Page 42 - ITReseller_kwiecien_2016
P. 42
» TECHNOLOGIE
NASBOOK TBS-453A
NASbook TBS-453A to kompaktowy, czterokieszeniowy system na dyski M.2 SSD, wyposażony w czterordzeniowy procesor Intel Celeron N3150 1,6 GHz i wbudowany czteroportowy przełącznik sieciowy. Model przeznaczony jest do biura i do domu. Urządzenie zapewnia transfer
w sieci LAN na poziomie 112 MB/s i oferuje wspierane sprzętowo szyfrowanie AES-NI (z transferem do
109 MB/s).
jest na ogół postrzegane jako mniej bez- pieczne, zwłaszcza w chmurze publicz- nej. Tu pojawia się szansa dla urządzeń NAS jako prywatnej w chmury dla użyt- kowników końcowych.
Do czego NAS?
Jeszcze kilka lat temu typowy serwer NAS był urządzeniem jednofunkcyjnym – sieciowym magazynem danych i ni- czym więcej. Ten segment rynku szybko się jednak rozwija. Oczywiście, ich pod- stawowa funkcja pozostała zachowana – wciąż doskonale sprawdzają się jako serwery plików, umożliwiające backu- powanie, magazynowanie i wymianę danych między różnymi urządzeniami i platformami. Jednak ich siła tkwi w do- datkowych funkcjach, zapewnianych przez oprogramowanie.
NAS kojarzy się zazwyczaj wyłącz- nie z dyskiem sieciowym, czyli sprzę- tem o bardzo prostej funkcjonalno- ści. W rzeczywistości są to urządzenia o różnej wielkości – od desktopowych do montowanych w szafach rack ener-
gooszczędnych komputerów z odpo- wiednim oprogramowaniem, przezna- czone do wygodnego i bezpiecznego przechowywania plików lub do zasto- sowania jako prywatna chmura da- nych. – Siła tych urządzeń tkwi przede wszystkim w ich oprogramowaniu. Producenci NAS-ów prześcigają się w wyposażaniu ich w ciekawe funk- cjonalności, także zaawansowane, jak np. deduplikacja czy snapshoty, a któ- re najczęściej można spotkać dopiero w rozwiązaniach pamięci masowych SAN. Urządzenia NAS zwykle pracują- ce pod kontrolą systemu Linux oferu- ją również pokaźny i stale rosnący wa- chlarz aplikacji niezwiązanych z wy- mianą plików. Dodatkowe możliwo- ści powodują, że rozwiązanie to mo- że być zarówno serwerem plików, jak i centrum multimedialnym, platformą dla firmowego CRM czy lokalnym ser- werem FTP i druku – mówi Wojciech Kotkiewicz, szef działu wsparcia tech- nicznego ABC Data Value+.
NAS przeznaczone dla użytkowników domowych i sektora SOHO pomaga- ją w tworzeniu kopii zapasowych oraz współdzieleniu plików przez różne urządzenia. Pozwalają też na strumie- niowe przesyłanie multimediów oraz przechowywanie i udostępnianie mu- zycznych plików i lmów. Ułatwiają również dostęp do tych plików za po- średnictwem podłączonych do NAS urządzeń mobilnych.
– Danych stale przybywa i zwiększa się rozmiar plików, coraz częściej NAS- -y są wykorzystywane także przy mo- nitoringu i do przechowywania wi- deo czy plików multimedialnych w fir- mach. Rynek małych systemów do przechowywania danych jest rynkiem perspektywicznym i wciąż rośnie. Na co dzień mamy do czynienia z sytu- acją, gdy na komputerach nie ma już miejsca na dane i klienci pytają o moż-
liwość ich centralnego przechowywa- nia w jednym miejscu – dodaje Renata Krajewska z Synology.
Na czym można zarobić?
Decydując się na zakup serwera NAS, warto zwrócić uwagę na specy cz- ne potrzeby danej organizacji – wybór optymalnego urządzenia może zależeć od wielu czynników, np. od tego, jak zor- ganizowana jest praca w danej rmie, ja- kie dane są w niej gromadzone i ile ich jest, jakie będą jej potrzeby w przyszło- ści i jakie rozwiązania IT są w niej wyko- rzystywane aktualnie. Od tego będzie zależało, model o ilu dyskach należy wybrać, na jakie technologie sieciowe zwrócić uwagę, jakie możliwości rozsze- rzeń/rozbudowy są dostępne w danym urządzeniu itp.
– W Polsce rynek systemów stora- ge’owych nadal rośnie, co wynika m.in. to z tego, że choć rozwiązania NAS są na krajowym rynku już od ponad 10 lat, to duża część użytkowników wciąż tak naprawdę nie wie, do czego można je wykorzystać. Gdy tłumaczymy i po- kazujmy, że nowoczesny NAS to du- żo więcej niż tylko sieciowy magazyn danych, wtedy okazuje się, że chcieli- by mieć u siebie w domu czy rmie ta- kie urządzenie. Między innymi dlatego nadal stawiamy na edukację – mówi Grzegorz Bielawski z QNAP.
Obecne technologie wykorzystywane w urządzeniach NAS są bardzo zróżni- cowane. Mamy wiele możliwości inwe- stycyjnych, które są uzależnione od po- trzeb i ograniczone jedynie budżetem, którym dysponuje inwestor. Na rynku są dostępne urządzenia oparte na dys- kach talerzowych o zróżnicowanych prędkościach i dużych pojemnościach, jak i dyski półprzewodnikowe gwaran- tujące bardzo wysoką wydajność, jed- nak przy mniejszych przestrzeniach i stosunkowo wyższych kosztach. w
READYNAS 3138
Czterokieszeniowy ReadyNAS 3138 FIRMY NETGEAR wyposażony jest
w czterordzeniowy procesor Intel 2,4 GHz, a także w 4 GB pamięci DRAM. Przestrzeń dyskowa urządzenia może osiągnąć nawet 32 GB. Sprzęt jest zaopatrzony także w cztery porty Gigabit Ethernet (1GbE), trzy porty USB (dwa USB 3.0 i jeden USB 2.0), a także dwa porty eSATA. Oprogramowanie obejmuje pięć poziomów kompleksowej ochrony danych.
42 iT Reseller
nr 7-8 (285-286) • kwiecień 2016