Page 12 - BODRUMDERGI | ŞUBAT 2022
P. 12

  Avrupa Birliği’nden coğrafi tescil belgesine sahip Milas zeytinyağının tanıtımını, kaliteli zeytinyağı üretimini ve zeytinyağı kullanımını artırmayı hedefleyen şenlikte, mahalleler arası zeytinyağlı yemek yarışması düzenlendi. Yarışmaya katılan kadınlar, meydanda kurulan stantlarda yemeklerini ve tatlılarını jüri üyelerinin beğenisine sundu.
AREGALA Gastronomi Federasyonu üyesi şefler, zeytinyağlı dolma, ekşili köfte, keşkek, tarhana, zeytinyağlı tavuk dolması, çeşitli ot kavurmaları ve yöresel tatlılardan tadım yaptı. Puanlamanın ardından yemekler, etkinliği izleyen vatandaşlara ikram edildi. Yarışmada, Hayıtlı Mahallesi birinci, Ören Mahallesi ikinci ve Bafa
Mahallesi üçüncü oldu. Protokol üyeleri, yarışmada dereceye giren mahalle temsilcilerini altınla ödüllendirdi.
Kaymakam’dan teşekkür
Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, yarışmada asıl amacın
Milas’ın zeytinyağlı yemek kültürünü tanıtmak ve yaşatmak olduğunu ifade etti. Böke, “Dünyanın obeziteyle, sağlıksız beslenmeyle mücadele ettiği bu dönemde; zeytinyağlı, sağlıklı, kaliteli yemeklerimizi yaşatmak bizim temel hedefimiz. Burada birbirinden güzel zeytinyağlı yemekler sunuldu. Tüm katılımcılara, değerli jüri üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.
Belediye Başkanı’ndan davet
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da herkesi Milas’ın zengin zeytinyağlı mutfağını tatmaya, tarih ve kültürün yanı sıra zeytin ve zeytinyağının başkenti Milas’ın güzelliklerini yerinde görmeye davet etti.
Festival kapsamında ünlü televizyoncu Mesut Yar “Kadim Meyve Zeytin” söyleşisinde moderatörlük yaparken ünlü sunucu Alp Kırşan da “Faruk Şef - Mehmet Şef Workshop” sunumunu gerçekleştirdi.
Zeytin ve zeytinyağının başkenti Milas’ta; iki gün süren etkinlik, hem organizasyon hem içerik hem de katılım açısından herkesi mutlu etti. Bu muhteşem etkinliğe,
Ferda Yar’ın sahibi olduğu Ajanda PR, imza attı.
  10   10   11   12   13   14