Page 148 - 19_LiryDram_2018
P. 148
ROZSZERZONA
RZECZYWISTOŚĆ
W malarstwie Brandta fascynuje epicki rozmach, dekoracyjność, bogactwo kolorystyki, znajo- mość i umiejętność odtworzenia historycznego kostiumu, broni, akcesoriów wojennych, a także brawurowe oddanie bitewnego zgiełku oraz dynamiki ruchu ludzi i koni. Jego twórczość „rozszerza” istniejącą rzeczywistość na dwóch poziomach: innowacyjne sposoby budowania kompozycji oraz przestrzeni w obrazie dają wi- dzowi poczucie uczestnictwa w przedstawionych scenach, a tematyka odwołująca się do chlubnej przeszłości Rzeczypospolitej ożywia ducha narodowego. Odbiorcom współczesnym artyście jego twórczość przywracała wiarę w odzyskanie przez Polskę niepodległości – pod urokiem tych krzepiących patriotyczne uczucia, barwnych opowieści pozostawał autor Trylogii Henryk Sienkiewicz, a wraz z nim cała Polska.
Malarska opowieść o przeszłości
Brandt w swojej twórczości opowiada
o rycerskich dziejach Rzeczypospo-
litej i sukcesach militarnych jej wy-
bitnych dowódców – Chod-
kiewicza, Czarnieckiego,
Sobieskiego, z precyzją
kreśli portret Kozaków,
Tatarów, szlachty oraz ry-
cerstwa. Już w młodości,
zafascynowany dziejami
XVII-wiecznej Polski, artysta wyprawiał się na wschodnie rubieże dawnej Rzeczypospolitej:
na Ukrainę, Podole, w rejony zaporoskich Dzikich Pól. Podróże te wywarły ogromny wpływ na jego wizję malarską. Tworząc epicką opowieść o daw- nych dziejach tych ziem, potrafił sugestywnie oddać klimat epoki i specyfikę krajobrazu.
BITWY, JARMARKI
I NASTROJOWY PEJZAŻ
Obok najsłynniejszych prac Brandta na wystawie można również oglądać dzieła pokazywane po raz pierwszy. Zachowano porządek chronolo- giczny, a wielkoformatowe obrazy są prezento- wane w otoczeniu fotografii, rysunków i szkiców olejnych, stanowiących prace przygotowawcze. Ekspozycję uzupełnia multimedialna prezentacja poświęcona zaginionym dziełom artysty.
W pierwszej części wystawy (parter) znajdują się obrazy olejne, akwarele i rysunki z lat 1856– 1867. Na przykładzie młodzieńczych prac,
zestawionych z dziełami powstałymi po rozpoczęciu studiów w akademii
monachijskiej, zwiedzający mogą śledzić postępy artysty
w oddawaniu anatomii
i ruchu postaci, operowa- niu kolorem i budowaniu
kompozycji.
W kolejnych siedmiu sa- lach (I piętro) można oglą-
146 LiryDram kwiecień–czerwiec 2018
fot. Patryk Grochowalski MNW