Page 11 - ITReseller_5-6_2015
P. 11
standardów, które umożliwiają współ- pracę zasobów IT będących w użyciu różnych służb miejskich, budowa jed- nej platformy usług chmurowych była- by tam nie do zrealizowania bądź wy- magałaby stworzenia zupełnie nowej całości, niemal bez związku z zasobami, które są tam użytkowane obecnie. HP jest za otwartością, która sprzyja prze- kraczaniu granic technologicznych.
Jaką rolę mają do odegrania partne- rzy HP w budowaniu usług chmuro- wych w firmach?
HP potrzebuje dziś partnerów bardziej niż kiedykolwiek, bo transformacja w kie- runku modelu chmurowego jest wiel- kim wyzwaniem. Partnerzy najlepiej zna- ją naszych klientów. Bez nich nie mamy szansy na powodzenie. Z drugiej strony naszym obowiązkiem jest zapewnić im wielokierunkowe wsparcie. Szczególnie ważne jest wsparcie szkoleniowe, bo po- trzebujemy partnerów dobrze znających działanie warstw aplikacyjnych i moż- liwości ich przeobrażania, wolnych od mentalnościdostarczycielioprogramo- waniawpudełkach.Tylkotacysązdol- ni wspierać procesy budowania chmu- ry, potrafią samodzielnie budować wo- kół niej nowe usługi i nie boją się ciężkiej pracy, by osiągnąć sukces.
Jakie są różnice między tradycyjny- mi rolami odgrywanymi przez part- nerów HP a rolami, jakie są od nich oczekiwane przy budowaniu chmu- ry i usług chmurowych?
Ta nowa rola jest już dziś dość precy- zyjnie zdefiniowana. Partnerzy powin- ni być gotowi dostarczać klientom wię- cej usług niż dotychczas, a więc nie tyl- ko gotowe produkty i pomoc we wdro-
Jeśli więc partnerzy HP nie zapewnią im poczucia bezpieczeństwa w proce- sie chmurowej transformacji, to mogą przez to spowodować wzrost dystan- su wobec propozycji chmurowych. Ta- ki scenariusz nie jest dobry nie tylko dla HP, ale i dla naszych partnerów i klien- tów. Potrzebny jest inny, w którym klient jest zadowolony, że nasz partner dobrze go zna i rozumie oraz wspiera poradą budzącą oczekiwania na poprawę, roz- wój i przyszłe sukcesy.
Jakie cechy powinien mieć dobrze zbudowany program dla partnerów HP na polu wdrażania chmury? Kluczowe jest promowanie kompeten- cji. Moi przełożeni wymagają ode mnie, bym tygodniowo poświęcała pięć go- dzin na kształcenie. Dlaczego? Bo tech- nologia rozwija się bardzo szybko i nie- mal co tydzień pojawiają się nowo- ści, które trzeba poznać. Podobnie jest z partnerami. Punkt pierwszy to dba- łość o ich kompetencje i wdrażanie ich w proces nieustannego uczenia się. Stąd takdużoszkoleńikonferencjipełnych dzieleniasiędoświadczeniamiiwiedzą techniczną zdobytą w praktyce. Certyfi- kacja partnerów jest ważna i działa bar- dzo dobrze. Nie mniej ważne są mecha- nizmy wspierania finansowego partne- rów, zwłaszcza w projektach o dużym potencjale rozwojowym, i monitoro- wania osiąganych wyników. Ważny jest marketing, kreowanie liderów, obec- ność w nowych mediach. Nawiązywanie i utrzymywanie relacji B2B w serwisach społecznościowych daje coraz większe wsparcie kampaniom marketingowym.
Kiedy przejście do chmurowego mo- delu IT w firmie jest stosunkowo pro-
nes online, to nie należy spodziewać się ogromnych trudności. Z taką sytuacją mamy do czynienia szczególnie w no- wych firmach, które nie są obciążone za- sobami IT użytkowanymi przez lata. Na- tomiast większość firm długo obecnych na rynku ma swoje przyzwyczajenia i utarte metody działania. Dla nich chmu- ra jest nowością, a w związku z tym wy- zwaniem. Tu trzeba liczyć się z trudno- ściami i wykazać kompetencjami.
Potrzebujemy partnerów dobrze znających działanie warstw aplikacyjnych i możliwości ich przeobrażania,
wolnych od mentalności dostarczycieli oprogramowania w pudełkach.
Czy są przykłady wdrożenia HP Helion, które warto pokazać na za- chętę?
Polecam angielskojęzyczny serwis www.hp-cloudstories.com. Zaintere- sowani znajdą tam wiele przykładów wdrożenia HP Helion w różnego typu europejskich firmach i instytucjach, np. w EPAM Systems, firmie informatycz- nej dobrze znanej w Europie Środko- wej i Wschodniej. Dzięki wdrożeniu HP Helion podnieśli jakość swoich usług, a przede wszystkim są zdolni świad- czyć je szybciej. Ich przypadek świet- nie pokazuje przydatność biznesową chmury w tworzeniu nowych produk- tów i usług, a potem wprowadzaniu ich na rynek (time to market). Poucza- jącymi przykładami są wdrożenia w Air France i w brytyjskiej publicznej służbie
żeniu. Chmura jest ogromnym wyzwa- niem. Doświadczając tego, firmy czują się czasami zagubione, co oznacza, że potrzebują kompetentnego doradztwa.
stym zadaniem, a w jakich sytuacjach staje się trudnym wyzwaniem?
Jeśli mamy do czynienia z kimś „urodzo- nym w chmurze” czy prowadzącym biz-
zdrowia (National Health Service). Za- interesowani mogą znaleźć przykłady wdrożeń przydatnych ze względu na ich potrzeby. w
nr 5-6 (263-264) • kwiecień 2015 iT Reseller 11