Page 37 - ITReseller_pazdziernik 2015
P. 37

serwera RADIUS i uwierzytelnianie użyt- kowników z wykorzystaniem nazwy, ha- sła i certyfikatów cyfrowych. Wymaga to wdrożenia serwera RADIUS obsługują- cego żądania uwierzytelniania. Alternatywą staje się wykorzystanie wbudowanego w AC.TOP serwera usługi RADIUS, który umożliwia wdrożenie me- chanizmów uwierzytelniania użytkowni- ków do sieci na podstawie nazwy i hasła. To dość proste rozwiązanie, które spraw- dzi się w instalacjach, w których nie ma innego działającego serwera RADIUS. Wbudowany serwer RADIUS ma zaim- plementowane mechanizmy uwierzy- telnienia PEAP (MS-PEAP) i TLS oraz po- zwala na wgranie własnego certyfikatu cyfrowego serwera. AC.TOP umożliwia utworzenie i obsługę do 256 kont użyt- kowników sieci bezprzewodowej.
Funkcje oprogramowania
Oprogramowanie Airlive AC.TOP wy- posażono w wiele przydatnych funkcji rzadziej spotykanych w urządzeniach tej klasy. Punkt dostępowy umożliwia izolację klientów na poziomie poje- dynczych punktów końcowych (STA) oraz nazwy sieci (SSID).
Funkcja harmonogramu pozwala na zaplanowanie pracy sieci Wi-Fi w taki sposób, aby po wyjściu pracowników z biura punkt dostępowy automatycz- nie się wyłączył. Producent twierdzi, że ten mechanizm pomaga w obniżeniu rachunków za prąd. Nieco półżartem dodajmy, że opcja ta pomaga zabez- pieczyć sieć przed osobami grasujący-
Airlive AC.TOP - SPECYFIKACJA
mi nocą z puszkami po chipsach (war- driving), próbującymi wykrywać i ła- mać zabezpieczenia sieci bezprzewo- dowych w otoczeniu.
Co jeszcze? Punkt dostępowy ma wbu- dowany serwer DHCP (to opcja, która czasem może się przydać) oraz klienta NTP do automatycznej korekcji daty sys- temowej (to akurat ważne). Urządzenie może być monitorowane przez protokół SNMP v1/v2c i samo przesyłać informa- cje o zarejestrowanych zdarzeniach do zewnętrznego serwera logów.
W panelu zarządzania dostępny jest pro- sty moduł Site Survey, który pomaga od- kryć charakterystykę sieci Wi-Fi w oto- czeniu. Zebrane wyniki prezentowane są w formie tabeli (nazwa sieci, adres MAC, kanał, zabezpieczenia, poziom sy- gnału). Szkoda tylko, że nie są one w ża- den sposób wizualizowane.
Zarządzanie urządzeniem
Konfiguracja punktu dostępowego od- bywa się przez przeglądarkę interneto- wą. W przygotowaniu do pracy poma- ga prosty kreator, natomiast pozostałe opcje zgrupowano w czterech katego- riach – Wireless, System, Status oraz Re- boot. Menu kategorii i lista opcji są upo- rządkowane, zatem poprawna konfigu- racja punktu nie powinna przysporzyć większych trudności nawet początkują- cemu instalatorowi.
Airlive AC.TOP to świetny punkt dostę- powy, który ma też pewne niedocią- gnięcia. W kilku miejscach panelu we- bowego natknęliśmy się na oznaczenie
N.TOP, a to przecież nazwa poprzednie- go modelu. Po zakończonej pracy kre- ator pierwszej konfiguracji wraca do po- czątku, co osoby po raz pierwszy insta- lujące urządzenie może wprowadzać w pewne zakłopotanie.
Producent udostępnia także darmowe narzędzia AirLive IP Finder oraz AirLive Central Wireless, które ułatwiają odnaj- dywanie punktów dostępowych w sieci LAN (pierwsza konfiguracja), aktualiza- cję oprogramowania czy zmianę nazw sieci bezprzewodowych (SSID). w
PLUSY
r obsługa sieci 802.11ac
z szybkością do 833 Mbit/s
r do 32 wirtualnych sieci Wi-Fi (niezależne SSID)
r zasilanie z gniazda Ethernet (PoE) r wbudowany serwer RADIUS
r harmonogram pracy sieci Wi-Fi
r atrakcyjny stosunek jakości do
ceny
MINUSY
r niedociągnięcia w panelu webowym
Urządzenie Producent
Typ
Hardware
Warstwa dostępowa Radio
Tryby pracy Zabezpieczenia
Funkcje oprogramowania
Zarządzanie Zasilanie
Zawartość pudełka Cena
Airlive AC.TOP
OvisLink Corp.
podsufitowy, wewnątrz budynków, do 100 jednoczesnych użytkowników
Mediatek MT7620A (CPU) + QCA9882, 16 MB SPI Flash, 64 MB DDR2 RAM
1 × Gigabit Ethernet z funkcją PoE
802.11 b/g/n w zakresie 2,4 GHz z prędkością do 300 Mbit/s; 802.11 a/n/ac w zakresie 5 GHz z prędkością do 866 Mbit/s punkt dostępowy (Access Point), repeater (WDS)
WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA-Radius, 802.1x/EAP
do 32 wirtualnych sieci WLAN (SSID), segmentacja VLAN, ukrywanie nazwy sieci (SSID), izolacja klientów, kontrola dostępu na poziomie adresu MAC, wbudowany serwer RADIUS, harmonogram pracy Wi-Fi, wsparcie dla WMM, RTS Threshold, TX Output Power i innych
panel webowy przez HTTP lub HTTPS, SNMP v1/v2c, IP Wizard, Airlive Central Wireless
zasilacz sieciowy 12V /1A, 802.3af PoE z gniazda Ethernet
punkt dostępowy AC.TOP, zestaw do montażu podsufitowego, zasilacz sieciowy, instrukcją szybkiej instalacji, podręcznik użytkownika na płycie CD
ok. 420 zł netto
nr 15–16 (273–274) • październik 2015
iT Reseller 37
(po 50 na każde pasmo)
Więcej informacji: www.airlive.com


































































































   35   36   37   38   39