Page 125 - BODRUMDERGI | ŞUBAT 2022
P. 125

ON THE ROAD | YOLDA
Kamera arkasında Bryan Adams ile sohbet
 Sizin Pirelli Takviminizin gerisindeki fikir neydi?
Hayatın içinde bir sanatçı olarak yol alma fikrini aktarmak için yaratıcılığı kullanmaya çalıştım. Söz konusu fotoğraf ise bazı şeylerin normal olmasını istemezsiniz. Unutulmaz bir görüntü yakalamak istersiniz; ben de bunu yapmayı denedim.
“On the Road” (Yolda) temasını nasıl buldunuz?
Açıkçası çok zor olmadı çünkü 45 yıldır yollardayım. Bu fikri önerirken bir yandan da bunun daha önce yapılmış olabileceğini düşünüyordum çünkü son derece bariz bir konu. Seyahat eden müzisyenler ve lastik üreten bir şirket arasında
ortak bir ilişki olabileceğini düşündüm. Bana mantıklı geldi. Pirelli de fikri çok beğendi.
Turnelerin, performansların ve yolda olma deneyiminin hikâyesini fotoğraflarınızla nasıl anlattığınızı
açıklayabilir misiniz?
Yolda yaşanan her şeyi birkaç güne sığdırıp özetlemek son derece zor olacaktı. O nedenle
ben de bazı yönlerini yansıtmaya çalıştım... Örneğin, müzisyenler çoğu zaman binanın önünü görmezler, arkasını
görürler. Sahneye açılan kapıyı, kulisi, bir binanın bodrum katını görürüz... Sahneden aracın kapısına gidersiniz, oradan otel kapısına, tren veya otobüs kapısına... Kısacası pek çok kapı var ama konu her zaman seyahat etmekle ilişkili...
The Cal ilk kez müzik ve müzisyenler için böyle bir yaklaşımı benimsiyor. Siz de hem fotoğrafçı hem müzisyen olarak bunu uygulama açısından
benzersiz bir konumdasınız. Nasıl yaptığınızı anlatır mısınız?
Her şeyi toparlayıp anladığım bir dünyayla ilişkilendirilebildiğim için memnunum. Benim için şahsen başka müzisyenlerle çalışabilmek, onların
dünyalarına göz atabilmek ve neler yaptıklarını görmek gerçekten harika bir deneyimdi. Bildiğiniz gibi her şey çok değişti ve resimler müzik dünyasında yaşananların inanılmaz derecede önemli bir parçası hâline geldi.
Bir sanatçı şimdi nasıl temsil edilmek istediğini
tek bir fotoğrafla kendi başına tamamıyla değiştirebiliyor. Yani kontrol kendisinde... O nedenle müzisyenler için hem fotoğraflar anlamında hem sanatsal açıdan ilginç zamanlardan geçiyoruz.
Fotoğraflarınızın neyi iletmesini istersiniz?
Insanların fotoğraflarda betimlediğimiz düşleri
ve gerçekleri beğeneceğini umuyorum. Bunlar olabileceklerin sadece küçük bir kesiti ve maalesef her şeyi sığdırabileceğimiz kadar yer yok... Her kişinin hikâyesini anlatabilmek için ayrı bir kitap gerekir. Burada her sanatçıya kısa ve ilginç bir bakış sunmaya çalıştık.
Yollardan en favori anınızı paylaşabilir misiniz?
Apocalypse Now (Kıyamet) filminden örnek vereyim. Bir asker ormanda olmaktan bahsediyor ve ormanda
olduğu her gün evine gitmek, evinde olduğu her gün ise ormana dönmek istiyordu. Müzisyenler de
biraz böyledir. Bir kere yola çıktınız mı bağımlısı olursunuz, tekrar tekrar
yapmaya devam edersiniz.
Turneye çıkmak sizin için ne anlama geliyor?
Turneler gerçekten benim hayatımın bir parçası ve bunu başka nasıl açıklayabilirim bilmiyorum. Başka bir aileye sahip olmak gibi ve Covid salgını nedeniyle o ailemi özlüyorum.
Tekrar yola çıkacağınız için heyecanlı mısınız?
Ilginç bir his. Düşünecek çok zamanım oldu. Böyle
bir şeyin olabileceğini asla düşünemezdim, tüm dünyanın kapanacağı ve seyahat edemeyeceğimiz aklıma bile gelmezdi. Yeniden yola çıkacağım için heyecanlıyım ama karantina döneminden gerçekten keyif aldığımı da söylemeliyim. Ailemle harika zaman geçirdim ve kendi küçük dünyamızda kapalı kalmışken çok eğlendik. Şimdi o kapalı ortamlardan çıkmaya başlıyoruz, dünya da yavaş yavaş açılıyor. Umarım böyle devam eder.
  123   123   124   125   126   127