Page 10 - Control Engineering Polska I kw. 2023
P. 10
Badanie
AUTOMATYZACJA
Ash Sharma, Interact Analysis
Wydatki na automatykę
magazynową w Wielkiej Brytanii
Automatyzacja magazynów skorzystała na pandemii. Przyczyną jest to, że napędzają ją dwa
trendy związane z COVID-19: widoczny stały rozwój handlu elektronicznego oraz ciągły niedobór siły roboczej, który doprowadził do wzrostu kosztów pracy. Problemy z dostępnością siły roboczej w szczytowym okresie pandemii były krótkotrwałe i wynikały zarówno z powszechnie występującej absencji pracowników, spowodowanej samoizolacją, jak i z konieczności wdrożenia bezpiecznych praktyk dystansu społecznego w magazynach.
Mimo to panuje zgoda co do tego, że niedo- bór siły roboczej będzie trwał. W przypadku magazynów dużą część problemu stanowi strukturalne odejście do pracy ręcznej, po- dobnie jak ogólna kwestia starzenia się pra-
cowników w większości krajów rozwiniętych gospodarczo. To odejście ludzi od pracy w magazynach spowodowało silną in ację płacową w tym sektorze, napędzaną głównie przez rmę Amazon, która podniosła stawki godzinowe do pozio- mu znacznie przekraczającego wcześniejsze normy rynkowe, zmuszając większość rm z branży handlu elektronicznego do pójścia w jej ślady. A w przypadku operacji realizowanych w e-commerce trudności pogłębia jeszcze gwałtownie rosnący popyt, ponieważ klienci, którzy w czasie pandemii z koniecz-
ności przestawili się na handel elektroniczny (lub zwiększyli jego wykorzystywanie), w większości nie wracają do bardziej tradycyjnych form zakupów.
Jednak – na szczęście dla branży e-commerce – automa- tyka magazynowa jest dobrze przystosowana do wysokiej ela- styczności, wymaganej w operacjach związanych z handlem elektronicznym. Automatyzacja magazynów umożliwia r- mom z branży e-commerce przesunięcie swojej ograniczonej liczby pracowników do wykonywania bardziej ambitnych za- dań w krótkim czasie. Automatyka zapewnia znacznie lepszą wydajność w porównaniu ze starszymi, w większym stopniu ręcznymi sposobami wykonywania zadań. Zdecydowana większość rm, które zaadaptowały automatyzację opera- cji magazynowych jako tymczasowy sposób radzenia sobie
Rekordowy poziom dostaw wa i krzemowych oraz przychodów ich producentów w 2021 r.
Wielkość dostaw wa i krzemowych na świecie w 2021 roku wzrosła o 14%, a przychody z ich produkcji wzrosły o 13% w porównaniu do 2020 roku, osiągając nowy rekord wszech czasów: 12 miliardów dolarów. Te informacje podała grupa SMG1 w swojej analizie na koniec roku, dotyczącej przemysłu wa i krzemowych. Silny wzrost z roku na rok w zakresie dostaw wa i krzemowych i przychodów ich producentów odzwierciedla silne uza- leżnienie współczesnej gospodarki od wa i krzemowych, mówi Neil Weaver, ustępujący przewodniczący grupy SMG w latach 2018-2021 i wiceprezes rmy Shin Etsu Handotai America, w komunikacie prasowym. Wa e są czynnikiem napędzającym transformację cyfrową i nowe technologie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy i pracujemy. Całkowi- ta powierzchnia dostarczonych wa i krzemowych wyniosła 14 165 milionów cali kwadratowych (MSI) w porównaniu do 12 407 MSI dostarczonych w 2020 r. Wzrost ten spowodowany był koniecznością zaspokojenia rosnącego, po- wszechnego popytu na urządzenia półprzewodnikowe oraz ich szeroką gamą zastosowań.
Wa e o wymiarach (średnicach) 300 mm, 200 mm i 150 mm cieszyły się dużym popytem. Przychód rm z wa i osią- gnął 12 617 mln USD, przekraczając poprzedni rekord 12 129 mln USD, ustanowiony w 2007 roku.
Dane przytoczone w tej publikacji obejmują polerowane wa e krzemowe, takie jak pierwotne wa e testowe2, wa e epitaksjalne oraz wa e niepolerowane, dostarczone do użytkowników końcowych. Wa e krzemowe (płytki krzemo- we, podłoża krzemowe) są podstawowym materiałem konstrukcyjnym dla większości półprzewodników, które z kolei są zasadniczymi elementami wszystkich urządzeń elektronicznych. Zaawansowane technicznie cienkie dyski są produ- kowane w średnicach do 12 cali i są wykorzystywane jako materiał podłoża, z którego produkowana jest większość przyrządów półprzewodnikowych lub układów scalonych (chipów).
8 I kwartał 2023
CONTROL ENGINEERING POLSKA – www.controlengineering.pl