Page 30 - Control Engineering Polska I kw. 2023
P. 30

Firma prezentuje
całego JSON’a do Body dla zapytania PUT i zmienić odpowied- nie wartości wyjść cyfrowych.
Kilka słów o cyberbezpieczeństwie...
Na koniec chciałbym odnieść się do bardzo ważnej kwe- stii, jaką jest bezpieczeństwo naszego systemu. Korzysta- nie z API w implementacji na modułach Moxa ioLogik oraz io- Thinx nie wymaga wcześniejszego uwierzytelnienia użytkow- nika. Oznacza to, że każdy, kto ma lub będzie miał dostęp sieciowy do urządzenia, może mieć wpływ na stan wejść/ wyjść. Konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą być groźne... Dlatego włączając RESTful API na urządzeniu musimy mieć pew- ność, że nikt niepowołany nie otrzyma dostępu do sieci. Zale- całbym w tym wypadku wyposażyć sieć w firewalla, tunel VPN, system IPS/IDS lub inne mechanizmy, które zapewnią, że wyspa I/O nie wpadnie w niepowołane ręce.
Wykorzystać też można Gateway z rodziny UC z RESTFul API: ThingsPro Edge, który po połączeniu pozwali na odczyt danych z ioLogik i ioThinx, ale tylko po przejściu uwierzytelnienia. Thing- sPro Edge ma też o wiele więcej me-
chanizmów bezpieczeństwa.
ThingsPro Edge pozwala na znacznie więcej
Kiedy pobierzemy interesujące nas dane ze środowiska OT planujemy za- pewne coś z nimi zrobić – przesłać je do innego oprogramowania IT, zapi- sać, zwizualizować lub przeanalizować.
AIG-300 - Komputer z preinstalowaną usługa Azure IoT Edge
Czy ThingsPro Edge potrafi to wszystko? Nie. Ale może w tym pomóc.
ThingsPro Edge to oprogramowanie stworzone jako doda- tek do gatewayów przemysłowych z rodziny UC od Moxa, któ- re oparte są o system Linux w pełni dostępny dla użytkowni- ka. W zasadzie wszystko możemy zrobić sami: zaprogramować, oskryptować, przetestować, wdrożyć...
Z tym, że ThingsPro Edge jest już gotowe do instalacji, dar- mowe, przetestowane i pozwala m.in. na przesłanie danych po protokole MQTT czy standardzie Spurkplug, wysłanie danych do chmury Azure, AWS (przez wbudowane wtyczki) czy przesłać dane do oprogramowania OPC UA.
Może również przesyłać dane do Brokera MQTT, Zainsta- lowanego np. jako oddzielna aplikacja w systemie, a następ- nie „subskrybować” (w protokole MQTT mamy do czynienia ze wzorcem „publish-subscribe”) je do NodeRED, zapisywać w lo- kalnej bazie danych, a nawet zwizualizować w Grafanie. Wszystko to można uruchomić na jednym urządzeniu z pomocą oprogra- mowania ThingsPro Edge.
W artykule omówiliśmy wykorzystanie Restful API w środo- wiskach OT oraz jakie korzyści płyną z ich implementacji. Przed- stawiliśmy również przykłady zastosowania Restful API w różnych branżach przemysłowych.
W szczególności, skupiliśmy się na rozwiązaniach oferowa- nych przez firmę Moxa, takich jak urządzenia ioLogik & ioThinx oraz oprogramowanie ThingsPro Edge. Rozwiązania te umożli- wiają monitorowanie i zarządzanie urządzeniami przemysłowy- mi oraz procesami produkcyjnymi, a Restful API pozwala na ła- twe i efektywne udostępnienie danych oraz funkcjonalności urzą- dzeń innym systemom.
Dzięki Restful API oraz urządzeniom ioLogik & ioThinx oraz oprogramowaniu ThingsPro Edge przedsiębiorstwa mogą po- prawić efektywność i wydajność swoich procesów produkcyjnych, a także zintegrować swoje systemy OT z innymi systemami infor-
matycznymi. Ostatecznie, wykorzystanie Restful API w środowiskach OT może przyczynić się do osią- gnięcia wyższej jakości produktów, lepszej kon- troli procesów produkcyj- nych i zwiększenia konku- rencyjności przedsiębior- stwa na rynku.

Lokalna wizualizacja zaimplementowana
w oprogramowaniu Grafana na komputerze z rodziny UC.
28 I kwartał 2023
CONTROL ENGINEERING POLSKA – www.controlengineering.pl


































































































   28   29   30   31   32