Page 53 - Roboty przemysłowe 2023-2024
P. 53

7. Zoptymalizowane wykorzystanie. Integracja cobotów z AMR pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów. Coboty mogą być przypisywane do AMR w oparciu o zapotrzebowa- nie w czasie rzeczywistym, zapewniając, że właściwe zadania są wykonywane we właściwym czasie bez przeciążania jakiej- kolwiek pojedynczej części operacji.
8. Elastyczność i skalowalność. Wraz z wahaniami wielkości zamówień, współpraca między cobotami i robotami AMR umożliwia skalowalność. System może dostosowywać się po- przez wdrażanie dodatkowych cobotów lub AMR w zależno- ści od potrzeb, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom.
9. Redukcja pracy ludzkiej. Poprzez automatyzację powta- rzalnych i wymagających  zycznie zadań, integracja cobotów i AMR zmniejsza zależność od pracy ludzkiej w rutynowych zadaniach logistycznych, uwalniając pracowników do działań o większej wartości dodanej.
10. Redukcja błędów. Połączona precyzja cobotów i dokład- ność nawigacji robotów AMR prowadzi do mniejszej liczby błędów w zadaniach takich jak kompletacja i pakowanie, ostatecznie poprawiając dokładność zamówień i zmniejszając liczbę zwrotów.
Podsumowując, połączenie przemysłowych cobotów z Autonomicznymi Robotami Mobilnymi (AMR) stanowi kluczowy postęp w dziedzinie operacji logistycznych. Ten strategiczny sojusz wykorzystuje nieodłączne mocne strony obu technologii w celu zwiększenia wydajności, usprawnienia procesów i ograniczenia kosztów operacyjnych. Atrakcyjny wachlarz korzyści wynikających z tej współpracy podkreśla jej potencjał do zrewolucjonizowania krajobrazów logistycz- nych w różnych sektorach.
Podsumowanie
Wybór cobota przemysłowego wymaga uważnej oceny wielu czynników, aby zapewnić optymalną wydajność, bezpieczeń- stwo i opłacalność. Czynniki takie jak wymagania dotyczące zadań, zgodność z wymogami bezpieczeństwa, kompatybil- ność z przestrzenią roboczą, łatwość programowania, ela- styczność, możliwości integracji, koszty, wsparcie, konserwa- cja i skalowalność mają kluczowe znaczenie w tym procesie decyzyjnym.
Niniejszy raport podkreśla różnorodność zastosowań cobotów w branżach od produkcji i montażu po kontrolę jakości, opiekę zdrowotną, rolnictwo i logistykę. Ich zdol- ność adaptacji i potencjał współpracy sprawiają, że coboty są nieocenionymi zasobami, które zwiększają wydajność, ja- kość produktów i bezpieczeństwo w miejscu pracy. W miarę wzrostu znaczenia polskiej produkcji i logistyki, integracja
cobotów i cobotów/AMR oferuje transformacyjne rozwią- zanie zwiększające wydajność operacyjną, obniżające koszty i wzmacniające pozycję Polski na globalnej arenie produkcyj- nej i logistycznej.
Marcin Śleziak – Menadżer Produktu w TFM Robotics
Co odróżnia Twoją firmę od innych integratorów w sektorze robotyki w Polsce?
Firma Technologie Formowania Metali jest jednym z najbardziej roz- poznawalnych dystrybutorów maszyn do plastycznej obróbki metali w Polsce. Doświadczenia zdobyte podczas naszej 20 letniej działalno- ści w sektorze maszyn do plastycznej i laserowej obróbki metali mają niewspółmiernie pozytywny wpływ na działania TFM Robotics. Dzięki temu jesteśmy w stanie w pełni zrozumieć potrzeby naszych klientów oraz doradzić i wdrożyć optymalne rozwiązania w zakresie automatyza- cji oraz robotyzacji procesów. Przy współpracy naszych partnerów za- czynamy także wprowadzać do oferty rozwiązania dedykowane dla pro- cesów obróbki skrawaniem oraz obróbki termicznej metali. Wąska spe- cjalizacja we wspomnianym zakresie daje nam zdecydowaną przewagę nad innymi podmiotami w branży, które poza brakiem specjalistów w zakresie plastycznej obróbki metali, nie mają również tak dużego do- świadczenia w kwestii doboru, dostarczania i obsługi maszyn będących przedmiotem późniejszej automatyzacji czy robotyzacji.
Jak postrzegasz polskie firmy wykorzystujące robotykę w produkcji?
Rynek Polski w dalszym ciągu notuje zdecydowany wzrost wskaźnika robotyzacji, czyli ilości robotów przypadającej na liczbę zatrudnionych w krajowym przemyśle pracowników. Jest to powiązane z systematycz- nym nabywaniem przez osoby decyzyjne świadomości w zakresie ko- rzyści jakie robotyzacja może wnieść w dalsze prosperowanie firm któ- rymi zarządzają. Podmioty decydujące się na inwestycję w zakresie nie tylko robotyzacji, ale także automatyzacji procesów, to firmy stawiające na dalszy rozwój oraz zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku międzynarodowym.
Czy uważasz, że w pełni wykorzystują potencjał tego typu automaty- zacji?
Klienci decydujący się na robotyzację zawsze z tyłu głowy mają jej dal- szą obsługę, a co za tym idzie konieczność zatrudnienia specjalistów z odpowiednią wiedzą oraz kompetencjami. W obecnych czasach coraz bardziej popularne stają się rozwiązania z wykorzystaniem choćby robo- tów współpracujących. Ich przewagą nad robotami przemysłowymi jest nie tylko większe bezpieczeństwo użytkowania, ale co najważniejsze łatwość ich programowania przez osoby niemające w tym zakresie do- świadczenia. Intuicyjny interfejs użytkownika pozwala osobą specjalizu- jącym się w danym procesie na samodzielne wdrożenie ramienia robo- ta do procesu, bez zaangażowania zewnętrznych zasobów. Otwiera to przed wieloma firmami dodatkową furtkę do wykorzystania potencjału robotyzacji na niemalże każdym etapie wytworzenia produktu.
   * Omron na swojej stronie: https://industrial.omron.pl/pl/services-support/ nancial-services/roi-calculator
https://industrial.omron.eu/en/services-support/ nancial-services/roi-calculator posiada łatwy w obsłudze kalkulator ROI, dostępny dla każdego.
ROBOTY PRZEMYSŁOWE 2023/2024 51


































































































   51   52   53   54   55