostępnych do- tąd dla zwiedzających salach tajnego zaple-
cza VIP przy Sali Kongresowej odkryć moż- na muzeum tajemnicze i niezwykle fascy- nujące. Muzeum Domków dla Lalek w War- szawie, bo o nim mowa, to jedyne tego ty- pu miejsce w Polsce oraz największe w Eu- ropie. Powstało w czerwcu 2016 roku z ini- cjatywy Fundacji Belle Époque i prezentuje zbiory z kolekcji, której autorką jest Aneta Popiel-Machnicka.
Historyczne domki dla lalek – stosunkowo mało w Polsce znane – są fascynującym do- kumentem dawnych epok, a ich prezentacja na wystawie muzealnej jest idealnym spo- sobem na przybliżenie zwiedzającym daw- nych obyczajów, przemijających zawodów, mód w sposobie urządzania wnętrz i ubio- ru, stylów architektonicznych, a nawet zja- wisk społecznych.
W muzeum można obejrzeć ponad 120 hi- storycznych domów, pokoi, sklepików, szkół i szpitali dla lalek, a także unikatową ko- lekcję zabawek sakralnych: miniaturowych świątyń, kaplic, ołtarzy, ale też zabawek związanych opowieściami biblijnymi czy
MAGDALENA MOLAK-SZMIDT –
główna specjalistka
ds. komunikacji, zajmuje się promocją muzeum oraz współpracą z mediami
ZOFIA JUSIAK
– główna specjalistka
ds. edukacji, przewodniczka,
edukatorka i autorka oferty edukacyjnej
Muzeum Domków dla Lalek
obrzędami, takimi jak ślub. Dzięki dziesiąt- kom uroczych wnętrz i tysiącom maleńkich drobiazgów można nie tylko poznać inne kultury – eksponaty pochodzą z całego świa- ta – ale także odbyć nostalgiczną podróż w przeszłość, i to całkiem odległą, bo naj- starszy eksponat w muzeum na około 200 lat.
Na muzealnej ekspozycji są trzy wystawy: dwie stałe – „W świecie dawnych domków dla lalek” i „Zabawki sakralne” oraz nowa wystawa czasowa – „Nie tylko Bazyliszek
160 LiryDram kwiecień–czerwiec 2019