Page 29 - ITReselle_czerwiec_2016
P. 29
– Android uzyskał ogromną przewagę nad iOS i Windows, osiągając 84-pro- centowy udział w rynku na świecie – podkreśla Roberta Cozza, Research Director w rmie Gartner. – Google sta- ra się wykorzystywać nowe możliwości wzrostu przychodów, wprowadzając swoją platformę w samochodach, urzą- dzeniach noszonych, inteligentnych domach, a także w innych dziedzinach. Zyskowność jest jednak dla wielu rm bazujących na systemie Android na- dal problemem, nawet przy dominują- cej pozycji Androida na rynku i rozwo- ju platformy. Jeżeli inni gracze na rynku zastosują nowe lub bardziej innowacyj- ne modele biznesowe, będzie to miało wpływ na cały rynek.
W Polsce jeszcze lepiej
Nieco inaczej wygląda sytuacja w na- szym kraju. Podobnie jak na świecie, króluje Samsung. Ma przy tym dużo większy udział – 37 proc. Drugą pozy- cję zajmuje Huawei (17 proc.), a trze- cią – koreański LG (12 proc.). Czwarte miejsce ma prawdopodobnie Apple (5 proc.), a piąte – Microsoft (4 proc.). Zwracają zatem uwagę lepsze niż na świecie wyniki Huaweia, LG i Microso- ftu, zaś gorsze – Apple’a. Niestety, nie udało nam się uzyskać wyników pol- skich producentów. Oznacza to praw- dopodobnie, że sprzedaż jest bardzo mała.
Są to dane nieo cjalne, bowiem rma GfK Polonia badająca rynek nie publi- kuje ich w mediach. Natomiast uzyska- liśmy ogólną ocenę rynku.
– Polski rynek smartfonów wciąż dyna- micznie rośnie, aczkolwiek wolniej niż poprzednio – zwraca uwagę Artur Wą-
sowski, IT Market Analyst w GfK Polo- nia. – Pierwszy kwartał tego roku przy- niósł prawie 7-proc. wzrost ilościowy w stosunku do analogicznego kwar- tału ubiegłego roku, zaś wartościowo – wzrost na poziomie około 20 proc. Można jednak powiedzieć, że rynek znacznie wyhamował.
Rynek smartfonów to w większej czę- ści sprzedaż w kanale operatorskim, w pierwszym kwartale stanowiła ona około 66 proc. sprzedaży w ujęciu ilo- ściowym. Rynek otwarty rośnie jednak szybciej niż operatorski. Liczba sprze- danych telefonów o 25 proc. Porównu- jąc to do 80-proc. wzrostu, który miał miejsce rok wcześniej, jest to dużo słab- szy wynik, ale zgodny z trendem nasy- cania się rynku. Sprzedaż smartfonów u operatorów pozostała na stabilnym poziomie.
Jeśli chodzi o wielkość ekranu, to jesz- cze dwa lata temu najpopularniejsze by- ły smartfony o przekątnej do 4 cali. Po- czątek tego roku zaowocował bardzo dobrym wynikiem sprzedaży modeli powyżej 5 cali. Dynamika sprzedaży by- ła 10 razy większa i dała prawie 20-proc. udział w liczbie sprzedanych sztuk. Rok temu było to zaledwie 10 proc.
– Większa konsumpcja danych, lepsze aparaty oraz mnogość różnych apli- kacji i gier wymusza zastosowanie co- raz większej pojemności pamięci ash w smartfonach. Obecnie standardem jest już 8 GB, w pierwszym kwartale by- ła to ponad połowa rynku. Najlepszą dy- namikę sprzedaży uzyskały modele z 32 GB i 64 GB pamięci, sprzedano ich prze- szło czterokrotnie więcej niż w analo- gicznym okresie ubiegłego roku – pod- sumowuje Artur Wąsowski. w
MIMO DOBRYCH WYNIKÓW w latach poprzednich, w ubiegłym roku delikatnie zmody kowaliśmy strategię. Oferujemy w znakomitej większości telefony w segmencie premium. Spłaszczyliśmy też portfolio. Jest mniej premier nowych telefonów w ciągu roku. Dzięki temu wielu klientów z niecierpliwością czeka na dany model.
Nasza decyzja była głęboko przemyślana. Osiągamy bardzo dobre wyniki. Umocniliśmy się na pozycji lidera, mając niemal 40-procentowy udział w rynku. W jaki sposób udaje się utrzymać tę dobrą pozycję? Przede wszystkim dzięki wykorzystaniu świetnych materiałów i jakości wykonania. Niesłychanie istotne w smartfonie są dziś oczywiście procesor
i aparat fotogra czny. Wartość dodaną stanowią preinstalowane aplikacje. Do najważniejszych należą gry, ale też serwis wiadomości – upday, płatności, książki (do bezpłatnego pobrania). Samsung ma
w Polsce duży ośrodek badawczo-rozwojowy. Ogromną rolę odgrywa również marketing. Firma jest bardzo widoczna w różnych miejscach, sponsorując rozmaite imprezy.
JERZY ŁABUDA,
specjalista ds. PR w Samsung Polska
OSTATNIE LATA POKAZUJĄ, że polscy konsumenci docenili produkty marki Huawei. Ubiegły rok okazał się dla nas rekordowy pod względem sprzedaży smartfonów. Region Europy Środkowej i Zachodniej był zawsze bardzo ważny dla naszej rmy ze względu na jego ogromny potencjał. Odnotowaliśmy znaczny wzrost nie tylko w Polsce, ale też na innych rynkach. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku osiągnęliśmy wzrost sprzedaży smartfonów Huawei/ Honor w wysokości 293 proc., co oznacza udział
w rynku na poziomie 11,6 proc. Polska odnotowała największy, bo aż 833-proc. wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem.
DARIUSZ MARNIC,
Head of Brand Marketing w rmie Huawei Polska
POPULARNOŚĆ TELEFONÓW Microsoft
Lumia wynika z wielu czynników. Na pewno warto podkreślić świetnie skrojone do potrzeb polskiego konsumenta portfolio oferowanych urządzeń. Kom- pilacja doskonałych parametrów z atrakcyjną ceną wpłynęły na popularność marki w Polsce, szczególnie segmentu średniej i niższej półki. Naszym celem jest rozszerzenie portfolio o aparaty z wysokiej półki, czyli takie modele, jak 950 i 950XL z funkcją Continuum. Dużym atutem jest także Windows 10, który oferuje unikatowe, wbudowane funkcje bezpieczeństwa, tj. Windows Hello czy szyfrowanie danych.
ALICJA RDZANEK,
Senior Product Marketing Manager w rmie Microsoft Polska
SPRZEDAŻ SMARTFONÓW NA ŚWIECIE W I KWARTALE 2016 ROKU (w tys.)
Producent
I kw. 2016 liczba sztuk
I kw. 2016 udział w rynku (%)
I kw. 2015 liczba sztuk
I kw. 2015 udział w rynku (%)
Samsung
81 186,9
23,2
81 122,8
24,1
Apple
51 629,5
14,8
60 177,2
17,9
Huawei
28 861,0
8,3
18 111,1
5,4
Oppo
16 112,6
4,6
6 585,1
2,0
Xiaomi
15 048,0
4,3
14 740,2
4,4
Inni
156 413,4
44,8
155 561,4
46,3
Łącznie
349 251,4
100,0
336 297,8
100,0
Źródło: Gartner (maj 2016)
nr 11-12 (289-290) • czerwiec 2016
iT Reseller 29