Page 97 - 11_LiryDram_2016
P. 97

zbrodnię Niemców, cmentarz został urządzony na nowo: zamiast sześciu utworzono dwie sym- boliczne mogiły. 30 stycznia 1944 r., na rozkaz władz sowieckich dowództwo 1 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w Związku Sowieckim, którym dowodził gen. Zygmunt Berling, zorganizowało przy grobach oficerów uroczystość, podczas której mszę świętą odprawił kapelan wojskowy ks. Wilhelm Kubsz.
W okresie powojennym i w latach komunizmu Las Katyński pozostawał odizolowany od świata.
W 1988 r. cały teren uporządkowano i ogrodzo- no: urządzone zostały cztery duże mogiły wzdłuż głównej alei Memoriału. 2 września 1988 r. postawiono tam przywieziony z Polski drewnia- ny krzyż, dar prymasa Polski kardynała Józefa Glempa, zapowiadający, że: W tym miejscu zostanie wzniesiony krzyż upamiętniający polskich oficerów.
Gdy 13 kwietnia 1990 r. Agencja TASS opubli- kowała komunikat władz Związku Sowieckiego, stwierdzający, że odpowiedzialność za zbrodnię w Katyniu ponosi sowieckie NKWD z Berią
i Mierkułowem, strona polska podjęła działania
zmierzające do budowy godnego miejsca pamięci w Lesie Katyńskim.
Umowa o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji totalitarnych, podpisana w 1994 r. przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji, stworzyła podstawy prawne do budowy cmenta- rza. W tym samym roku specjaliści Rady OPWiM z udziałem przedstawicieli PCK rozpoczęli w Ka- tyniu prace sondażowo-topograficzne, a następ- nie sondażowo-ekshumacyjne. 25 marca 1995 r. strony polska i rosyjska podpisały w Smoleńsku protokół mówiący o budowie w Katyniu Polskiego Cmentarza Wojennego.
4 czerwca 1995 r., w 55. rocznicę zbrodni ka- tyńskiej, Prezydent RP Lech Wałęsa wmurował akt erekcyjny oraz poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II kamień węgielny pod budowę cmentarza. W wyniku ogłoszonego międzyna- rodowego konkursu do realizacji wybrano pracę zespołu kierowanego przez artystę rzeźbiarza Zdzisława Pidka z Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, artystę rzeźbia- rza Andrzeja Sołygę z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz architektów Wiesława i Jacka Synakiewiczów. Przygotowany projekt był syntezą wizji twórców młodego pokolenia oraz oczeki- wań Rodzin Katyńskich.
W 1999 r., po przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji, przeprowadzony został przez Radę OPWiM przetarg na prowadzenie prac budowlanych na terenie cmentarza. Ich
kwiecień–czerwiec 2016 LiryDram 95


































































































   95   96   97   98   99