Page 9 - 31_LiryDram_2021
P. 9

 Interaktywną mapę przestrzeni kosmicznej wokół Ziemi opracował James Yoder, który na co dzień zajmuje się robotyką i inżynierią elektryczną na Uniwersytecie Teksańskim.
Na stronie stuffin.space w czasie rzeczywistym można podejrzeć, gdzie znajdują się otaczające naszą planetę satelity (niebieskie punkty) i ciała rakiet (czerwone punkty). Mapa pokazuje również obiekty sklasyfikowane już jako odpadki (szare punkty) – m.in. dryfujące odłamki metalu i inne pozostałości sprzętu służącego do badania przestrzeni kosmicznej. Liczba kosmicznych śmieci jest niepokojąco duża. Każdy punkt opisany jest w szczegółowy sposób. Wiemy o wysokości, prędkości czy stopniu nachylenia zaznaczonych obiektów.
Podobnie wizję orbity ziemskiej pokrytej „płaszczem“ satelitów przedstawia animacja Dana Oltrogge’a, który pracuje w firmie tworzącej oprogramowania kosmiczne (AGI, an Ansys Company, Sal Alfano – the Center for Space Standards and Innovation).
W jego filmie każdy zaznaczony punkt poruszający się wokół Ziemi odpowiada jednemu satelicie. Jest to wizja interesujaca, choć uproszczona, ponieważ kwestia gabarytów maszyn została tu pominięta. Rzeczywiste rozmiary satelitów, jak również stopień ich koncentracji w przestrzeni okołoziemskiej mogą w przyszłości wywołać spore zamieszanie. Kolizyjne kursy orbiterów i dryfujące w przestrzeni kosmiczne śmieci to problemy, które pojawiają się już dziś.
Oltrogge podkreśla, że wiele z przyszłych, przedstawionych przez niego satelitów, to komercyjne projekty takich firm jak: Amazon, OneWeb, a przede wszystkim należącego do Elona Muska Space X. W ramach inicjatywy Starlink, słynny wizjoner i przedsiębiorca, planuje umieścić na orbicie 12 do 30 tys. satelitów. Mają mieć one własny napęd w postaci silnika jonowego Halla, wykorzystującego w roli paliwa gaz szlachetny – krypton. Jak twierdzi Musk,
dzięki temu w każdym miejscu na Ziemi dostępny będzie szybki, bezprzewodowy internet, a co za tym idzie m.in. zaawansowana nawigacja GPS, czy też lepsze prognozy pogodowe. Mimo jednak wielu zapowiadanych udogodnień 242 satelity Muska, które dziś znajdują się na orbicie, uniemożliwiają tysiącom astronomów wykonywanie swojej pracy, której podstawowym warunkiem jest czyste niebo.
www.stuffin.space
                                                                                                                                                                                                                                          kwiecień–czerwiec 2021
LiryDram 7


























































































   7   8   9   10   11