Page 92 - 11_LiryDram_2016
P. 92
Marlena Zynger Sasza Kornijenko
< od lewej: Maciej Mazur (właściciel i prezes Renovatorium) oraz Maciej Niemczyk
malowniczo otaczało sadzawkę. To pozwa- lało nam oderwać się choć na chwilę od duchowego ciężaru Memoriału, na którym prowadzone były prace. Miejscowi obserwo- wali nas z wielkim zaciekawieniem i zacho- wywali się bardzo nieufnie. Wyczuwało się chłodny dystans, choć nikt z nas nie pokusił się na jego interpretację.
Podczas prac na Cmentarzu mieliśmy oka- zję posłuchać wielu opowieści, które otwo- rzyły nam oczy na energię ziemi łączącej Katyń ze Smoleńskiem. Przed zbrodnia- mi NKWD (od lat 30. XX w. grzebano tu zwłoki o ar czystek politycznych Stalina, a w 1940 r. rozstrzelano tysiące polskich o cerów) likwidowano tu wszelkiej maści przestępców i palono czarownice. Należy nadmienić, iż Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu jest częścią Państwowego Kom- pleksu Memorialnego „Katyń”, pierwszego w Rosji międzynarodowego pomnika po- święconego o arom totalitarnych represji Rosji stalinowskiej.
Każdego dnia, nadzorując prace, wchodzi- liśmy na teren Polskiego Cmentarza Wo- jennego przez pawilon głównego wejścia, wykonany w kształcie rozkopanego kop- ca, którego obydwie części łączy szklana
90 LiryDram kwiecień–czerwiec 2016