Page 12 - BODRUMDergi | MAYIS 2024
P. 12

 GÜNDEM
 2023-2024 akademik yılının sonuna doğru yaklaşılmasıyla lisans son sınıf öğrencilerinin yurt dışı yüksek lisans araştırma süreçleri hız kazandı. Yurt dışında yüksek lisans yapmayı planlayan öğrencilerin ilk gündemini ise yurt dışı yüksek lisans bursları oluşturdu. İngilizce özel ders platformu Preply, bin Türk öğrenciyle yurt dışı burs tercihlerine ilişkin bir araştırma gerçekleştirdi ve en çok tercih edilen yurt dışı yüksek lisans burslarını açıkladı.
Yüksek lisans için adres İngiltere
Araştırma kapsamında, Türk öğrencilerin yurt dışı burslar ile ilgili olarak en çok tercih ettiği ülkeler ve burslar hakkında bir ankete imza atıldı. Bin katılımcının dahil olduğu yurt dışı burslar araştırması; yurt dışı eğitim almak isteyenlerin motivasyonlarını, tercih ettikleri ülkeleri ve burs programlarını, burs başvurusu yaparken önem verdikleri kriterleri ve ihtiyaç duydukları destek alanlarını aydınlattı.
Öğrenciler Yüksek
Lisansta Ingiltere’ye
Gitmek Istiyor
2023-2024 eğitim - öğretim döneminin sonuna yaklaşırken lisans öğrencilerinin yurt dışı yüksek lisans bursu arayışı da başladı. Online yabancı dil öğrenme platformu ise bin öğrenciyle gerçekleştirdiği yüksek lisans burslarına ilişkin güncel araştırmasıyla, yurt dışı burs başvurularında İngiltere’nin öne çıktığını ortaya koydu.
Araştırmaya göre, yurt dışı eğitim almak isteyenlerin yüzde 37,76’sı
en önemli motivasyonlarının kariyer fırsatlarını genişletmek olduğunu söyledi. Burs başvurusu yapılan ve yurt dışı eğitim için en ideal görülen ülkeler içinde ise yüzde 25’lik oyla İngiltere başı çekerken onu yüzde 18 ile ABD, yüzde 12 ile Kanada takip etti.
5 kişiden İkisi Yurt Dışı Yüksek Lisans için Bursa İhtiyaç Duyuyor
Preply Avrupa Bölge Müdürü Mustafa Ali Sivişoğlu, İngilizce’nin, küresel işgücü piyasasının en çok konuşulan dili olduğunu belirterek “En çok tercih edilen ülkeler, köklü eğitim geleneği ve gelişmiş ekonomileriyle öne çıkıyor. Öğrencilerin ilgisi de bu ülkelere yöneliyor. Preply’nin
yurt dışı burs araştırması, 5 öğrenciden ikisinin (yüzde 42,9) yurt dışı yüksek lisans bursu başvurusu yaptığını gösterdi. Öğrenciler için burs, her eğitim-öğretim kademesinde önemli. Yüksek lisans, bir uzmanlık alanı kazandırdığı için bursun olmazsa olmaz olduğu bir akademik derece. Özellikle yurt dışında yüksek lisans yapmak isteyenler, döviz kurları sebebiyle de bursa çok ihtiyaç duyuyor. Araştırmamıza göre, yurt dışı burs arayan öğrencilerin maddi desteğe ihtiyaç duyduğu alanların başında konaklama geliyor. Konaklamayı yüzde 20’lik oranla vize işlemleri ve yüzde 18’lik oranla yaşam masrafları izliyor. Yurt dışında eğitim almak isteyenler maddi imkânlar ve bürokrasi konusunda zorluklarla karşılaşıyor” dedi.
10

   10   11   12   13   14