Page 32 - ITReselle_czerwiec_2016
P. 32

» TEMAT NUMERU | RYNEK KOMPUTERÓW I SERWERÓW
CORAZ WIĘCEJ FIRM
POSZUKUJE czegoś więcej niż
samego sprzętu, wygodniejsza jest
dzierżawa z kolokacją lub zakup
usługi. Serwery Actina są sprzedawane
także w modelu dzierżawy w porozumieniu z pięcioma centrami danych (w jednym są oferowane w postaci maszyn wirtualnych). Każdy reseller może też skorzystać z leasingu w Action S.A. Nowo powstające  rmy zwykle wolą wynająć usługę w zewnętrznym centrum danych, niż budować własny system. Młodzi przedsiębiorcy chętniej decydują się na korzystanie
z chmury. Na wynajem decydują się również  rmy,
w których zachodzi konieczność wymiany starej infrastruktury. W przypadku  rm z wewnętrznym działem IT preferowany jest sprzęt własny
ewentualnie dzierżawa serwerów dedykowanych
z zainstalowanymi własnymi aplikacjami. Z kolei
w segmencie MŚP wzrasta zainteresowanie serwerami wielowęzłowymi, które ułatwiają zarządzanie, umożliwiają przekształcenie bieżącej infrastruktury
w prywatną chmurę, a przede wszystkim mogą rosnąć wraz z rozwojem  rmy. Firmy zatrudniające 15–25 osób, niemające szaf serwerowych, mogą wciąż wybierać serwery wolnostojące.Większe podmioty wybiorą zawsze serwery stelażowe.
Marcin Bogusz, Advanced Technology Business Development Director Action S.A.
Z NAJNOWSZYCH RAPORTÓW WYNIKa, że w najbliższych latach nadal
będzie rozwijał się chmurowy model zastosowania serwerów. Natomiast
zmienia się i będzie ewoluowała technologia ich wykorzystywania –
obserwujemy rosnący popyt na serwery x86. W ostatnim czasie pojawiają
się również całkiem nowe rozwiązania na bazie serwerów x86, jak systemy
hiperkonwergentne. Lenovo na przykład wprowadziło do oferty hiperkonwergentne rozwiązanie Nutanix, oparte na platformie serwerów x3650m5. Ma ono zastąpić dotychczasowe serwery, macierze, sieć SAN i backup wraz z dedykowanym oprogramowaniem przy okazji budowania małych serwerowni. Sprawdzi się również w większych infrastrukturach centrów danych. Korzyści dla użytkownika z zastosowania takiego rozwiązania to m.in.: bardziej efektywne wykorzystanie posiadanej infrastruktury, automatyzacja procesów zarządzania środowiskiem, oszczędzanie zasobów dyskowych oraz skrócenie do kilkunastu sekund czasu backupów.
Andrzej Bugowski, IBM i Lenovo Business Unit Manager w Avnet
box servers dla operatorów platform clo- ud computing, wypracowali większość pozostałej części wzrostów. ODM powoli zaczynają przenikać do rynku serwerów, który kiedyś był wyłączną domeną pro- ducentów markowego sprzętu. Jak sza- cuje Research and Markets w swoim ra- porcie Analysis, Technologies & Forecasts Report 2016-2020 – globalny rynek ser- werów white box w latach 2016–2020 będzie rósł rocznie średnio o 19,5 proc. (wskaźnik CAGR).
Popyt na serwery x86 zwiększył się w IV kw. 2015 r., osiągając na świecie przychody 12,5 mld dolarów – więk- sze o 8 proc. (rok do roku); liczba sprze- danych jednostek wzrosła o 4 proc. do 2,6 mln serwerów. HPE był liderem ryn- ku z 29-proc. udziałem przychodów. Dell zachował drugie miejsce, umac- niając swój 20,5-proc. udział oraz osią- gając 5,3 proc. wzrostu przychodów rok do roku.
Pozostałe serwery (nie x86) odnotowa- ły spadek przychodów o 5,4 proc. (rok do roku) do 2,9 mld dolarów, co stano- wi 18,6 proc. przychodów kwartalnych z serwerów. IBM jest liderem tego seg- mentu z 75,8-proc. udziałem i wzro- stem przychodów o 8,9 proc. w porów- naniu z IV kw. 2014 r.
Rynek serwerowych OS-ów
Windows w 2015 r., według szacunków rynkowych  rmy ITCandor, był zdecy- dowanie najważniejszym serwerowym systemem operacyjnym, przynosząc 71,3 proc. przychodów w segmencie serwerowych OS-ów. Udziały Linuksa znacznie rosły na przestrzeni lat i obec- nie zajmuje on drugie miejsce z udzia- łem 11,4 proc., niemal dwukrotnie więk- szym niż Unix (HP-UX, AIX i Solaris), który
ma skromne 5,9 proc. Systemy operacyj- ne IBM z Series są na czwartym miejscu z udziałem 3,4 proc.
Zaskoczeniem dla wielu może być to, że większość serwerów sprzedanych w 2015 r. (59,7 proc. przychodów) to  - zyczne maszyny, co wynika głównie ze sprzedaży serwerów dla małych i śred- nich  rm. Siłą napędową sprzedaży po- zostałych serwerów były hiperwizory i hostowane maszyny wirtualne. Jak szacuje ITCandor, VMware miał 18,9 proc. całego rynku i 46,8 proc. serwe- rów wirtualnych. Za nim był Microsoft Hyper-V (odpowiednio 4,2 proc. i 10,5 proc.), a dalej KVM i Xen.
Wirtualizacja serwerów na topie
Wirtualizacja jest bardziej zaawanso- wana na rynku serwerowym niż w sys- temach pamięci masowych i siecio- wych. Standaryzacja rynku procesorów x86 dała dobrą podstawę dla rozwoju programowo de niowanych (softwa- re de ned) centrów danych. Jednak- że rozwój Dokera i rozwiązań kontene- rowych wykracza poza rynek hiperwi- zorów i wywołuje znaczące zmiany na rynku w 2016 r.
Wartość światowego rynku wirtualiza- cji serwerów x86 wyniesie 5,6 mld do- larów w 2016 r., co oznacza wzrost o 5,7 proc. w stosunku do 2015 r. – szacuje Gartner. Pomimo ogólnego rynkowego wzrostu po raz pierwszy od 10 lat spa- dła liczba sprzedanych nowych licen- cji na oprogramowanie. Analitycy oce- niają, że obecnie wzrost wynika głów- nie z zapotrzebowania na utrzymanie i obsługę systemów, a nie jest związany z zakupem nowych licencji, co wskazu- je na szybko dojrzewający segment ryn- ku oprogramowania. – Rynek dojrzewał
W PERSPEKTYWIE GLOBALNEJ
I LOKALNEJ OBSERWUJEMY
popularyzację usług chmurowych,
wirtualizacji oraz rozwiązań
de niowanych programowo.
Ciekawym trendem jest też rozwój internetu rzeczy. Aktualnie dominuje architektura x86. Staje się ona również podstawową platformą serwerową dla aplikacji krytycznych, w przypadku których dotychczas dominowały rozwiązania RISC/Unix.
Obecnie na rynku widzimy zapotrzebowanie zarówno na infrastrukturę tradycyjną, jak i konwergentną czymodułową.Wszystkozależyodtego,najakim poziomie rozwoju jest dany klient. Obserwujemy stopniowy wzrost zainteresowania rozwiązaniami konwergentnymi, które zapewniają  rmom elastyczność oraz łatwość rozbudowy ich infrastruktur w przyszłości.
Serwery typu white box nie stanowią konkurencji dla markowych urządzeń, ponieważ klienci poszukują sprawdzonychikompletnychrozwiązań.Whiteboxysą traktowane jako opcja warta rozważenia przez niektóre najmniejsze  rmy, chociaż nawet one zaczynają zwracać się w stronę sprawdzonych serwerów oferowanych przez znanych producentów.
Wojciech Zawada, Enterprise Solutions Marketing Manager CEE, Dell
32 iT Reseller
nr 11-12 (289-290) • czerwiec 2016


































































































   30   31   32   33   34