Page 19 - Roboty przemysłowe 2023-2024
P. 19

Regionalny trend średniego przychodu na jednostkę robota przemysłowego
nież niestabilność walut na całym świecie, wpływając na kur- sy wymiany, co ma duży wpływ na handel zagraniczny. W tej niestabilnej atmosferze podejmowanie decyzji o ponownych inwestycjach stało się procesem niepewnym dla wszystkich producentów, a szczególnie dla użytkowników końcowych rozwiązań robotów przemysłowych, ponieważ roboty prze- mysłowe są zwykle bardzo drogie.
Ceny robotów będą spadać znacznie wolniej niż dotychczas
Opisane powyżej presje, w połączeniu ze zwiększonym popytem, mają oczywiście duży wpływ na ceny robotów przemysłowych. Już w 2021 r. obserwowaliśmy wzrost cen na rynkach obu Ameryk oraz Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA), a na początku tego roku zaczęły się one pojawiać również na rynkach Azji i Pacy ku (APAC).
Nawet lokalni chińscy dostawcy, którzy są bardziej wraż- liwi na ceny, podążają za tym wzrostowym trendem ceno- wym ze względu na presję w łańcuchu dostaw. Począwszy od producentów robotów, rynek stał się w dużej mierze rynkiem zbytu dla dostawców kluczowych komponentów dla branży robotów, takich jak reduktory, serwomechanizmy, sterowni- ki i czujniki. Wyniki wiodących producentów komponentów są bardzo dobre i choć popyt przewyższa podaż, trzymają oni bicz w ręku, jeśli chodzi o ceny.
To nieuchronnie wymusi wzrost cen gotowych produk- tów robotów przemysłowych. Jest to zjawisko krótkotermi- nowe, a po wzroście cen wkrótce nastąpią średnie spadki cen porównywalnych rzędu 2-3% rocznie w ciągu najbliższych
5 lat. Obniżki te będą umiarkowane w porównaniu do tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni, częściowo ze względu na zwiększoną sprzedaż modeli o większej ładowności, które wiążą się z wyższymi kosztami.
Średnioterminowy optymizm: oczekiwany wzrost o 10% rok do roku do 2026 r.
Pandemia COVID-19 oraz wynikające z niej niedobory siły roboczej i rosnące koszty wynagrodzeń przyspieszyły auto- matyzację fabryk w wielu sektorach przemysłu. Powszechnie wiadomo, że automatyzacja zabezpiecza przedsiębiorstwa przed przyszłymi kryzysami i zwiększa poziom wydajności i produktywności, a tym samym rentowność. Pomimo obec- nych napięć na rynku robotów przemysłowych, przyszłość rysuje się w optymistycznych barwach.
Przewidujemy ogólny wzrost rynku robotyki o 10% rok do roku do 2026 r., kiedy to globalna sprzedaż ma przekro- czyć 770 000 sztuk. Ciągły wzrost kosztów pracy, trwający spadek cen robotów, tendencja do odchodzenia od produk- cji masowej na rzecz produkcji częściowo dostosowanej do potrzeb klienta, zapotrzebowanie na krótsze i szybsze cykle produkcyjne oraz dążenie do dalszego zwiększania wydaj- ności i jakości produktów będą dodatkowo napędzać wdra- żanie robotów. Przyszłość branży robotów przemysłowych wygląda bezpiecznie z jednego prostego powodu: roboty zwiększają produktywność. A jak mówi słynne powiedzenie: "Produktywność to nie wszystko, ale na dłuższą metę to pra- wie wszystko".   
Dzięki uprzejmości: Interact Analysis
ROBOTY PRZEMYSŁOWE 2023/2024
17


































































































   17   18   19   20   21