Page 13 - ITReseller_kwiecien-2017
P. 13
często i dużo. Zwłaszcza w cyfrowym zwirtualizowanym środowisku. Co w tej dziedzinie proponuje VMware? – Cyberbezpieczeństwo jest dziś klu- czowym zagadnieniem i pozostanie nim przez najbliższe lata. Nie chodzi już o to, że przedsiębiorstwa przecho- dzą do cyfrowego świata i mamy coraz więcej danych. Praktycznie każda trans- akcja biznesowa ma dziś swoje cyfrowe odbicie. My proponujemy połączenie naszych rozwiązań dla urządzeń koń- cowych z bezpiecznymi technologia- mi mobilnymi. Sugerujemy dodanie do infrastruktury zwirtualizowanej sieci (VMware NSX), która umożliwia granu- lację bezpieczeństwa do poziomu do- słownie każdego systemu operacyjne- go w data center.
Zarządzanie całością IT staje się przy tym łatwe, elastyczne i bezpieczne. Oso- ba nieuprawniona nie dostanie się do data center, bazy danych czy aplikacji. Takie rozwiązanie obniża także koszty, eliminując konieczność utrzymywania urządzeń od wielu dostawców. W Pol- sce NSX zaczęło już zyskiwać popular- ność. Z każdym miesiącem rośnie licz- ba klientów, którzy zdecydowali się na zwirtualizowanie wszystkich elemen- tów centrum przetwarzania danych.
Czy oznacza to zmianę podejścia do bezpieczeństwa?
– Jeszcze nie tak dawno za wystarcza- jącą uznawano ochronę centrum prze- twarzania danych rewallem na wej- ściu do data center. Cyberprzestępcom było wtedy łatwiej. Teraz, gdy zasto- sujemy mikrosegmentację, mamy od- dzielne rewalle na poziomie każdego systemu operacyjnego i aplikacji. W ten sposób minimalizuje się ewentualne skutki ataku, obniżając prawdopodo- bieństwo materializacji ryzyka. To rów- nież zupełnie nowa jakość w cyfrowym miejscu pracy.
Takie rozwiązanie sprawdza się tak- że jako zabezpieczenie rmowej sieci przed zagrożeniami, jakie niesie z sobą BYOD. Ze względu na mikrosegmenta- cję, zainfekowanie korporacyjnej sie- ci wirusami jest znacznie utrudnione. Dzięki VDI (virtual desktop infrastructu- re) udostępniane są tylko te zasoby, na które pozwala administrator.
Jest to szczególnie istotne w przy- padku wykorzystywania technolo-
gii chmurowych. Im więcej danych w chmurze, tym większe ryzyko wła- mania, jeśli nie zastosujemy odpo- wiednich narzędzi.
W VMware staramy się realizować dwie nadrzędne misje. Po pierwsze daje- my narzędzia, które pomagają klien- tom przejść cyfrową transformację. Po drugie prowadzimy klientów w stronę chmury. Robimy to, wykorzystując peł- ne spektrum rozwiązań – począwszy od prostej wirtualizacji po wybudowa- nie chmury prywatnej, hybrydowej al- bo publicznej.
VMware opracowała architekturę Cross- -Cloud. Wraz z naszymi partnerami in- westujemy, by klienci mieli możliwość elastycznego przechodzenia między różnymi chmurami – również między publicznymi. Kiedyś nie było o tym mowy. Obecnie większość chmur pu- blicznych bazuje na naszej technolo- gii. Umożliwia ona bezpieczne przeno- szenie w zasadzie dowolnych zasobów pomiędzy tymi chmurami.
Podstawą jest dziś elastyczność, między innymi elastyczność zarzą- dzania sprzętem mobilnym. Czy VMware również w tym się specja- lizuje?
– Oprócz wspomnianych centrów da- nych de niowanych programowo i rozwiązań chmurowych specjalizu- jemy się w zarządzaniu urządzeniami końcowymi, co obejmuje wirtualne desktopy i Enterprise Mobility Mana- gement, w tym Mobile Device Mana- gement. Stosując nasze rozwiązanie AirWatch, użytkownik przestaje mieć problem z zarządzaniem sprzętem, nie- zależnie od producenta i systemu ope- racyjnego. Systemy EMM i opcja Single Sign-On pozwalają na centralne zarzą- dzanie wszystkimi urządzeniami mobil- nymi w rmie.
Nie tak dawno rma pochwaliła się rekordowymi wynikami osiągnięty- mi na świecie. A jak wygląda sytu- acja w naszym kraju?
– Biznes VMware w Polsce rozwija się bardzo dobrze. Na naszym rynku adop- cja nowych technologii następuje du- żo później niż na Zachodzie – zdecydo- wanie zbyt późno, ale nie narzekamy. Sukces, którym mogę się pochwalić, to sprzedaż rozwiązania NSX w 2016 r.
Podpisaliśmy 15 kontraktów na wdro- żenia, a sześciu nowych klientów to r- my z sektora nansowego. Naszą silną pozycję w Polsce potwierdza fakt, że co roku notujemy dwucyfrowe wzrosty przychodów.
Te dobre wyniki są z pewnością możliwe nie tylko dzięki świetnym produktom. Czy również dobrej sie- ci partnerskiej?
– Zaufanie naszych klientów i partne- rów jest kluczowe. To oni najlepiej pro- mują rozwiązania VMware. Kanał part- nerski VMware w Polsce buduje niemal 300 rm, w tym 12 partnerów na naj- wyższym poziomie autoryzacji, którzy mocno zainwestowali w różne obszary naszej współpracy.
Działamy w klasycznym modelu dys- trybucyjnym. W Polsce mamy dwóch
Oferujemy prawdziwie cyfrowe miejsce pracy. To już nie jest po prostu komputer firmowy zabrany do domu, lecz domowe biuro wyposażone w technologie ułatwiające pracę i zwiększające wydajność.
głównych dystrybutorów: Avnet i AR- ROW, wspomnianych 12 partnerów na najwyższym poziomie autoryza- cji, a także sieć aktywnych resellerów. Część partnerów, na przykład dostaw- cy usług chmurowych, tworzy własne rozwiązania, bazując na naszych pro- duktach – w tym technologiach z ob- szaru mobilności. Niektórzy z nich ofe- rują automatyzację procesów IT dla przedsiębiorstw.
Czyli są to partnerzy zaawansowani i zaangażowani.
– Oczywiście – bardzo doceniamy ich zaangażowanie w sprzedaż rozwiązań VMware. Jednocześnie podkreślam, że nasz ekosystem partnerski to sieć otwarta. Zachęcam nowych partnerów, by nam zaufali. Zapewniamy wspar- cie techniczne na najwyższym pozio- mie oraz niezbędną pomoc i szkolenia. A w razie potrzeby, idziemy wspólnie do klienta. w
nr 5–6 (303–304) • kwiecień 2017
iT Reseller 13