Page 3 - Inżynieria & Utrzyamnie Ruchu I kw. 2023
P. 3
Redakcja
Redaktor naczelny
Michael Majchrzak michael.majchrzak@trademedia.pl
Redaktor internetowa
Weronika Bazydło weronika.bazydlo@trademedia.pl
Zespół redakcyjny
Aleksandra Salarewicz, Tomasz Haber,
Maciej Babecki
Reklama
Piotr Wojciechowski p.wojciechowski@trademedia.pl
Beata Kaczmarska b.kaczmarska@trademedia.pl
Prenumerata
pren@trademedia.pl www.utrzymanieruchu.pl/zamow-prenumerate/
Wydawnictwo
Trade Media International
ul. Rzymowskiego 30 02-697 Warszawa tel. 501 092 102 www.trademedia.pl
Wydawca
Michael J. Majchrzak michael.majchrzak@trademedia.pl
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam i ogłoszeń oraz nie zwraca materiałów niezamówionych. Redakcja zastrzega sobie prawo do adiustacji i skracania tekstów oraz zmiany ich formy gra cznej i tytułów.
Czasopismo wydawane na licencji CFE Media LLC, oparte na amerykańskim magazynie
Control Engineering. Wszystkie prawa zastrzeżone. Powielanie lub rozpowszechnianie zamieszczonego materiału redakcyjnego w jakiejkolwiek postaci,
w jakimkolwiek języku, w całości lub jego części, bez uprzedniej pisemnej zgody CFE Media LLC jest zabronione. Control Engineering jest zastrzeżonym znakiem towarowym CFE Media LLC.
Miłej lektury!
Od wydawcy
Michael Majchrzak,
Inżynieria & Utrzymanie Ruchu
N Drodzy Czytelnicy
iedobór wykwali kowanej siły roboczej w produkcji jest realny i nie zniknie w najbliż- szym czasie. Zgodnie z wynikami naszego corocznego badania dotyczącego utrzymania ruchu (patrz temat z okładki), odsetek specjalistów ds. utrzymania ruchu, którzy uwa- żają braki kadrowe za główne wyzwanie dla poprawy utrzymania ruchu w zakładzie, zwiększył się z 37% respondentów w zeszłym roku do 49% dzisiaj. GUS przewiduje, że
ogólne zatrudnienie mechaników – specjalistów od maszyn przemysłowych, utrzymania ruchu i techni- ków serwisu – wzrośnie w latach 2020–2030 o 19%, znacznie szybciej niż średnia dla wszystkich innych zawodów. Dobra wiadomość jest taka, że ten niedobór wykwali kowanej siły roboczej spowodował ewo- lucję funkcji utrzymania ruchu ze względu na zmianę jej strategii, aby zrekompensować brak wykwali - kowanej siły roboczej. Co się stało z groźbą automatyzacji eliminującej miejsca pracy w produkcji? Chyba musimy jeszcze poczekać. W ankiecie zagłębiono się w kluczowe wyzwania związane z poprawą ogólnej funkcji utrzymania ruchu (starzejący się sprzęt jest numerem jeden), a także omówiono rozwiązania zwią- zane z brakiem siły roboczej (outsourcing funkcji utrzymania ruchu, IT).
W ostatnim numerze I&UR tematy z okładki skupiały się na kwestiach energetycznych, a w tym kwartale kontynuujemy ten trend, dodając stały dział poświęcony kwestiom energetycznym dla prze- mysłu. W artykule zatytułowanym „Innowacje w dziedzinie geotermalnych pomp ciepła wspierają prze- chodzenie na ekologicznie wytwarzaną energię elektryczną” omawiamy ostatnie innowacje w dziedzinie odwiertów geotermalnych pomp ciepła, które pomagają w łagodzeniu zmian klimatycznych i zmniejsza- niu emisji. Odwiert CEGH (Convection Enhanced Geothermal Heat Pump) jest systemem zamkniętym, który zwiększa wymianę ciepła z gruntem poprzez wywołanie przepływu wód gruntowych wokół rur odwiertu. CEGH została opatentowana, a prototyp został zbudowany i przetestowany w porównaniu z konwencjonalną pętlą zamkniętą, wykazując znaczne korzyści w zakresie transferu ciepła i absorpcji. Ta nowa technologia może sprawić, że geotermalne pompy ciepła staną się praktyczne w większych budyn- kach komercyjnych i pokonają największą przeszkodę w rozpowszechnieniu geotermalnych pomp ciepła: wysokie koszty odwiertów i związanych z nimi pozwoleń środowiskowych.
Głównym raportem w tym wydaniu jest badanie dotyczące przemysłowych sprężarek powietrza w Polsce. W artykule „Najlepsze praktyki ltracji sprężonego powietrza w kompresorach” omawiamy znaczenie bezolejowego sprężania powietrza w takich branżach jak spożywcza, farmaceutyczna i elektro- niczna w celu zmniejszenia ryzyka zanieczyszczenia sprężonego powietrza. Artykuł zwraca uwagę na dwie zmienne procesu ltracji: ciśnienie i temperaturę sprężonego powietrza / temperaturę otoczenia, które wpływają na wydajność procesu ltracji. Artykuł wspomina również o ryzyku związanym z używaniem sprężarek zalanych olejem z ltracją w celu uzyskania powietrza klasy 1 oraz o związanych z tym kosztach utrzymania.
Wraz z nadejściem wiosny jest jeszcze wiele do zrobienia. Oby Państwa procesy zarządzania utrzy- maniem ruchu były doskonalone i jak zawsze zachęcam, aby sprawdzać więcej informacji na stronie www.utrzymanieruchu.pl!
Michael Majchrzak, wydawca michael.majchrzak@trademedia.pl
I kwartał 2023 1