Page 46 - 02_LiryDram
P. 46
razem swoje wyróżnienie przyznała Ewie Juszkiewicz redakcja wrocławskiego Pisma Artystycznego Format.
– Ewa Juszkiewicz maluje monumentalne postaci, które jakby pochodzą z muzeal- nych zbiorów, ale głowy portretowanych na nas nie patrzą. Nie mają oczu, a w ich miejsce pojawia się monstrualny grzyb lub starannie upięta draperia. Styk tych dwóch kontrastowych światów: figury i „głowy / nie głowy” powoduje stworzenie galerii postaci według własnych reguł. Jest w nich coś niezwykle intrygującego i majestatycz- nego. Powrót do źródeł z dość zaskakującym efektem wizualnym i malarskim jednocze- śnie – określa Anna Nawrot, zasiadająca w jury konkursu.
Ewę Juszkiewicz interesują przedstawienia kobiecej postaci w malarstwie na przestrze- ni wieków, nurtują ją osadzone w historii sztuki kulturowe i społeczne schematy do- tyczące kobiecych wizerunków. – „W moich najnowszych obrazach bazuję na znanych z tradycji malarskiej dziełach portretowych i dokonuję ich reinterpretacji. Przetwarza- jąc już istniejące obrazy, generuję nowe wi- zerunki i sytuacje. Chcę je opisać własnym językiem. Zależy mi na zbudowaniu dal- szych dróg interpretacji, dodaniu kolejnej warstwy znaczeniowej” – mówi laureatka Grand Prix.
II Nagrodę Marszałka Województwa Ślą- skiego (20 tys. zł) otrzymała także gdań- szczanka, Ewa Skaper, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pla- stycznych w Gdańsku (dyplom w 1980 roku). Nagrodzono jej dwa obrazy: „Gloria w Fabryce Misiów” i „Gloria nie boi się krwi”, ukazujące portrety osób umiejsco-
wionych w niezwykłych sytuacjach, nie- jako pozujących do fotografii, portrety emanujące niepowtarzalną, pełną sym- boliki, tajemniczą, mroczną aurą, łączące dosłowność z umownością.
III Nagroda Prezydenta Bielska-Białej (5 tys. zł) przypadła Konradowi Maciejewi- czowi z Warszawy za zestaw trzech prac w technice kolażu z cyklu „Afrodit”, prac charakteryzujących się misternym, mi- strzowskim warsztatem – w tym przypadku wycinania i sklejania w jeden obraz tysię- cy fragmentów z kolorowych czasopism rodem z PRL. W sytuowanych na granicy malarstwa, reprodukcji i kolażu pracach, dominują mroczne, obsesyjne wątki zwią- zane z lękiem, obsesją i śmiercią. Laureatami czterech wyróżnień regulami- nowych (po 2 tys. zł) zostali: Bartosz Koko- siński(fundator Galeria Bielska BWA), Ka- rolina Komorowska (fundator Grupa LOTOS SA), Remigiusz Suda (fundator POLMO- TORS Sp. z o.o.) i Marcin Zawicki (fundator PRO Spółka z o.o.).
Jury wysoko oceniło poziom prac i kulturę malarską 42 finalistów „Bielskiej Jesieni 2013” oraz wyrazistość obrazów nagro- dzonych i wyróżnionych, zwracając uwagę na silną reprezentację prac o charakterze surrealnym, w których znalazły się od- niesienia do dawnych tradycji malarskich. Jury wyróżniło obrazy sprawnie, a niekiedy wirtuozersko łączące różnorodne narracje, pełne odniesień, cytatów, symboli oraz ma- larskich zagęszczeń, dobre warsztatowo, o mocnym wyrazie.
– Określiłbym tę dominującą tendencję, roboczo, z braku lepszych słów, jako sur- realistyczny barok. Coś już niby znanego
44 LiryDram luty 2014