Page 16 - ITReseller_marzec_2016
P. 16

» WYWIAD
Oki oferuje szyfrowanie i zabezpieczenie danych zgodne z najwyższymi normami, m.in. dzięki zaawansowanym metodom uwierzytelnienia użytkowników.
dokładnie drukowanych dokumen- tów z wykorzystaniem druku mobilne- go, jednak z całą stanowczością moż- na stwierdzić, że z roku na rok taka ten- dencja staje się coraz powszechniejsza i popularniejsza. Biorąc pod uwagę, że według analiz IDC do 2018 r. aż 75 proc. europejskich pracowników może być mobilnych, to jednym z ważniejszych wyzwań, jakie stoją przed producen- tami urządzeń drukujących, jest to, aby MFP nie tylko pozwalały na druk mo- bilny, ale przede wszystkim zapewniały bezpieczeństwo przepływu informacji. I nasze urządzenia to potrafią.
Czy producent urządzeń drukują- cych może ułatwić użytkownikom ochronę danych?
– OKI oferuje szyfrowanie i zabezpie- czenie danych zgodne z najwyższymi normami, m.in. dzięki zaawansowa- nym metodom uwierzytelnienia użyt- kowników. Przykładowo seria urządzeń OKI MC700/MB700 ma wiele funkcji ułatwiających użytkownikom ochronę danych, jak wydruk bezpieczny z szy- frowaniem, kontrola dostępu i ochro- na druku kodem PIN, za pomocą czyt- nika kart zbliżeniowych czy autoryzacji smartfonem lub tabletem. Seria ta dzię- ki otwartej platformie sXP, pozwalającej na szeroką personalizację urządzeń, da- je też możliwość dowolnej konfiguracji sprzętu w zależności od potrzeb klien- ta. Kwestia bezpieczeństwa przepływu informacji jest czymś niezwykle waż- nym we współczesnym zmieniającym się środowisku pracy. Tymczasem z naj- nowszych ustaleń IDC wynika, że aż 75 proc. małych i średnich firm w Europie nie dysponuje żadnym systemem bez- pieczeństwa dokumentów, co naraża je na ryzyko utraty poufnych informa- cji. Tym bardziej firmy powinny korzy- stać z możliwości, jakie dają im współ- czesne Smart MFP.
Dzięki akwizycji Seiko Infotech OKI poszerzyło swoją ofertę w zakresie
ekosolwentowych ploterów szero- koformatowych oraz urządzeń wie- lofunkcyjnych LED formatu A0. Jak firma postrzega ten segment rynku w Polsce?
– Tak, w październiku ubiegłego roku w OKI przejęło dział urządzeń szeroko- formatowych firmy Seiko Instruments. Dzięki temu nasze portfolio poszerzyło się o urządzenia, których do tej pory nie mieliśmy w ofercie. Są to szerokoforma- towe plotery solwentowe serii ColorPa- inter i urządzenia formatu A0 w tech- nologii LED z serii Teriostar (CAD/GIS). Dzięki tej umowie zyskaliśmy też odpo- wiednie technologie, zasoby rozwojo- we oraz ważne kanały sprzedaży. Mo- żemy więc oferować zunifikowaną pro- pozycję rozwiązań dla takich sektorów, jak drukarnie, dystrybucja czy handel, co pozwala nam wzmocnić nasz biznes na rynku druku profesjonalnego. Rynek urządzeń graficznych jest dla OKI bar- dzo ważny, od kilku lat systematycz- nie poszerzamy ofertę w tym zakresie. Od drukarek z białym tonerem przez pierwszą na rynku pięciostacyjną ma- szynę ES9541 aż do gamy cztero- i pię- ciotonerowych drukarek Pro Series. Plo- tery solwentowe i urządzenia formatu A0 to zupełnie nowy krok w kierun- ku firm z sektora wydruków profesjo- nalnych. Nowe urządzenia OKI oferują znakomitą jakość wydruku i doskonałą produktywność – cechy tak niezbędne na rynku profesjonalnego druku. Dlate- go jestem pewien, że z powodzeniem zagospodarujemy kawałek z tego ryn- ku także dla siebie.
Jakie produkty OKI są motorem sprzedaży na rynku polskim?
– Zdecydowanie najwięcej pod wzglę- dem ilościowym sprzedajemy mo- nochromatycznych drukarek forma- tu A4 typu desktop. Jednak najwięk- sze wzrosty sprzedaży odnotowuje- my w segmencie kolorowych urzą- dzeń wielofunkcyjnych A3. W 2015 r. sprzedaliśmy ich o ponad 54 proc. wię- cej niż w 2014. Ponad 48-procento- wy wzrost sprzedaży w 2015 r. wzglę- dem roku poprzedniego odnotowali- śmy też w segmencie kolorowych urzą- dzeń wielofunkcyjnych skierowanych do grup roboczych (WG) drukujących z prędkością 28–44 str./min. Analizując ten okres, widzimy też ponad 25-pro-
centowy wzrost w segmencie koloro- wych A4 MFP i 23-procentowy wzrost sprzedaży monochromatycznych urzą- dzeń wielofunkcyjnych z przedziału 30–45 str./min. Utrzymaliśmy też pozy- cję lidera na rynku w segmencie kolo- rowych drukarek A3.
Czy może Pan pokusić się o stwier- dzenie, że drukarki igłowe i wierszo- we odchodzą powoli do lamusa?
– Od lat jesteśmy liderem sprzeda- ży tych urządzeń, posiadając 70 proc. udziału w rynku. W 2015 r. w porów- naniu do 2014 odnotowaliśmy 14-pro- centowy wzrost sprzedaży drukarek z tego segmentu. Opierając się na tych danych, mogę spokojnie potwierdzić, że pogłoski o śmierci króla są mocno przesadzone. Nadal są miejsca, gdzie tylko ten sprzęt potrafi sobie poradzić. Są to np. firmy, gdzie trzeba drukować w bardzo niskich temperaturach lub tam gdzie się bardzo pyli – urządzenia cyfrowe nie wytrzymują długo w takich warunkach i prędzej czy później firmy sięgają właśnie po igłówki.
Czy OKI wiąże jakieś plany z ryn- kiem drukarek 3D?
– Nie mogę zdradzać planów firmy w tym zakresie. Faktem jest, że techno- logia druku 3D stała się ostatnio bar- dzo modnym i popularnym tematem, jednak nie jest to niczym nowym. Pro- cedura druku przestrzennego została opracowana jeszcze w latach 80. i tak naprawdę od tamtego czasu jest po prostu udoskonalana. Obecnie obser- wowana popularność druku 3D wynika w dużej mierze z faktu malejących cen związanych z takimi wydrukami. W któ- rym kierunku i jak szybko to się rozwi- nie – zobaczymy. Obecnie oferta OKI koncentruje się na urządzeniach biz- nesowych, w tym segmencie jesteśmy mocni i na pewno tu będziemy roz- wijać nasze możliwości. Systematycz- nie poszerzamy jednak nasze portfo- lio o urządzenia kierowane do rynków wertykalnych, więc kto wie – nigdy nie należy mówić nigdy. Czas pokaże, w jakim kierunku ta technologia osta- tecznie pójdzie i ile z tego będzie dla przeciętnego Kowalskiego. Mogę jed- nak zapewnić – firma bardzo uważnie przygląda się rozwojowi rynku urzą- dzeń 3D. w
16 iT Reseller
nr 5-6 (283-284) • marzec 2016


































































































   14   15   16   17   18