Page 342 - Algebra 1
P. 342
16.
(41)
*17.
(42)
*18.
(43)
19.
(44)
Produce Cost Find the unit price of apples at the grocery store.
Apples (lb)
1.5
2
3
3.5
Cost
$2.40
$3.20
$4.80
$5.60
Multi-Step Luca and Paolo buy old bikes for a few dollars each, and then fix them up so that they can sell them for a profit. If they bought a rare tandem bike for $8, spent an additional $150 on the bike for paint and parts, and sold it at a 285% profit, then how much money did they sell the bike for?
a. Analyze If profit means the amount of money Luca and Paolo made after taking into account what they spent, write an equation to find how much the bike sold for.
b. Solve the equation to find the sale price of the bike.
Write If a rational expression has values at which the numerator equals 0, are
these points undefined for the expression? Explain. Determine the slope of the line shown on the graph.
y
(-2, 6)
x
-8
-4
(5, -3)
-4
-8
20.
(47)
21.
(Inv 4)
*22.
(50)
*23.
(50)
24.
(48)
Find the percent of increase or decrease if the original price was $7000 and the new price is $10,200.
Analyze Determine if the premise and the conclusion use inductive or deductive reasoning. Explain your choice.
Premise: The measures of two angles in a triangle add up to 80°. Conclusion: The third angle is 100°.
Astronomy The surface temperature of the sun is about 5880 kelvins. The sun’s core is much hotter. Create a graph of an inequality that represents the temperature of the sun’s core.
Geometry According to a city bylaw, the area of a store’s sign cannot exceed
900 square decimeters. Write and graph an inequality to represent the situation.
Justify The numbers of students who bought lunch each day this month are listed below.
176, 134, 208, 170, 149, 153, 136, 200, 168, 150, 157, 141, 211, 176, 145, 155, 128, 199, 182, 148.
a. How would you find the median of the set of data above? b. Find the median.
Lesson 51 327