Page 21 - 11_LiryDram_2016
P. 21

obiekty nie są jej punktami granicznymi. I tak za Dworkiem jest przyroda, krajobraz, ziemia, z której wyrastał Żeromski i która wypełniła całą jego twórczość. Za Szkla- nym Domem jest ogromny świat, do któ- rego musimy się odnieść, bo każda mała ojczyzna to część tego ogromnego świata pozostająca z nim w jakiejś relacji. Szklane domy Żeromskiego były wizją. Jak każda wizja były zarazem utopią. Lecz każda uto- pia ma w sobie elementy realistyczne. Żyć piękniej i lepiej na pewno można, ale trze- ba się tego nauczyć. Dlatego na żeromsz- czyźnie nie stanął kolejny pomnik; stała się aktywnym ośrodkiem edukacyjnym. Centrum Edukacyjne „Szklany Dom – Dwo- rek Stefana Żeromskiego” w Ciekotach to lokum interdyscyplinarne, brama w Góry Świętokrzyskie. Ofertą swoją odnosi się do idei wielkiego pisarza, społecznika i regio- nalisty. Funkcjonuje od prawie sześciu lat i wpisało się już w mapę kulturalno-tury- styczną Polski. Co roku zwiększa się liczba turystów odwiedzających Dworek Stefana Żeromskiego. Od tego, 2016 roku, wnętrze jego „ogrzewa” piękny piec ka owy. W urzą- dzanie dworku zaangażowało się wiele osób, przekazujących dary wzbogacające
wyposażenie. Nad całością czuwa honoro- wy kustosz – znawczyni biogra i i dorobku Stefana Żeromskiego Kazimiera Zapałowa, która opracowała szczegółowy scenariusz wyposażenia i konsekwentnie go realizu- je. Eksponaty i meble zakupione do wnętrz Dworku odzwierciedlają epokę, w jakiej żyła rodzina pisarza.
Odwiedzający żeromszczyznę turyści, prócz zwiedzania Dworku z przewodniczkami i wystaw w Szklanym Domu, mogą również skorzystać z gier, takich jak questingowa „Poznaj krainę Stefana Żeromskiego”, te- renowa „Azymut na Żeromskiego”, nowa „W świecie Stefanka”, z warsztatów lite- rackich, lekcji muzealnych, wrześniowych spotkań imieninowych Stefana, cyklicz- nych spotkań z literaturoznawcami „O Że- romskim od A do Ż”, spektakli Teatru Ka- pitalnego Centrum, pokazów  lmowych, Festiwali Recyklingu i Wędrowania czy rekreacyjnych kwietniowych spływów ka- jakowych Lubrzanką, rajdów pieszych i ro- werowych. Więcej na ich temat można się dowiedzieć, odwiedzając naszą stronę inter- netową (www.szklanydom@maslow.pl) oraz zaprzyjaźniając się z nami na Facebooku, do czego Państwa serdecznie zachęcamy.
Andrzej Rysiak: Żeromszczyzna
kwiecień–czerwiec 2016 LiryDram 19


































































































   19   20   21   22   23