Page 3 - Control Engineering Polska I kw. 2023
P. 3

Redakcja
Redaktor naczelny
Michael Majchrzak michael.majchrzak@trademedia.pl
Redaktor internetowa
Weronika Bazydło weronika.bazydlo@trademedia.pl
Zespół redakcyjny
Aleksandra Solarewicz, Tomasz Haber, Maciej Babecki
Międzynarodowi redaktorzy naczelni:
Mark T. Hoske, Control Engineering USA MHoske@CFEMedia.com
Suzanne Gill, Control Engineering UK/Europe suzanne.gill@imlgroup.co.uk
Lukáš Smelík, Control Engineering Czech Republic lukas.smelik@trademedia.cz
Aileen Jin, Control Engineering China aileenjin@cechina.cn
Reklama
Piotr Wojciechowski p.wojciechowski@trademedia.pl
Beata Kaczmarska b.kaczmarska@trademedia.pl
Prenumerata
pren@trademedia.pl www.controlengineering.pl/zamow-prenumerate/
Wydawnictwo
Trade Media International
ul. Rzymowskiego 30 02-967 Warszawa tel. 501 092 102 www.trademedia.pl
Wydawca
Michael J. Majchrzak michael.majchrzak@trademedia.pl
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam i ogłoszeń oraz nie zwraca materiałów niezamówionych. Redakcja zastrzega sobie prawo do adiustacji i skracania tekstów oraz zmiany ich formy gra cznej i tytułów.
Czasopismo wydawane na licencji CFE Media LLC, oparte na amerykańskim magazynie
Control Engineering. Wszystkie prawa zastrze-żo- ne. Powielanie lub rozpowszechnianie zamiesz- czonego materiału redakcyjnego w jakiejkolwiek postaci, w jakimkolwiek języku, w całości lub
jego części, bez uprzedniej pisemnej zgody CFE Media LLC jest zabronione. Control Engineering jest zastrzeżonym znakiem towarowym CFE Media LLC.
Miłej lektury!
Od wydawcy
Michael Majchrzak,
Control Engineering Polska
P DrodzyCzytelnicy
onieważ automatyka nadal będzie kształtowała przyszłość przemysłu, to sprawą ważną dla projektantów jest to, w jaki sposób tworzyć produkty, które mogą do- brze się sprawdzać w tym bardzo szybko zmieniającym się świecie. W naszym naj- nowszym artykule „Pięć wskazówek na temat projektowania systemów automatyki przemysłowej gotowych na przyszłość” opisujemy pięć kluczowych porad na temat
projektowania systemów automatyki przemysłowej, które będą sprawdzać się w przyszłości (future-proof). Wskazówki te to między innymi wykorzystywanie otwartego oprogramowania (open source) oraz minimalizowanie ponoszonych kosztów kapitałowych dzięki elastyczności w reagowaniu na potrzeby klientów, uwzględnianie kwestii cyberbezpieczeństwa i preferowanie projektowania produktów, które mogą łatwo ewoluować. Dzięki wykorzystywaniu tych porad projektanci mogą próbować tworzyć nowe produkty przy małym ryzyku niepowodzenia. Mogą projektować innowacyjne rozwiązania, które będą dobrze sprawdzały się w usieciowionej przy- szłości, opartej o technologię IIoT. Przyłączcie się do nas w wyobrażaniu sobie przyszłości pro- jektowania automatyki przemysłowej.
Wykorzystywanie robotów przemysłowych to obecnie rosnący trend w  rmach produk- cyjnych. Istnieje coraz większe zapotrzebowanie na łatwe w obsłudze roboty przemysłowe. Ten popyt spowodowany jest coraz większym wykorzystywaniem robotów współpracujących oraz przemysłowych w wielu gałęziach przemysłu. Jednym z głównych czynników napędowych tego trendu są braki specjalistów na rynku pracy oraz potrzeba zastąpienia przez  rmy przemysłowe odchodzących na emeryturę doświadczonych pracowników bardziej efektywnymi maszynami. W odpowiedzi na ten popyt dokonał się postęp w metodach programowania oraz interfejsach, dzięki czemu automatyka przemysłowa stała się bardziej dostępna dla  rm każdej wielkości i zatrudniających pracowników o wszystkich poziomach kwali kacji. Takie  rmy jak Hyper- therm i READY Robotics opracowały oprogramowanie upraszczające programowanie robotów i ułatwiające  rmom przemysłowym wdrażanie systemów automatyki. Artykuł „Zwiększanie łatwości obsługi jest obecnie rosnącym trendem w robotyce przemysłowej” opisuje te innowacje bardziej szczegółowo oraz podaje spostrzeżenia na temat przyszłości robotyki przemysłowej.
Ponieważ  rmy z różnych gałęzi przemysłu w coraz większym stopniu adoptują systemy monitorowania maszyn, ważne jest, aby skoncentrować się nie tylko na samej tej technologii, ale i także na strategiach wymaganych do skutecznego wdrażania takich systemów. W artykule „Cztery strategie wdrażania systemów monitoringu maszyn w przemyśle” opisujemy w skrócie cztery takie strategie, które mogą pomoc  rmom przemysłowym przezwyciężyć powszechne trudności ze wdrażaniem systemów monitorowania maszyn. Dzięki stosowaniu tych strategii przedsiębiorstwa przemysłowe mogą zapewnić, że ich systemy monitorowania maszyn przyno- szą oczekiwane korzyści oraz stanowią wkład do ogólnej efektywności operacji realizowanych w ich zakładach.
W tym wydaniu przedstawiamy także nasz roczny Dodatek STEROWANIE, SILNIKI I NA- PĘDY 2023 oraz studium przypadku – automatyzacja systemów pakowania mebli w pewnym zakładzie.
Michael Majchrzak, wydawca michael.majchrzak@trademedia.pl
I kwartał 2023 1


































































































   1   2   3   4   5