Page 162 - 22_LiryDram_2019
P. 162

światowej przynosi chlubę i zaszczyt dzi- siejszym spadkobiercom tej tradycji. Dzisiaj w Unii Europejskiej bractwa kur- kowe, skupiające w ramach Europejskiej Wspólnoty Strzelców Historycznych prze- szło pięć milionów braci, dają autentyczną możliwość zachowania tożsamości narodo- wej wszystkim tym, którzy chcą kultywo- wać i rozwijać swe tradycje. Najlepszym te- go przykładem jest bogactwo tradycji róż- norodnych bractw kurkowych, które współ- tworząc europejską wspólnotę, nie tracą swej narodowej tożsamości i współpracują w ramach Europejskiej Wspólnoty Strzel- ców Historycznych (EGS). W Polsce przed II wojną światową działało ponad 200 bractw kurkowych. Okupanci niemieccy i sowiec- cy zlikwidowali wszystkie. Po wojnie pró- bowano je reaktywować, ale socjalistyczna władza na to nie pozwalała. Jedyny wyjątek na fali odwilży październikowej 1956 roku miał miejsce w Krakowie. Komuniści zgo- dzili się zarejestrować na nowo Krakowskie Bractwo Kurkowe, które choć pozbawio- ne majątku i wielowiekowego dorobku, to w okrojonej formie mogło działać w Krako- wie do upadku komunizmu, gdy wreszcie odzyskało dawną pozycję i majątek i sta- ło się największym bractwem kurkowym w Polsce.
Ruch bractw kurkowych jest przykładem świadomego kontynuowania wartościo- wej tradycji ojczystej przy jednoczesnym opowiedzeniu się za jednością europej- ską. Bractwa kurkowe w Polsce i w Europie stwarzają szansę pokazania, że w całej Eu- ropie są istotne i znaczące środowiska spo- łeczne i instytucje zachowujące własne tra- dycje narodowe, ale i szanujące tradycje in- nych narodów.
Bractwa kurkowe w całej Europie pielę- gnują dawne tradycje obrony własnej oj- czyzny i miasta rodzinnego oraz podnoszą świadomość naszej historycznej przynależ- ności do kręgu kultury łacińskiej. Obecna rola bractw to nie tylko historyczny doro- bek, ale także kształtowanie tożsamości na- rodowej i najpiękniejszych tradycji Europy wśród obywateli krajów członków Unii Eu- ropejskiej. Towarzyszą temu barwne para- dy i przemarsze braci kurkowych w ich hi- storycznych strojach oraz tradycyjne strze- lania z replik broni odprzodowej i czarno- prochowej, w którą w trakcie Warszawskich Dni Jedności Europejskich Bractw Kurko- wych w 2002 roku bracia kurkowi wyposa- żyli także Kompanię Reprezentacyjną Woj- ska Polskiego.
Nieco historii
Bractwa kurkowe są jednym z najstarszych stowarzyszeń na świecie. W Polsce istnieją blisko 800 lat. Najstarsze powstały w Kra- kowie, Poznaniu, na Śląsku i w Wielko- polsce. W Europie Zachodniej mają jesz- cze starszą tradycję i działają nieprzerwa- nie od wczesnego średniowiecza. Były i są nierozerwalnie związane z dziejami miast, choć w późniejszym okresie stały się tak- że miejscem kultywowania tradycji szla- checkich i ziemiańskich. Początkowo na barkach bractw kurkowych spoczywał obo- wiązek obrony swego miasta oraz (w cza- sie pokoju) pełnienia służby wartowniczej na ulicach i przy bramach miejskich. Taką rolę spełniały m.in. Oddziały Brackie Jana Kilińskiego (brata kurkowego i króla kur- kowego) w czasie insurekcji kościuszkow- skiej w Warszawie. Już wcześniej znanym bratem kurkowym był m.in. Jan Baryczka
160 LiryDram styczeń-marzec 2019


































































































   160   161   162   163   164