Page 26 - Roboty przemysłowe 2023-2024
P. 26

FIRMA PREZENTUJE
HAMAMATSU
Fotoniki – istotna rola
w nowoczesnych procesach
produkcyjnych
Technologia fotoniczna rewolucjonizuje różne gałęzie przemysłu, umożliwia szybszą, bardziej precyzyjną i wydajną produkcję. Fotonika obejmuje generowanie, manipulowanie i wykrywanie światła i jego właściwości w celu ulepszania procesu produkcyjnego.
Znajduje zastosowanie na kilku poziomach produkcji, w tym w obrazowaniu, wykrywaniu, komunikacji i przetwarzaniu materiałów. Kamery i czujniki są szeroko stosowane w kon- troli jakości, inspekcji i metrologii. Systemy wizyjne i zaawansowane techniki obrazowania umożliwiają wykrywanie wad, mierzenie wy- miarów i testy jakości produktu na różnych etapach produkcji. Iden- tyfikują wady i niedoskonałości, które mogą być niewidoczne dla ludzkiego oka, co prowadzi do poprawy niezawodności produktu lub przerwania obróbki wadliwego. Powszechne sortowanie i kon- trolę produktów na szybkich przenośnikach taśmowych można zop- tymalizować wykorzystując kamery InGaAs i CMOS, jak również rtg. Kamera InGaAs pokaże defekty tworzące się pod warstwą wierzch- nią np. owoca, których ludzkie oko nie widzi (przy użyciu podczer- wieni), a kamera CMOS umożliwi analizę w zakresie UV lub widzial- nym. Kamer rtg pozwalaj oczywiście na prześwietlenie produktu na wskroś. Wykryte wady pomogą zatrzymać wadliwe produkty i podjąć właściwą decyzję o ich dalszym przetwarzaniu. Przynosi to widoczne efekty finansowe i dodatkowo wspiera usprawnianie pro- cesów. Wielu odbiorców na rynkach światowych wymaga dodatko- wych analiz, często w oparciu o konkretne technologie fotoniczne.
Powszechną aplikacją czujników optycznych jest wykrywanie obiektów i ich wymiarowanie. Wykorzystywane są tradycyjne me- tody cienia i triangulacji a także LiDAR, choć ten ostatni kojarzy się nadal z autonomiczymi pojazdami. Systemy LiDAR pozwalają na dokładny pomiar odległości, mapowanie otoczenia i wykrywanie obiektów. Są szeroko stosowane w robotyce (poruszające się obiek- ty), pojazdach sterowanych automatycznie (AGV) i inteligentnych systemach produkcyjnych do sprzężenia zwrotnego i sterowania w czasie rzeczywistym. Integracja czujników z procesami produkcyj- nymi, zwiększa się bezpieczeństwo i wydajność oraz optymalizuje przepływy.
Technologia laserowa przyniosła również znaczne postępy w przetwórstwie. Systemy stosuje się do cięcia, spawania, znakowania i obróbki różnych powierzchni i materiałów. Lasery zapewniają wy- sokoenergetyczną, skupioną wiązkę światła, która może dokładnie i precyzyjnie przetwarzać materiały, co skutkuje zwiększoną produk- tywnością i lepszą jakością produktu. Na przykład wycinarki lasero- we oferują szybkie, bezdotykowe cięcie metali, tworzyw sztucznych i tekstyliów, umożliwiając złożone i skomplikowane projekty przy minimalnym marnotrawstwie materiału. Spawanie laserowe zapew- nia szybką, wydajną i bezkontaktową metodę łączenia materiałów, a
znakowanie laserowe umożliwia trwałe i wysokiej rozdzielczości ety- kietowanie i znakowanie produktów.
Lasery i inne źródła światła do selektywnego utwardzania lub to- pienia materiałów warstwa po warstwie wykorzystuje się do tworze- nia złożonych obiektów trójwymiarowe. Druk 3D umożliwia produk- cję wysoce niestandardowych części i szybkie prototypowanie oraz opłacalną produkcję małych partii.
Warto zwrócić uwagę, że współczesne środowisko produkcyjne i roboty nie mogą działać bez wydajnej komunikacji i transferu da- nych. Systemy komunikacji światłowodowej są szeroko stosowane do szybkiej transmisji danych między maszynami, systemami ste- rowania i zdalnymi stacjami monitorującymi. Światłowody szklane lub z tworzywa sztucznego łączą zintegrowane nadajniki i odbior- niki. Sygnały są przenoszone bez zakłóceń elektromagnetycznych, praktycznie bez strat i opóźnień. Dodatkowo nowe osiągnięcia w kwantowej komunikacji optycznej mogą zapewnić bezpieczną i szy- frowaną komunikację przy użyciu niskoszumowych, wysokiej jakości i wysokowydajnych emiterów pojedynczych fotonów i detektorów.
Technologia fotoniczna wywarła głęboki wpływ na procesy pro- dukcyjne w wielu branżach. Szerokie portfolio produktów Hama- matsu Photonics w zakresie komponentów, modułów i rozwiązań systemowych zapewnia innowacyjne, wysokiej jakości i wydajne rozwiązania dla przemysłu. Wykorzystując naszą wiedze i 70 lat prak- tyki, rozwijamy technologię fotoniczną i wspieramy dalsze transfor- macje w procesach produkcyjnych, co prowadzi do zwiększenia wy- dajności, obniżenia kosztów i poprawy jakości produktów naszych klientów.  
24
ROBOTY PRZEMYSŁOWE 2023/2024


































































































   24   25   26   27   28