Page 138 - Countrysmart Q2-2025
P. 138

COUNTRYSMART • TRÄDGÅRD
 ”Ernest förälskade sig direkt i platsen och 1904 köpte han hela egendomen – fast besluten att väcka den till liv igen och göra den till the finest place in the world”.
I Ravello fanns Nicola Mansi och Er- nest gav honom i uppdrag att restaurera egendomen i enlighet med hans dröm- mar.
På platsen fanns redan vissa element som familjen Fusco hade anlagt från början och som man ville utgå ifrån, som centralaxeln som går tvärs igenom den sex hektar stora anläggningen, från norr till söder. Utifrån axeln planerade man trädgården enligt dåtidens engelska träd- gårdsdesigners som; Harold Peto, Edwin Lutyens och Gertrude Jekyll. Med ”avs- tickare”, rum och gångar som ledde bort från axeln, skapade man den drömlika trädgård som Ernest fantiserade om. Re- sultatet blev en fantastisk kombination av engelsk och italiensk trädgårdsdesign. I den rika och varierade vegetationen pla- cerade man också ut ett oändligt antal vackra element som fontäner, nymfer, paviljonger och statyer i enlighet med konceptet för en riktig romersk villa.
En av Ernest vänner och återkomman- de gäst var den välkända författaren och poeten Vita Sackville West. Hon blev så småningom också berömd för sin fantas- tiska Sissinghurst garden. Hon sägs ha fått uppdraget att välja passande växter till blomsterbäddarna och även för valet
Utsikten är magisk på många ställen i trädgården.
   138
COUNTRY
SMART
  

























































































   136   137   138   139   140