Page 54 - Inżynieria & Utrzyamnie Ruchu I kw. 2023
P. 54

Raport
SPRĘŻONE POWIETRZE
Kevin Parker, CFE Media.
Korzyści z produkowania
bardziej efektywnych
energetycznie systemów sprężonego powietrza
Zwiększenie efektywności energetycznej systemów sprężonego powietrza może być dokonane na dwa sposoby: poprzez eliminację nieszczelności oraz odzysk energii.
3 szybkie FAKTY
W przemyśle to sektor produkcyjny odpowiada za największe zużycie energii rocznie.
W 2018 roku łączne zużycie energii przez 6 najbardziej energochłonnych gałęzi przemysłu produkcyjnego: chemiczny, ropy naftowej
i węgla, papierniczy, hutniczy, spożywczy oraz niemetalicznych produktów mineralnych wyniosło 16,9 biliarda BTU (4,95 mld MWh), czyli 87% całkowitego zużycia energii przez przemysł produkcyjny.
W 2018 roku łączne zużycie energii przez 3 najbardziej energochłonne gałęzie przemysłu produkcyjnego: chemiczny, ropy naftowej
i węgla oraz papierniczy stanowiło 70% całkowitego zużycia energii przez przemysł produkcyjny.
nego powietrza oraz inny sprzęt przemy- słowy. Siedziba główna amerykańskiego oddziału tego przedsiębiorstwa znajduje się w Auburn Hills (stan Michigan).
Dla przemysłu główną metodą osią- gnięcia produkcji opartej na zrównowa- żonym rozwoju jest zmniejszenie zuży- cia energii elektrycznej, w celu zarówno zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, jak i uzyskania znacznych oszczędności  - nansowych przez przedsiębiorstwa, które wdrażają tę metodę.
Idąc dalej,  rma Atlas Copco uważa, że zoptymalizowane systemy sprężonego powietrza mogą być wielkim krokiem na drodze do zrównoważonego rozwo- ju. Atlas Copco Compressors wykonała dogłębną analizę rynku urządzeń pneu- matycznych w USA. Na podstawie tej analizy stwierdzono, że przedsiębiorstwa produkcyjne w Stanach posiadają zain- stalowane kompresory o łącznej mocy co najmniej 15 mln HP (11,033 MW).
Dobrze znanym faktem jest, że insta- lacje pneumatyczne w przemyśle generują
Firmy przemysłowe wykorzystujące instalacje sprę- żonego powietrza mają możliwości zmniejszenia kosztów zużywanej energii i jednoczesnego dzia- łania na korzyść zrównoważonego rozwoju. Wy- nika to z niedawnego raportu opublikowanego
przez  rmę Atlas Copco. Realizacja działań mających na celu ograniczenie energii zużywanej przez instalacje pneu- matyczne może oznaczać, że w ciągu roku  rmy w USA zaoszczędziłyby około 1 mld USD oraz zmniejszyły emisję CO2 o 9 mln ton.
Atlas Copco to międzynarodowe przedsiębiorstwo pro- dukujące kompresory, urządzenia do uzdatniania sprężo-
Teraz dostrzegamy okazję do poprawy sytuacji. Jest jeszcze nadal wiele systemów nieefektywnych energetycznie.
znaczne straty energii z powodu nieszczelności w rurach, któ- rymi nikt się nie zajmuje, oraz z innych przyczyn. Firma Atlas Copco Compressor, bazując na wynikach audytów instalacji pneumatycznych różnego typu i wielkości przeprowadzonych u klientów stwierdziła, że w USA można zaoszczędzić rocznie około 13 mld kWh energii elektrycznej zużywanej przez te instalacje. Oznacza to, że  rmy produkcyjne mogłyby zaosz- czędzić rocznie ponad 1 mld USD na kosztach energii. Rów- nie ważne jest to, że w tym przypadku do atmosfery rocznie dostałoby się około 9 mln ton CO2 mniej. Zaoszczędzona energia jest równa energii elektrycznej zużywanej rocznie przez ponad 1 mln gospodarstw domowych.
Ponieważ nasza  rma posiada europejskie korzenie, to oszczędzanie energii jest dla nas ważne od dawna, mówi Ro- bert Eshelman, prezes i dyrektor generalny Atlas Copco Com- pressors USA. Teraz dostrzegamy okazję do poprawy sytuacji. Jest jeszcze nadal wiele systemów nieefektywnych energetycz- nie. Chcemy, aby nasi klienci także byli tego świadomi.
Dwie dobre sugestie
W przeprowadzonej w 2021 roku ankiecie na temat zużycia sprężonego powietrza, której uczestnikami było ponad 50 000 inżynierów – wykonawców instalacji oraz pracowników fabryk z całych Stanów Zjednoczonych, nieefektywność energetyczna systemów pneumatycznych znalazła się na drugim miejscu wśród głównych zmartwień respondentów, natomiast 16% z nich umieściło ją na pierwszym miejscu.
Raport  rmy Atlas Copco Compressors zawierał infor- macje na temat dwóch dodatkowych możliwych metod uzy- skania oszczędności energii, jeśli chodzi o eksploatację sprę- żarek powietrza. Sposoby te to odzysk energii oraz przejście z chłodzenia wodnego na chłodzenie powietrzne.
52 I kwartał 2023
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl


































































































   52   53   54   55   56