Page 158 - 21_LIRYDRAM-2018
P. 158
Waldemar Olszewski, mistrz ludwisarstwa, Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego
w Przemyślu
Piotr Olszewski, właściciel Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego
w Przemyślu
Pierwszych Piastów na Lednicy czy Dzwon Miłosierdzia – Misericordia na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Dzwony powstałe we współpracy obu przedsiębiorstw tra ają też za granicę m.in.: do Irlandii, Kanady, Korei Południowej, Rosji, Norwegii, Czech, Indii, na Filipiny, Łotwę, Białoruś, a nawet do buddyj- skiej świątyni w Birmie. Zamówienie złożył też Pakistan.
Zakład rodziny Felczyńskich jest najstarszą odlewnią dzwonów w Polsce – została zało- żona w 1808 roku. Od ponad 200 lat świad- czy więc usługi dla para i kościelnych na całym świecie. Wykonywane są tu dzwony według tradycyjnej technologii – kościelne i okolicznościowe, pojedyncze i w zestawach harmonicznych, z najwyższej jakości brązu ludwisarskiego, z dowolnym tekstem i pła- skorzeźbami i harmonizowane według stro- ju wiedeńskiego. Pracownia nie tylko odlewa nowe dzwony, ale również świadczy usługi renowacji i naprawy starych.
musiał zostać odlany w całości, co stano- wiło nie lada wyzwanie, gdyż w piecu kra- kowskiego Metalodlewu jednorazowo moż- na przetopić 15 ton metalu.
Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskie- go wspólnie z rmą Rduch Bells & Clocks mogą szczycić się takimi realizacjami, jak np. dzwon Mieszko i Dobrawa dla Muzeum
Konferencja prasowa towarzysząca odsłonięciu dzwonu Vox Patris. Od lewej: Dariusz Bartocha (Politechnika Śląska w Gliwicach, Katedra Odlewnictwa), Jacek Winiarczyk (Metalodlew SA, kierownik projektu „Vox Patris”), Grzegorz Klyszcz (Rduch Bells & Clocks w Czernicy), Waldemar Olszewski (Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu), Piotr Olszewski (Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu), Adam Misa (Agencja INTRO PR, rzecznik prasowy projektu „Vox Patris”)
156 LiryDram październik–grudzień 2018
fot. archiwum Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego