Page 76 - 07_LiryDram
P. 76

powstawania świata). Koncepcja ta kieruje nas do kultu religii cywilizacji minojskiej, być może znajdowała się tam jedna z najważniej- szych świątyń w owych czasach. I nic dziw- nego, ponieważ zatroskana matka Rea ukryła tam niemowlę Zeusa przed okrutnym Krono- sem w cudownej jaskini. Wykarmiła go koza Amaltea i wychowywały nimfy. Mieszkańcy wioski Psichro strzelając z broni zagłuszali płacz małego boga, aby nie usłyszał go oj- ciec. Bali się, że zostanie połknięty, jak jego rodzeństwo.
Minojczycy pochłonięci byli bez reszty kwestią bogów i wiary. Zaś goście w do-
mostwie stanowili przywilej. Obmywano im nogi, częstowano posiłkiem, a także udzielano noclegu. Współcześni Kreteń- czycy podobni są w tym aspekcie do swo- ich potomków, pomimo wielu różnic et- nicznych, jak i kulturalnych. W kreteńskim domu można bowiem zawsze spotkać się z miłym i ciepłym przyjęciem. Niezgłębione wciąż tajemnice tkwią w gru- zach mitycznych kreteńskich pałaców i świą-
tyń. Miejsca przesiąknięte wiatrem starożyt- ności, który nadal wpływa na mieszkańców wyspy, czekają na dalsze odkrycia. Nie nale- ży zapominać o tym, iż mitologiczni bohate- rowie, cywilizacja minojska pozwalają lepiej opisać obecnych mieszkańców. A są to ludzie wyjątkowi, bardzo osobliwi, silni, dumni, wierzący, a przede wszystkim wolni.
74 LiryDram kwiecień-czerwiec 2015


































































































   74   75   76   77   78