Page 3 - Roboty przemysłowe 2023-2024
P. 3

Roboty przemysłowe 2023/2024
DODATEK SPECJALNY
Drodzy Czytelnicy
Wraz z końcem lata znajdujemy się w kluczowym momencie dla świata automatyki prze- mysłowej w Polsce. Jak wynika z najnowszych badań rynkowych przedstawionych w tym wydaniu, Polska w końcu zaczyna realizować swój potencjał jako lider instalacji robotyki przemysłowej, dołączając do Niemiec (lidera rynku), Włoch, Francji i Hiszpanii w pierwszej piątce w Europie pod względem instalacji w 2022 roku. Ale tak jak Polska zaczyna doświadczać gwałtownego wzrostu liczby instalacji robotów, tak i sama branża przechodzi radykalne zmiany technologiczne, które wpłyną nie tylko na polskich producentów, ale na produkcję w ogóle. Mówię tu o trendzie, o którym dzisiaj mówią w zasadzie wszyscy - sztucznej inteligencji (AI).
AI wywiera dzisiaj największy wpływ na pracowników umysłowych, ale robotyka również ulega transformacji dzięki tej rewolucyjnej technologii. W artykule w tym numerze zatytułowanym "Oprogramowanie zwiększa elastyczność sztucznej inte- ligencji, automatyzacji i robotyki" podkreślamy kluczową rolę, jaką sztuczna inteligencja oparta na oprogramowaniu odgrywa w wypełnianiu luki między produkcją małoseryjną a automatyzacją na dużą skalę. W erze, w której branże zmagają się ze zmiennymi wymaganiami i globalnym niedoborem siły roboczej, potrzeba adaptowalnych rozwiązań nigdy nie była bardziej paląca. Oparta na oprogramowaniu sztuczna inteligencja nadaje robotom zręczność i zdolność podejmowania decyzji, które pozwalają im wykonywać skomplikowane zadania w czasie rzeczywistym. Ta symbiotyczna relacja między oprogramowaniem a sprzętem umożliwia robotom autonomiczne dostosowywanie swoich działań, umożliwiając płynne wykonywanie zadań, które kiedyś były wyłączną domeną ludzkich pracowników.
W tegorocznym raporcie ponownie zajmujemy się szybko rozwijającym się sektorem robotów przemysłowych - Cobota- mi. Mówimy o różnych zastosowaniach Cobotów, w tym o czymś, co jest trudne do wdrożenia i zarządzania z inżynieryjnego punktu widzenia, ale co tworzy nowy poziom wydajności na hali produkcyjnej poprzez połączenie elastyczności Cobotów ze zwrotnością Robotów Mobilnych. Integracja ta pozwala na znaczne usprawnienie operacji logistycznych, usprawnienie proce- sów, poprawę wydajności i obniżenie kosztów operacyjnych. Omawiamy również kluczowe czynniki przy wyborze Cobota, a także przedstawiamy kilka zastosowań Cobotów w środowisku produkcyjnym.
Na koniec przedstawiamy kilka rzeczywistych zastosowań robotów poprzez kilka studiów przypadku udanych wdrożeń różnych systemów robotyki w przemyśle motoryzacyjnym, spożywczym i innych sektorach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Te rzeczywiste przykłady pokazują, w jaki sposób roboty przemysłowe zmieniają krajobraz produkcyjny, prowadząc do bardziej wydajnych i wyższej jakości procesów produkcyjnych zarówno w produkcji, jak i logistyce.
W świecie charakteryzującym się dynamicznymi zmianami, przyjęcie opartej na oprogramowaniu sztucznej inteligencji, robotów mobilnych, cobotów i innych rozwiązań automatyzacji opartych na robotyce jest świadectwem gotowości producenta do przyjęcia zmian. Podczas naszej podróży przez te strony, niech znajdą Państwo inspirację w transformacyjnej mocy techno- logii i wyobrażą sobie niewykorzystany potencjał, jaki kryje ona w Państwa własnych przedsięwzięciach.
Życzymy Państwu wnikliwej lektury i jesieni naznaczonej innowacjami,
Michael Majchrzak, Wydawca
Michael Majchrzak, wydawca, michael.majchrzak@trademedia.pl
ROBOTY PRZEMYSŁOWE 2023/2024
1


































































































   1   2   3   4   5