Page 10 - Inżynieria & Utrzyamnie Ruchu I kw. 2023
P. 10

Badanie
PRZEMYSŁ 4.0
Dr. Mo Abuali, IoTco LLC.
Co się święci w Przemyśle 4.0
Trwa nieustanne dążenie do coraz większej cyfryzacji w przemyśle
Wnowym roku 2023 indeksy giełdowe osią- gnęły nowe rekordy, a bilionowe trans- akcje w obszarze infrastruktury zaczęły wpływać na gospodarkę, dlatego też rok ten rozpoczyna się z wielkim hukiem. Jed- nak spowodowane przez pandemię zakłócenia w dostępności pracowników oraz w łańcuchach dostaw, w połączeniu z coraz większymi wymaganiami dotyczącymi czasów realizacji zamó- wień i jakości produktów sprawiły, że producenci zmagają się obecnie z problemem, w jaki sposób najbardziej efektywnie reagować na te wymagania.
Jednak jest też dobra wiadomość – nadawanie priorytetu cyfryzacji zakładów przyniesie  rmom przemysłowym zyski w pewnych obszarach produkcji i biznesu, które pozostaną znaczące w 2023 roku. Trendy w biznesie będą nadal ewolu- ować, a czasami nawet eksplodować. W tym artykule omówi- my, dlaczego większe usieciowienie zakładów pomaga  rmom w identy kowaniu opisanych dalej trendów oraz skutecznym reagowaniu na nie.
Trend #1. Wykorzystywanie okazji do tworzenia uzasadnień biznesowych dla inwestycji w cyfryzację
Przede wszystkim:  rma musi zawsze uzyskać zwrot z inwe- stycji (ROI). Każdy projekt dla naszych Klientów rozpoczyna się od opracowania uzasadnienia biznesowego1 oraz określenia wskaźnika zwrotu w inwestycję w zwiększoną cyfryzację ope- racji produkcyjnych. Na przykład jedna z  rm produkujących odlewy ciśnieniowe zidenty kowała ilość odpadów w zakresie od 9 do 10% jako normę w tej gałęzi przemysłu. Obliczyliśmy, że usieciowienie sprzętu w ich zakładzie, umożliwienie zbiera- nia danych oraz poprawa procesu produkcji i jakości wyrobów, mierzona za pomocą wielu wskaźników produkcyjnych, przy- niesie zmniejszenie ilości odpadów o jeden punkt procentowy, co przełoży się na oszczędności w wysokości 250 000 USD
Jeden z głównych producentów pomp, silników i łożysk nie tylko wykorzystuje analitykę predykcyjną w swoim zakła- dzie, ale dzięki zmniejszeniu czasu przestojów oraz poprawie jakości produktów sprzedaje i wysyła swoje wyroby po zmniej- szonych kosztach. Ponadto  rma ta oprócz korzystniejszych cen oferuje także subskrypcyjną usługę zdalnego monitoro- wania swoich produktów jako część gwarancji. Na przykład w przypadku pomp komponenty ulegające zużyciu, takie jak uszczelnienia, są monitorowane przez producenta pomp i wy- syłane z wyprzedzeniem jako części zamienne przed ewentual- ną awarią urządzenia. To przynosi korzyści w wielu obszarach zarówno producentowi pompy, jak i jej użytkownikowi koń- cowemu. Korzyści te to: wydłużony czas bezawaryjnej pracy pompy, mniejsza ilość części zamiennych magazynowanych u klienta oraz bliższe relacje z klientem, przynoszące wartość dodaną. Można oczekiwać, że w miarę jak usieciowienie bę- dzie się zwiększać, takie zmiany modelu biznesowego będą częstsze.
Trend #3. Obniżanie kosztów cyfryzacji dzięki niższym cenom sprzętu oraz oprogramowania
Obecnie rozwiewane są obawy o zbytnio obciążające budżet koszty niezrozumiałych projektów cyfryzacji w przemyśle produkcyjnym. Sprzęt tanieje, moc obliczeniowa procesorów i wielkość pamięci rośnie, a takie komponenty jak czujniki sta- ją się coraz dostępniejsze. W rzeczywistości celem cyfryzacji może być ogólne ulepszenie całego systemu, jednak nie musi to być punkt startowy. „Myśl szeroko, zaczynaj powoli, ponoś porażki szybko”2 jest potężną mantrą.
Zakup przez  rmy przemysłowe fabrycznie nowego sprzę- tu ze wbudowanymi modułami sieciowymi nie jest konieczny na początku. Standardy przemysłowe takich organizacji jak OPC (standard OPC-UA) oraz Stowarzyszenia Technologii Produkcyjnej3 (standard MTConnect) pomagają obecnie  r- mom w podłączeniu ich starszego sprzętu do ulepszonych sieci w zakładach produkcyjnych. Warto mieć na uwadze kilka na- stępujących standardów:
• ISA95–standardintegracjisystemówprzedsiębiorstwa i systemów sterowania;
• OPC-UA – niezależny od platformy, zorientowany na usługę protokół komunikacyjny dla automatyki prze- mysłowej;
• MTConnect (ANSI/MTC) – słownik semantyczny dla sprzętu produkcyjnego4. Standaryzuje dane urządzeń fabrycznych, ułatwiając uporządkowane pobieranie in- formacji o procesach z obrabiarek sterowanych nume- rycznie;
• QIF5 – standard przeznaczony dla systemów kompute- rowej kontroli jakości;
• ISO 23247 – platforma cyfrowych bliźniaków dla prze- mysłu produkcyjnego6
Szybki FAKT
Czwarta Rewolucja Przemysłowa albo Przemysł 4.0 jest konceptualizacją gwałtownej zmiany
w technologii, przemyśle oraz wzorcach społecznych
i procesach w XXI wieku. Zmiana ta jest spowodowana rosnącą liczbą wzajemnych połączeń sieciowych oraz inteligentną automatyką. Źródło: Wikipedia
rocznie. Takie wyniki nie tylko są wartościowe same w sobie, ale też stanowią pewien bodziec do ciągłego ulepszania procesów w zakładzie.
Trend #2. Wytwarzanie lepszych produktów dzięki cyfryzacji zakładów
Większa cyfryzacja i usieciowienie nie tyl- ko zmieniają procesy produkcyjne, ale także same produkowane wyroby. Ten trend jest realizowany za pomocą obrabiarek, robotów oraz coraz większej liczby komponentów wy- posażenia zakładów.
8
I kwartał 2023
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl


































































































   8   9   10   11   12