Page 27 - 21_LIRYDRAM-2018
P. 27
ści zawsze poszukują plastycznego wyrazu w obrazie, zdjęciu i gra ce, dlatego myśląc o dacie 11 listopada 1918 roku, w twórczych duszach pojawiają się odpowiednie ikony. Źródła historyczne, książki i zdjęcia archi- walne utrwaliły w naszej świadomości zda- rzenia sprzed przeszło 100 lat w formie por- tretów bohaterów narodowych, wizerunków ważnych postaci, barw, znaków i symboli. Ślady epoki znamy z podręczników szkol- nych, kronik lmowych, czarno-białych fo- togra i, gazet lub malarstwa dawnego. Kre- acja wymaga uwspółcześnienia formy, dla- tego gdy pracuje się z materią twórczą, gra- ką i obrazem multimedialnym, to musi po- jawić się silna pokusa interpretacji oraz re- konstrukcji tych często już przyszarzałych i opatrzonych wizerunków.
W pracowni Sztuki Nowych Mediów po- jawiło się pytanie, czy w narodowe święto niepodległości 2018 można zrobić projekt, który przybliży nam kilku „ojców niepodle- głości”. Autor projektu zapragnął zobaczyć w nowej odsłonie wybranych bohaterów oraz tych, którzy pracowali i walczyli, cze- kając przez 123 lata, aby Polska wróciła na mapę Europy.
Malarskie i gra czne narzędzia progra- mu komputerowego Photoshop pozwoliły na przeprowadzenie próby dotyczącej cy- frowej rekonstrukcji postaci historycznych w stylu nawiązującym do techniki i styli- styki gier komputerowych. W każdej kre- acji wszystko zaczyna się od pomysłów, szkiców, szukania ikonogra i i inspiracji, a w rezultacie pracy twórczej powstaje go-
ROBERT MANOWSKI – artysta, założyciel
i rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie
towy koncept art, przygotowany do nama- lowania kształtów twarzy i sylwetki cyfro- wymi pędzlami, do pokrycia form szcze- gółowością tekstur i wprowadzenia barwy i kolor-korekcji.
Może dzięki takim projektom powstanie kie- dyś nowoczesna gra edukacyjna o historii Polski i szkolna wiedza, która często jest ma- ła i wybiórcza, stanie się doskonałą zabawą wzmacniającą procesy uczenia się.
Na takim typie gra ki cyfrowej wzorują się projektanci 3D, a także gra cy zajmujący się przygotowaniem szczegółowych elementów postaci. Cykl rysunków jest autorską inter- pretacją sylwetek i twarzy znanych bohate- rów. Każdy rysunek jest tak wykonany, aby postać miała wyrazisty charakter w geście, układzie ciała, stroju i atrybucie. Pewne prze- rysowanie, siła kolorystyki i wzmocnienie wi- zualne bohatera jest bardzo ważną kategorią, jeżeli myślimy o estetyce gier. Zgodność z re- gułami estetyki gier komputerowych stano- wiła inspirację i drogowskaz
do plastycznej koncepcji, w której eksperymental- ne sfery należy w znacz- nej mierze rozumieć ja- ko pewną umowną kon- sekwencję plastycznej interpretacji idei „pa- triotyzmu jutra”.