Page 33 - Roboty przemysłowe 2023-2024
P. 33
rzenia z robotem, oceniać je w oprogramowaniu i porównywać ze specyfikacjami zawartymi w ISO/TS 15066.
Ostatnim krokiem jest oznakowanie CE
Producenci robotów i ich integratorzy zgodnie z prawem muszą przeprowadzić procedurę oceny zgodności z przepisami dyrektywy. Umieszczenie znaku CE potwierdza, że aplikacja robota spełnia wszystkie zasadnicze wymagania w zakresie ochrony zdrowia i bez- pieczeństwa. Wyzwaniem w ocenie ryzyka dla aplikacji HRC jest to, że granice pomiędzy oddzielnymi obszarami pracy człowieka i ma- szyny przestały istnieć. Oprócz zagrożeń stwarzanych przez robota należy wziąć pod uwagę m.in. ruchy człowieka. Nie zawsze jednak da się je obliczyć pod kątem szybkości, refleksu czy nagłego przyby- cia drugiej osoby.
W kolejnym kroku należy wykonać koncepcję bezpieczeń- stwa i projekt bezpieczeństwa, wraz z wyborem komponen- tów bezpieczeństwa. Zwykle są to kombinacje inteligentnych czujników bezpieczeństwa oraz systemów sterowania, które umożliwiają realizację niezbędnych dynamicznych procesów roboczych. Wybrane środki bezpieczeństwa są następnie do- kumentowane w ocenie ryzyka i wdrażane na etapie integra- cji systemu. Następnie następuje walidacja, podczas której po- nownie sprawdzane są poprzednie kroki oraz zgodność już ist- niejącej maszyny z wcześniejszymi założeniami. Po potwierdzeniu zgodności produkowanej maszyny z wszystkimi dotyczącymi jej wymaganiami maszyna może zostać oznakowana znakiem CE. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie opracowano jeszcze bezpiecz-
nego robota ani bezpiecznej technologii czujników, która uwzględni- łaby w praktyce wszystkie możliwe scenariusze bezpieczeństwa. Wy- magania dotyczące technologii bezpieczeństwa zależą zawsze od konkretnej aplikacji. Konfiguracje bezpiecznych cel zrobotyzowanych można rozpatrywać wyłącznie w ogólnym kontekście robota, narzę- dzia i przedmiotu obrabianego oraz wszelkich powiązanych maszyn, takich jak na przykład technologia przenośników. W praktyce ozna- cza to, że każda aplikacja wymaga osobnej oceny bezpieczeństwa.
Wykorzystanie aplikacji bazujących na współpracy człowieka z robotem w środowisku przemysłowym z pewnością będzie się zwiększać. Ich rozwój będzie w dużym stopniu uzależniony od inno- wacji w dziedzinie technologii czujników i robotyki. Jednak każda aplikacja nadal będzie wymagała przeprowadzenia osobnej oceny bezpieczeństwa. Wspólnie inżynierowie automatycy, producenci robotów, integratorzy i jednostki notyfikowane będą w stanie urze- czywistnić wizję robota-towarzysza pracy. Firma Pilz jako członek międzynarodowej jednostki normalizacyjnej, aktywnie współpraco- wała z producentami robotów, integratorami, jednostkami notyfiko- wanymi i innymi firmami z branży automatyki, w definiowaniu tego nowego standardu współpracy człowieka z robotem w środowisku przemysłowym. Zapewniamy odpowiednie usługi, produkty i syste- my do wdrażania bezpiecznych aplikacji. Firma wspiera użytkowni- ków robotów pakietem usług dostosowanym do poszczególnych faz cyklu życia systemu robota: od analizy procesu po ocenę ryzyka i dalej, aż po oznakowanie CE. Ofertę usług uzupełnia dedykowany pakiet szkoleniowy dotyczący zagadnień bezpieczeństwa robotów.
Więcej informacji na www.pilz.pl
ROBOTY PRZEMYSŁOWE 2023/2024
31